Şengal Katliamı: Mezopotamya’yı karanlığa gömme çabası

Şengal Katliamı: Mezopotamya’yı karanlığa gömme çabası

Şengal'deki Êzidî Katliamı'nın 3. yıl dönümünde açıklamalar yapıldı.

IŞİD’in 3 Ağustos 2014 tarihinde Şengal’e yönelik saldırısının 3’üncü yıldönümü vesilesiyle yaşanan Êzidîlere yönelik gerçekleştirilen katliam kınandı. 

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) tarafından yapılan yazılı açıklamada hala IŞİD’in elinde bulunan Êzidî kadınlarına dikkat çekilerek, uluslararası güçlerin bu insanlık suçuna karşı sessiz kalmasına tepki gösterildi. 

DTK açıklamanın devamında şunları kaydetti: “IŞİD çetelerinin eliyle 3 yıl önce 3 Ağustos 2014 yılında Êzidî Kürtlerin kadim ve kutsal yeri Şengal’e saldırarak, Êzidî kadınları şahsında Rojava Kürdistan’ında Kürt kadınları öncülüğünde gelişen Rojava Devrimi’ni boğmak istediler. İnsanlık düşmanı çeteler Êzidî halkını kırımdan geçirirken, binlerce Êzidî kadını köleleştirerek, pazarlarda satarak, sistematik cinsel işkenceye maruz bıraktı. Çetelerin elinden kurtulan ve Türkiye’de AFAD kamplarına yerleştirilen Êzidîlerin durumu, şu anda çetelerin elinde bulunan diğer Êzidîlerden farklı değildir. AFAD kamplarını zulüm ve işkence kamplarına çeviren Erdoğan-Bahçeli faşist diktatörlüğüne karşı ortak mücadele etmek ve Êzidîleri bu uygulamalarla yüz yüze bırakmamak gerekir.

Şengal’in, kendi öz gücüyle ve savunmasıyla korunması, Êzidî kadınların öncülüğünde, Êzidîlerin Rakka’da IŞİD çetelerine karşı ‘Büyük Ceng’in içinde yer alması tarihi bir görev ve sorumluluktur. Bu temelde geçen yıl Êzidî kadınların ‘3 Ağustos Kadın Kırımı Ve Soykırıma Karşı Uluslararası Eylem Günü İlan Edilsin’ önerisini destekliyoruz ve herkesi bu önerinin kabul edilmesi için aktif bir şekilde çalışmaya katılmasını istiyoruz.”

Açıklamanın sonunda TJA tarafından “Kadın Soykırımını Durduracağız, Yaşamı Özgürleştireceğiz” şiarı ile Çarşamba günü Batman’da startı verilecek olan kampanyaya katılım çağrısında bulunuldu.

‘ÊZIDÎLER’E STATÜ’

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Halklar ve İnançlar Komisyonu da konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. 3 ağustos 2014’te başlayan saldırıyla Mezopotamya’nın kadim inançlarından birinin çok ağır bir darbe aldığı belirtilen açıklamada, “Şengal soykırımı, medeniyetin beşiği Mezopotamya topraklarında yapılmak istenen tek tipleştirmenin, bütün tarihi boyunca çoğulcu olmuş bu toprakların zorla tek bir kimliğe büründürülmek istenmesinin adıdır. Şengal soykırımı, Ortadoğu’nun gerici iktidar odaklarının halkları dışlayan bir egemenlik arayışını hâkim kılma çabalarının adıdır. Şengal soykırımı, kavimlerin kadim kapısı olan Mezopotamya’yı, karanlığa gömme çabasıdır” diye ifade edildi. 

Açıklamanın, devamında şunlar belirtildi: “Êzidî inancında kutsal bir yeri olan, yüz yıllardır Êzidîlerin yaşadığı Şengal Dağı ve Şengal bölgesi yaratılmak istenen tek tipleştirmeci, soykırımcı zihniyete inat Êzidîlerin kendi öz-yönetimlerini oluştuğu bir statüye kavuşturulmalıdır. Şengal’de Êzidîlerin kendi kendini yönettiği özerk bir statünün oluşturulması insanlığın Êzidîlere karşı boyun borcudur. Bunu görmezden gelmek, Şengal üzerinde kişisel hesaplar yapmak, Şengal’in Êzidî kimliğini tanımamak, soykırımcı zihniyeti devam ettirmek anlamına gelir.”

ŞENGALLİ ÇOCUKLARDAN RESİM SERGİSİ

IŞİD’in Şengal’e yönelik katliamlardan kaçarak Batman’ın Uğurca köyüne aileleriyle birlikte yerleşen çocuklar, atölyede yaptıkları resimleri sergileyerek hayallerini yansıtıyor.
Batman’nın Beşiri ilçesine bağlı İkiköprü Beldesi Uğurca köyünde (Qorixê) bulunan kampta, 2016’nın Kasım ayından beri IŞİD’in katliamından kaçarak kurtulan Şengalli çocuklara, gönüllü öğretmenler tarafından resim, dil, drama ve tiyatro dersleri veriliyor.  Kampın gönüllü öğretmenlerinden gazeteci Ferhat Sevim, sergiyi gezmenin çocuklarda bir özgüven duygusu yaratarak onları olumlu yönde geliştirdiğine dikkat çekti. Sevim, çocuklarla ilgilenmek isteyen herkesi atölyeye beklediklerini söyledi. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER Ezidi