Erdoğan'dan Bahreyn kralına: Yanınızda olmayı sürdüreceğiz

Erdoğan'dan Bahreyn kralına: Yanınızda olmayı sürdüreceğiz

Erdoğan, insan hakları ihlalleriyle gündeme gelen Bahreyn kralına 'Türkiye, yanınızda olmayı sürdürecektir' dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bahreyn gezisinde Kral Hamad Bin İsa el Halife ile görüştü. Toplantının ardından Sakhir Sarayı'nda gerçekleşen törende konuşan Erdoğan, Bahreyn kralının geçtiğimiz Ağustos ayında Türkiye’ye yaptığı ziyarete atıfta bulunarak, “En zor günümüzde yanımızda durarak, gönlümüze daimi bir taht kurmuştunuz” dedi.

Erdoğan, “Bu defa bu dost toprakları heyetimle birlikte ziyaretimde Bahreyn’in en üst düzeydeki Şeyh İsa Bin Selman El Halife madalyasıyla bizleri onurlandırıyorsunuz. Bu madalyayı hem Türkiye ve Bahreyn devletleri, hem de Türk ve Bahreyn halklarının kardeşliğinin bir nişanesi olarak kabul ediyorum. Dostluk ve kardeşliğimizin baki, iş birliğimizin daim olmasını Rabbimden niyaz ediyorum. Aynı irade ve kararlılığın sizlerde de olduğunu görmekten büyük bir bahtiyarlık duyuyorum” şeklinde konuştu.

Erdoğan, konuşmasını şu cümlelerle tamamladı: “Türkiye hem iyi, hem de kötü gününde Bahreyn’in yanında olmayı sürdürecektir. Bölgemizin istikrarı, huzuru ve istikbali için el birliği ve güç birliği içinde çalışacağımıza inanıyorum. Bu düşüncelerle bizlere gösterdiğiniz hüsnükabul için teşekkür ediyor, tüm Bahreynli kardeşlerime en kalbi hürmetlerimi sunuyorum. Şahsıma tevcih ettiğiniz ortak tarihimizde müstesna bir yeri olan bu madalyayı daima şerefle muhafaza edeceğiz. Rabbim yar ve yardımcımız olsun.”

Bahreyn Kralı el Halife de yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Selman Bin İsa nişanının tevdi edilmesinden büyük bir minnet ve mutluluk duyduklarını ifade ederek, “Bu nişanı biz sizin yaptığınız çabalardan ve girişimlerinizden dolayı size hediye etmek istiyoruz. Çünkü siz, Müslüman dünyasına ve insanlara büyük hizmetler vermeye çalışıyorsunuz” dedi.

Nişan tevdi töreninin ardından, ziyaret kapsamında Türkiye ile Bahreyn arasında yapılan anlaşmalar iki ülke bakanları tarafından imzalandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Millî Savunma Bakanı Fikri Işık, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahreyn Kralı el Halife’nin huzurunda, mevkidaşlarıyla birlikte iki ülke arasında gerçekleştirilen anlaşmaları imzaladı.

HALKIN DEMOKRASİ TALEBİNİ SİLAHLA BASTIRDI

2011'de Bahreyn halkı demokrasi ve iş talebiyle sokaklara dökülmüş, Suudi Arabistan destekli rejim güçlerinin sert saldırılarında 93 sivil yaşamını yitirmişti.

Bahreyn'de toplam nüfusun yüzde 70'ini oluşturan Müslümanların yüze 70'i Şii. Ancak ülkeyi 18. yüzyıldan bu yana Sünni Halife ailesi yönetiyor. Kraliyet ailesinin en büyük destekçisi Suudi Arabistan. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net