10 yıllık çizeri yazdı: Penguen neden bu hale geldi?

10 yıllık çizeri yazdı: Penguen neden bu hale geldi?

10 yıldır dergide çizen Penguen Çizeri Serkan Yılmaz, 'Penguen nasıl bu hale geldi' sorusuna yanıt verdi.

Mizah dergisi Penguen'in kapanma kararı almasına dair bir açıklama da 10 yıldır dergide çizen Serkan Yılmaz'dan geldi. Instragram hesabından açıklamalarda bulunan Yılmaz, "Genel müdürden, iş dünyasından kaçıp mizah dergisine girmiştim. "Kaçtığım iş dünyası dergiye geldi ve mizah dergisi kültürüne uymayan bir sürü şey yaptı. Misal, kaligraf Şevki abi, ‘iş yerindeki kuralsız davranışları’ gerekçesiyle tazminatsız işten çıkartıldı, tazminatsız kovma yapacak kadar sert bir şirket yönetimi gelmişti" dedi.

Yılmaz, "Yıllardır bu genel müdür bakışı mahvetti, dergileri, karikatürü. Giderken bari yapmayın artık. Patron yüksek kazancı kalkarsa dergilerden eminim, fanzin olarak bile hayatta kalacaktır karikatür" ifadelerini kullandı.

T24'ün yansıttığı habere göre Yılmaz’ın açıklamaları şöyle:

“Arkadaşlar suç işliyorum :) Penguen nasıl bu hale geldi. 10 yıldır çiziyorum dergide. Bahadır Baruter'in hisselerini şimdiki patron çizerlere bırakıp gitmek zorunda kalmasından sonra bir şirkete dönüştü. Başımıza genel müdür geldi, her şey değişti ofiste. Genel müdürden, iş dünyasından kaçıp mizah dergisine girmiştim. Hayalini yaşayan salak bir karikatüristtim. Kaçtığım iş dünyası dergiye geldi ve mizah dergisi kültürüne uymayan bir sürü şey yaptı. Misal, kaligraf Şevki abi, ‘iş yerindeki kuralsız davranışları’ gerekçesiyle tazminatsız işten çıkartıldı, tazminatsız kovma yapacak kadar sert bir şirket yönetimi gelmişti. Gidip ‘neden’ diye sordum yönetime. Benim bildiğim Şevki abi mizah dergisi içinde davranılması gerekenin dışında bir davranış göstermemişti. ‘Hahaha hohoho’ yapıyodu adam işte. Sayışmanlar iki kuşaktır Türk mizahında yaşıyor. Yeni yönetim ‘sanane ile karışık, sen bilmezsin’ dedi bana. Söyleyin yahu ne yaptı adam?

'DERGİYE GİRİŞİM YASAKLANDI'

Sonra başımıza genel müdürleri getiren çizer ile saçma sapan bi sebepten de ben tartıştım. Asıl patronlar dergiye girişimi yasakladı. ‘Benim işim okurlarla, karikatüristim ben’ dedim, haftada iki köşe çizmeye evden devam ettim. Karikatürlerimi, yazılarımı aldılar, beni almadılar, olsun! Bundan dolayı onur bile hissediyorum! İki tane patron karikatürcü yüzünden kafamdaki Asım Velioğlu'nu mu öldüreyim. Asım'ın ne suçu var? Yıllarca yazdım onu, manyak gibi serbest çağrışımıma yerleşti herif. Duayen gazeteci Asım bey bana “yapma, devam et” dedi,’bunlar küçük kötüler’ dedi. O zamandan beri imza günlerine çağrılmadan hayalim olan işime evden devam ediyorum.

'HAKLARIMIZDAN FERAGAT ETMEMİZ İSTENDİ'

Bir ara şirketleşen yönetim iyice coşup 10 maddelik, dev sözleşme imzalatmak istedi. Çalışan sigortalarımız kesilecek, bütün telif haklarımızdan ömür boyu, uzay dahil feragat edilecekti. Teknik olarak kovuluyorduk. ‘İmzalamazsınız köşe yok’ dendi. ‘Hayır’ deyip mahkemeye veren arkadaşlarım oldu, hakları da tabi ki çünkü yıllarca dergide, işçi haklarını yazdık, çizdik yani. :) Asım ‘sen devam et. Sigorta, telif, para ney, daha yazacakların var çocuğum’ dedi. O evraklara da bastım parmağımı! İmzalarla birlikte kuşa dönen maaş ‘dergide para yok’ denilerek ayın başında bir miktar, ay sonunda bir miktar olarak yatırıyordu (kuş başı) Haklarını arayan çizer arkadaşlarımın avukatı ile anlaşmaya gidilince, albatros kuşu kadar bir tazminat anında hesaplara yatırılmış. Çünkü arkadaşların hakları ejderha kadar :) Demek ki dergide para varmış :) Son iki sayıda çizmeyeceğim çünkü, ‘karikatür dergiciliği bitti’ algısı yaratılarak kapanıyor. Son 4 sayı yüksek tirajdan paramızı alıp gidelim, “top bizimdi, bitti tamam” deniyor.

'PATRON YÜKSEK KAZANCI KALKARSA DERGİLER HAYATTA KALIR'

Yıllardır bu genel müdür bakışı mahvetti, dergileri, karikatürü. Giderken bari yapmayın artık. Patron yüksek kazancı kalkarsa dergilerden eminim, fanzin olarak bile hayatta kalacaktır karikatür. Yeni karikatürist gelmezse, düşünsene bir daha Umut Sarıkaya çıkmayacak, Ahmet Yılmaz çıkmayacak ve işte diğer hepsi, tüm karikatür dergisi yazar çizerleri, hatta patronlardan bile çıkmayacak. Onlar da mizah dergisinde büyüdüler. Bu yüzden son iki sayı çizmiyorum. Bir ‘gizlilik sözleşmesi’ imzalatmışlardı bir ara. Saçma sapan evrak yüzünden dava açılıp, tazminat istenirse, verecek durumum yok şu an :) Evimde de saçma sapan icatlarım var. İcra ile onları alırlarsa kendimi yerlere atarım, direnirim. :) Asım bey “sen basın çalışanısın, Penguen dergisi yazarısın, başına ‘köşe yazısı' yaz, bir şey olmaz” dedi. :)

'MOBBİNG ALTINDA ÇİZMEYE DEVAM ETTİM'

Yıllardır birçok çizerden uzay telifleri bile alınmış tonla karikatür Penguen App'te yıllarca yayınlanacak, çok paralar kazanılmaya devam edilecek. “Olsun”. Hayalim Penguen dergisinde çizmekti. O da oldu. Sinirli değilim, yıllarca damarlarımıza basıldı, saçma sapan şirket yönetimi mobbingi altında, çizmek adına devam ettim. Bu günün olayı değil bu. Sadece bu olanları biri söylemeliydi artık. Seyit Ali Aral abime de sordum. “Yaz aslanım” dedi. Son iki sayı tirajına çizecek gücüm yok artık. İyi bir veda yapmak isterdim şöyle. Hoşçakal Penguen'ciğim! Patronlarını sahiplerini değil ben seni sevdim, okuru sevdim. Ciltler dolusu işim, insanların evlerinde duruyor, hepsinde varım hohoho :) Evrak dolabına çevirmeseydik biz de dergiyi keşke bu kadar. Hoşçakal Penguen! Çok ayıplar ettin son zamanlarda! Son iki sayı tirajın bol olsun, zaten son derdin de o! Hoşçakal!” (MEDYA SERVİSİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 07 Mayıs 2017 14:21
www.evrensel.net