07 Haziran 2017 14:18

DİSK: Kıdem tazminatı haktır, gasbedilemez!

Hükümetin, kıdem tazminatını fona devretme çabasına tepki gösteren DİSK Kocaeli Bölge Temsilciliği, 'Truva atını reddediyoruz' dedi.

Paylaş

Siyasi iktidarın işçilerin tek güvencesi olan kıdem tazminatını fona devrederek yok etme çabasına tepki gösteren Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Kocaeli Bölge Temsilciliği İnsan Hakaları (Sabri Yalım) Parkı'nda basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını okuyan DİSK Kocaeli Bölge Temsilcisi Vedat Küçük, "Hükümetin kıdem tazminatında hazırladığı Truva atını reddediyoruz" dedi.

Kıdem tazminatının işçinin güvencesi olduğunu belirten DİSK Kocaeli Bölge Temsilcisi Vedat Küçük, “Kıdem tazminatı 80 yıllık temel bir işçi hakkıdır. Türkiye işçi sınıfı 1936'dan bu yana kıdem tazminatı hakkına sahiptir. Kıdem tazminatı işçinin çalışanın güvencesidir, birikmiş emeğidir, alın teridir Kıdem tazminatı işverenlerin ve hükümetin iddia edildiği gibi yük değil haktır. Hükümet kapalı kapılar ardında, sendikalardan ve işçilerden gizli kıdem tazminatını fona devretme hazırlıklarını yürütüyor. Kıdem tazminatının fona devri sonun başlangıcı demektir. Fona devir, kıdem tazminatının 10 güne 15 güne düşmesi anlamına gelmektedir. Fona devir, iş güvencesinin iyice yok olmasıdır. Fona devir işten çıkarmaların kolaylaşması demektir" dedi. 

Fon tartışmalarının yıllardır gündemde olduğunu vurgulayan küçük, "Hükümet diyor ki, 'kıdem tazminatı fonu işçinin yararınadır'. Aklımızla dalga geçmeyin! İşçiyle dalga geçmeyin! İşsizlik rekor kırarken, TÜİK rakamlarına göre 7 milyon işsiz varken işten çıkarmaların kolaylaşması işçinin yararına olabilir mi? Fon 42 yıldır gündemde ama işçilerin mücadelesi sonucu çıkarılamadı” dedi.

'TALEPLERİMİZ NET'

“Eğer dertleri işçilerin kıdem tazminatı alması ise yıllardır dile getirdiğimiz taleplerimiz nettir” diyerek taleplerini sıralayan Küçük, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bütün çalışanlar kıdem tazminat hakkına kolayca erişilebilmelidir. Bunun için hiçbir ayrım olmaksızın bütün işçilerin kıdem tazminatından yararlanması sağlanmalıdır. Kıdem tazminatının fona devri gündemden çıkarılmalıdır Kıdem tazminatı doğrudan işveren yükümlülüğü olarak kalmalıdır. Kıdem tazminatı her türlü işten çıkarmada ve istifa halinde süre koşulu olmadan ödenmelidir Kıdem tazminatı tavanı kaldırılmalıdır. İşverenin icra ve iflası hallerinde kıdem tazminatı alacakları devlet ve bankaların ipotekli önüne alınmalı ve ilk sıraya yükseltilmelidir. Diğer tüm alacaklardan önce işçi alacakları ödenmelidir. İşverenin ödeme aczine düşmesi durumunda kıdem tazminatına garanti getirilmelidir. Kıdem tazminat alacakları ücret alacağı sayılmalı ve halen İşsizlik Sigortası Kanunu'nda düzenlenmiş olan ücret garanti uygulaması kapsamına alınmalıdır. Ücret garanti fonu kıdem tazminatını da içerecek şekilde genişletilmeli ve ödeme süresi artırılmalıdır. Kıdem tazminatı ödemeyen, ödemekten kaçınan işverenlere ağır yaptırımlar getirilmelidir. Kıdem tazminatı ile ilgili hükümler doğrudan 4857 sayılı İş Yasası’nın sistemi içine alınmalıdır” 

Açıklamaya CHP, EMEP, SYKP, Kocaeli Demokrasi Girişimi, Kocaeli Dersimliler Derneği ve DİSK’e bağlı sendikaların üyeleri katıldı. (Kocaeli/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İzmir'de ‘hayır tutuklanamaz’ etkinliği

SONRAKİ HABER

Tüm Bel Sen İzmir Şube: Şeffaf ve katılımcı bir yöntem izleyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...