12 Haziran 2017 03:10

Evrensel Gazetesi muhabirleri üçüncü kez hakim karşısında

Haber takibinde gözaltına alınan ve haklarında dava açılan Evrensel Gazetesi Muhabirleri Halil İbrahim Polat ve Cemil Uğur’un üçüncü duruşması bugün.

Paylaş

Volkan PEKAL
Adana

Mersin’de haber takibi yaparken gözaltına alınan ve haklarında dava açılan Evrensel Gazetesi Muhabirleri Halil İbrahim Polat ve Cemil Uğur’un üçüncü duruşması bugün. Polat ve Uğur hakkında, gözaltına alındıklarında üzerlerinde kamera, fotoğraf makinesi ve gazeteci tanıtım kartı dışında bir şey bulunmamasına ve haklarında somut bir delil olmamasına rağmen, “silahlı terör örgütü üyeliği ve propagandası” iddiası ile dava açılmıştı. Cemil Uğur iki ay tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılmıştı. 

GÖZALTINA ALAN POLİS TANIK OLARAK DİNLENECEK

2’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek duruşmada Uğur ve Polat’ı gözaltına alan polislerden biri daha dinlenecek. Önceki duruşmada tanık olarak dinlenen diğer polis ifadesinde muhabirlerimizi eylem yapan kitle arasında görmediğini belirtmişti. Muhabirlerin Avukatı Tugay Bek’in sorusu üzerine “kitleyi dağıtın” ya da “gözaltı yapın” diye bir talimat hatırlamadığını da eklemişti. 

Yine önceki duruşmada mahkeme, Uğur ve Polat’ın muhabirlik yaptıklarına dair Evrensel Gazetesi adına düzenlenen belgeler ve gelen yazıları dikkate alarak, savcının “Mersin Gazeteciler Cemiyeti’ne sorulsun” şeklindeki talebine gerek görmemişti. 

Tanıkların dinlenmesinin ardından mahkemenin, polise ait görüntülerin incelenmesine gerek duyulmazsa, dava ile ilgili karar vermesi bekleniyor. 

'SORUŞTURMA HİÇ AÇILMAMALIYDI'

Önceki celsede dinlenen polis memurunun, müvekkillerinin kitle içerisinde olmadığını doğruladığını ifade eden Evrensel muhabirlerinin avukatlarından Sevil Aracı, müvekkillerinin gazetecilik faaliyeti için orada bulundukları çok açıkken hiç açılmaması gereken bir soruşturma sonucu 16 gün gözaltında tutulduklarını ve Uğur’un bir süre tutuklu kaldığını hatırlattı. İsnat edilen suçun ispatlanmaya çalışılması gerekirken muhabirlerden “gazeteci olduklarının ispatı” için deliller istendiğini ifade eden Av. Aracı, orada gazeteci olarak bulunduklarının şimdiye kadar toplanan tüm deliller ile ispat olunduğunu belirtti. 

UĞUR: GAZETECİLERİN DAYANIŞMASI ÖNEMLİ

İlk duruşmada mahkemenin sürekli gazeteci olup olmadıkları üzerine durulduğunu ifade eden Evrensel Muhabiri Cemil Uğur da, 3 Nisanda görülen davada, kendilerini eylemci olarak suçlayan ve kaçtıklarını söyleyen polisin çelişkili ifadeler verdiğini söyledi. 

Suç işlediklerine dair somut bir şey olmamasına rağmen aylardır yargılandıklarını ifade eden Uğur, cezaevinde çok sayıda gazetecinin tutuklu olduğunu hatırlattı. Kendisinin cezaevinden çıkmasında meslektaşlarının dayanışmasının etkili olduğunu dile getiren Uğur, “Daha içeride bir sürü meslektaşımız suçsuz yere tutuklu bulunuyor. Onlarla da dayanışmayı örmeliyiz” dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Ortadoğu yeni bir altüst olma sürecinde'

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...