Fransız gazeteci Depardon kötü koşullarda tutuluyor

Fransız gazeteci Depardon kötü koşullarda tutuluyor

Batman'da gözaltına alınan Fransız gazeteci ve belgesel fotoğrafçısı Mathias Depardon, tek kişilik odada kötü koşullarda tutuluyor.

Meltem AKYOL
İstanbul

Batman’da gözaltına alınan Fransız gazeteci ve belgesel fotoğrafçısı Mathias Depardon, Gaziantep Geri Gönderme Merkezi’nde tutuluyor. Depardon’un durumuna ilişkin Evrensel’e konuşan Avukat Emine Şener Depardon’un tek kişilik bir odada kötü koşullarda tutulduğunu söyledi. Sınır dışı kararına itiraz ettiklerini söyleyen avukat Emine Şener, normal şartlarda itiraz edilen sınır dışı kararının iptali için dava açılmasının o kararın durdurulması için yeterli olduğunu hatırlarak “Ancak OHAL döneminde çıkarılan KHK’lerden biri ile artık bu iptal davası kararın icrasını durdurmuyor. Dolayısıyla her an sınır dışı edilebilir” ifadelerini kullandı.

8 MAYIS’TA GÖZALTINA ALINMIŞTI

Türkiye’de yaşayan Fransız Gazeteci Mathias Depardon, 8 Mayıs Pazartesi günü Batman’ın Hasankeyf ilçesinde fotoğraf çekimi yaptığı sırada yanında bulunan tercümanıyla birlikte gözaltına alınmıştı.

Sosyal medya hesabı üzerinden “örgüt propagandası” yapmakla suçlanan Depardon sorgusunun ardından adliyeye sevk edildi. Çıkarıldığı mahkemede serbest bırakılan Depardon, daha sonra Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından sınır dışı edilmek üzere Gaziantep Geri Gönderme Merkezi’ne götürüldü. 

‘DEPARDON TEK KİŞİLİK BİR ODADA TUTULUYOR’

Evrensel’e konuşan Depardon’un Avukatı Emine Şener Depardon’un hala  Oğuzeli’deki Geri Gönderme Merkezi’nde kötü koşullarda tutulduğunu söyledi.

Şener, “Depardon hakkında Gaziantep İl Göç İdaresi tarafından verilen bir sınır dışı etme kararı var. Bu kararın ne zaman icra edileceğine dair bir bilgimiz yok. Dolayısıyla ne zaman gönderileceğine ilişkin de bir bilgimiz yok” dedi.

Depardon’un fiziki şartlarının kötü olduğunu söyleyen Şener, “Tek kişilik bir odada ben onu görmeye gidene kadar saatini bile vermeden, kağıt kalem de vermeden iki gün boyunca öylece bekletilmişti. Ben onu gördükten sonra koşulları birazcık zorladık. Bir iki ingilizce kitap verebildik, kalem kağıt vereceklerine söz verdiler. Şampuan vereceklerine söz verdiler. Şimdi geri gönderilmesini bekliyoruz” dedi.

‘OHAL NEDENİYLE İTİRAZIN SONUÇLANMASINI BEKLEMİYORLAR’

Sınır dışı kararına itiraz ettiklerini söyleyen Şener, “normal şartlarda itiraz kararlarları ile iptal davası açılmış olması o kararın, sınır dışı kararının, icrasını durduruyordu. Ancak OHAL döneminde çıkarılan KHK’lerden biri ile artık bu iptal davası kararın icrasını durdurmuyor. Dolayısıyla her an sınır dışı edilebilir” ifadelerini kullandı.

MATHİAS DEPARDON KİMDİR?

Mathias Depardon, bağımsız fotoğrafçı olarak çalışmaya başlamadan önce Brüksel’de iletişim ve gazetecilik okudu. Yasadışı göç konusunda ilk projesinin ardından uzun yıllar uluslararası gündemi takip eden Mathias Depardon daha sonra yerleştiği Türkiye’de farklı sorunsallarla ilgilendi. Depardon, 2013 yılında Fransız Kültür Merkezi’nde sergilenen “Sınırların Ötesinde” isimli röportajı ile Talent2011 Bursunu kazandı. Çalışması Le Monde’un Dergisi’nde, Newsweek’te, Sunday Times Magazine’de, Der Spiegel’de, L’Espresso’da, Elle, Télérama, Monoce dergilerinde, New York Times ve Wall Street Journal’da yayınlandı. 

 


YÜCEL TUTUKLANDI, GRANDE SINIR DIŞI EDİLDİ

Türkiye’de çalışan yabancı gazeteciler bir süredir iktidar politikalarının hedefinde. 
Özellikle 15 Temmuz darbe girişimi ve hemen ardından ilan edilen OHAL ile birlikte çalışma koşulları iyice zorlaşan yabacı gazeteciler cezaevine atılıyor, sınır dışı ediliyor ve basın kartları iptal ediliyor.

DW Türkçe Muhabiri Deniz Yücel tutuklandı, İtalyan Gazeteci Gabriele Del Grande önce gözaltına alındı, ardından sınır dışı edildi. Fransız Gazeteci ve belgesel fotoğrafçısı Mathias Depardon hala geri gönderme merkezinde tutuluyor hakkında sınır dışı kararı var. Yabancı gazetecilerin basın kartları da iptal ediliyor. Bazı yabancı gazeteciler yaşanan süreç nedeniyle Türkiye’yi terk etmeyi tercih ediyor.

Yabancı gazeteciler Deniz Yücel’in “terör propagandası yapmak ve halkı kin ve düşmanlığı tahrik etmek” suçlamaları ile tutuklanmasını Türkiye’de çalışan yabancı gazetecilere de mesaj olduğu görüşünde.


NYT, TÜRKİYE MUHABİRLERİNİN İSİMLERİNİ GİZLİYOR

Yabancı gazetecilerin Türkiye’de yaşadığı sorunlar ve güvenlik kaygısı nedeniyle ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times, Türkiye’deki muhabirlerinin kimliğini gizleme kararı almıştı.

Gazete, Türkiye’den geçtiği haberlerde muhabir adını vermek yerine ‘New York Times çalışanı’ ifadesini kulllanmaya başlamıştı.

New York Times, gazetecilerin sahadaki güvenliğini sağlamak amacıyla Suriye ve Afganistan’dan geçtiği haberlerde de muhabirlerin isimlerini gizliyor.

www.evrensel.net