30 Mayıs 2017 16:01

Sur’da elektrik, su yine kesildi: Yapılan zulmü gören yok!

Kentsel dönüşüm kapsamında yıkılmak istenen Diyarbakır Sur'da elektrik ve su yine kesildi. Yurttaşlar tepkili.

Paylaş

Fırat TOPAL
Serpil BERK
Diyarbakır

Sur’da ‘Acele Kamulaştırma’ kararı ile evlerinden çıkarılmaya çalışılan Lalebey ve Alipaşa Mahallesi’nde yaşayanların bugün yeniden elektrik ve suları kesildi. Ramazan ayı nedeniyle yaşadıkları mağduriyetleri Evrensel’e aktaran yurttaşlar, “Ramazan’da bu yapılan zulüm değil midir, İnsan insana bunu yapar mı” diye soruyor. Yurttaşlar, kamuoyunun bu duruma ilgisiz olduğunu belirterek sitem etti.

Diyarbakır’ın merkez ilçesi Sur’da kentsel dönüşüm adı altında çıkarılan ‘Acele Kamulaştırma’ kararı ile bir süredir Lalebey ve Alipaşa Mahallelerinde yaşayan yurttaşlar evlerinden çıkarılmak isteniyor. Evleri boşaltılanların bulunduğu noktalarda başlanan yıkım arasında yoksullukları nedeniyle bir yere gidemeyenlere de hayat adeta zehir ediliyor. Günlerdir iftara elektriksiz giren, su bulabilmek için gayret sarf eden mahalleliye dün tepkiler üzerine elektrik ve su verilmişti. Bugün elektrik ve su yeniden kesildi.

KAYMAKAMLIĞA GİTTİLER, YİNE FAYDA ETMEDİ

Sabah saatlerinde elektrik ve suyun kesilmesi üzerine mahallede toplanan mağdur yurttaşlar Sur Kaymakamlığına gitti. Kaymakamlıkta yapılan görüşmede elektriğin ve suyun açılacağı söylenmesine rağmen açılmamasına yurttaşlar tepki gösterdi. Akşam saatlerine kadar da açılmayan elektrik ve su için yurttaşlar alternatif yollar denedi. Bidonlarla su olan bölgelerden su taşıyan yurttaşlar tepkilerini Evrensel’e aktardı.

‘İNSAN İNSANA BUNU YAPARMI?’

88 Yaşındaki Zeliha Duyar, yapılanın zulüm olduğunu ifade ederek, “Bu oruç ayında suyumuz elektriğimiz yok. Kimsem yok. Ben de evime su taşımak zorundayım. Bari Ramazan ayında bıraksalar. Sesimizi de  duyan yok, gazetelere konuşuyoruz, bir faydası olmuyor... Kimse bizi duymuyor. İnsan insana bunu yapar mı?” diye soruyor.

‘VALİLİK SUYU UNUTUN DİYOR’

Evine su taşırken rastladığımız Cahide ise “Dün göstermelik olarak bıraktılar. Bu gün de tekrar elektriği, suyu kestiler.Valiliğe gidiyoruz suyu unutun diyorlar. Oruç tutuyoruz, namaz kılamıyoruz. Bu zulümden başka bir şey değil. Dertleri bizi buradan çıkarmaksa elektriği de, suyu da bırakmasınlar. Evimizi başıma yıksalar da çıkmayacağız” diyor.

Remziye Mendil sularının açılmadığını anlatarak şunları söyledi: “Elektrik yok. Suyu açtılar güya ama yine kapattılar. Bu sıcakta bir de oruçluyuz, ayıp değil mi? Müslüman müslümana böyle mi yapar? Bari Ramazan Bayramı’nın geçmesini beklesinler.İnsanlar oruç tutuyor elektrik ve su olmadan nasıl yapacağız” diye soruyor.

Bir lise öğrencisi ise “Devlet yetkilileri duş almadan, kıyafetlerini ütülemeden dışarı çıkabiliyor mu? Çıkamıyor. Ben öğrenciyim ve formamı ütülemem gerekiyor. Bugün elektrik olmadığı için formamı ütüleyemedim. O yüzden de okula gidemedim” diyerek duruma tepkisini dile getirdi.

 

 

ÖNCEKİ HABER

HDP’de görev dağılımı

SONRAKİ HABER

İzmir'de EYT Sosyal Yardımlaşma Derneği kuruldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa