Antalya Emniyet Müdürü Celalkaya'dan alkol yasağı açıklaması

Antalya Emniyet Müdürü Celalkaya'dan alkol yasağı açıklaması

Antalya Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya kentte alkol yasağı olamadığını, sadece 'alkol kullanımı ile ilgili düzenleme' olduğunu açıkladı.

Antalya İl Emniyet Müdürlüğü'nün, 'Antalya'da Çevreyi Rahatsız Edecek Şekilde ve Açıkta Alkol İçilmesi Valilik Kararı ile Yasaklandı' başlığı ile yayımladığı duyurunun ardından kentte başlayan tartışmalara ilişkin konuşan İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya verilen kararın haklı olduğunu savundu. Uzunkaya, kentte alkol yasağı olmadığını iddia ederek sadece "alkol kullanımı ile ilgili düzenleme" olduğunu ve bunun da devam edeceğini söyledi.

Trafik Haftası nedeniyle İl Emniyet Müdürlüğü Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, gündemde bir süredir yerini koruyan alkol yasağına ilişkin açıklamanın çarpıtıldığını iddia etti. Yasalarda alkolün nerede ve nasıl tüketileceğinin açıkça belirtildiğini savunan Celal Uzunkaya, şöyle konuştu:

"İlimizin 2017 yılında turizmde çok büyük beklentileri var. Çok olumlu bir süreç var. Bu süreç içerisinde vatandaşlarımız başta olmak üzere, gelecek olan turistlerin rahatsız edilmemesini sağlamak adına, bir nevi hatırlatma sadedinde, bir valilik kararı aldık ve bu kararı kamuoyu ile paylaştık."

Var olanın, eskilerin tabiri ile 'malumun ilanı' bir düzenlemeyi hayata geçirdiklerini aktaran Celal Uzunkaya, “Öyle bir algı yaratıldı ki sanki turizmi baltalayacak bir karar. Sanki turistler ülkelerinde alkol yasakları var, alkol alamıyor, Antalya'ya alkol içmeye geliyorlar. Duymuşlar ki Antalya'da alkol yasaklanmış ve Antalya'ya gelmeme kararı alıyorlar. Adamlar buraya alkol için geliyormuş. Biliyoruz ki ülkemize geliş nedenleri doğa ve tarihi yerlerimizi görmek ve yaşamak. Alkol kullanımı olan yerlerle ilgili en küçük bir kısıtlamamız yok. Buralarda en küçük bir kısıtlama olmadığı gibi kısıtlamayı düşünme gibi bir durum da yok. Tüketimiyle ilgili bir sınırlama da yok. İsteyen bir şişe içer, isteyen bir duble içer" diye konuştu.

'SONUNA KADAR ARKASINDAYIZ'

Celal Uzunkaya sözlerini şöyle sürdürdü:

"Alkol alıp araba kullanmak ne kadar saçma ise, alkol alıp çevreyi rahatsız etmek de o kadar saçma. Bununla ilgili düzenlemeleri, yasal müeyyideleri hatırlatmayı birtakım olumsuzlukların kaynağı göstermek de o kadar saçma ve art niyetlidir. Bu işi Antalya turizmi için, Antalya ekonomisi için bir hassasiyet vurgusu gibi kullanan bazı çevreler esasında Antalya'ya kötülük yapıyor. Yani bilerek veya bilmeyerek yapıyorlar. Çünkü, hiçbir şekilde bu düzenleme, ne turizmi, ne iç turizmi, ne bu kentte yaşayan yüzbinlerce insanı rahatsız etme adına değil, bilakis o insanların huzuru, güvenliğini tesis etme adına alınmış bir karar ve bu kararı uyguluyoruz. Sonuna kadar da arkasındayız."

'MÜSAMAHA GÖSTERMEYECEĞİZ'

Yasağın çıktığı tarihten itibaren cezaların yazılmaya başladığını da hatırlatan Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Hatta o yasağın çıktığı günün akşamında cezalar yazıldı. Bununla ilgili birtakım tepki amaçlı organize olan birileri valilik kararını sırf protesto etme adına bu işleri yapan, sosyal medya üzeriden toparlanıp çağrı yapıp, sözde yiğitlik yapmaya çalışan ve içinde birtakım sorumluluğu olan insanların da bulunduğu gruptakilerin hepsine kabahatler kanunundan işlem yapıldı. Önümüzdeki süreçte de hiçbir müsamaha göstermeyeceğiz. Sonuna kadar da takipçisi olacağız." (DHA)

www.evrensel.net