Arkeoloji hayır diyor!

Arkeoloji hayır diyor!

Arkeoloji cennetinde işsiz kalan binlerce arkeolog içinden yılda sadece bir kişiyi atayan politikaya HAYIR!

Fatih belediyesi tarafından 2. ve 3. dereceden olan onların gözüne değersiz gibi görünen tarihi eserlerin bulunduğu bölgeler imara açılmıştı. Tarihi yarımadanın ranta açılmasına HAYIR!

Başta çokça konuşulmuş olan adeta Sünger Bob’a bakarak stilize edilmiş Şile Kalesi örneğiyle karşımıza çıkan ülkemizdeki restorasyon faciaları artarak devam ediyor. Kötü ve özensiz restorasyonlara HAYIR!

Bir arkeoloji cennetinde yaşamamıza rağmen İŞKUR’a kayıtlı binlerce arkeolog olduğunu biliyor muydunuz? Arkeoloji cennetinde işsiz kalan binlerce arkeolog içinden yılda sadece bir kişiyi atayan politikaya HAYIR!

Definecilik ve kaçakçılık gibi yöntemlerle eski eserlere değer biçilmesine çanak tutan, eski eser koruma etiğine sahip bir ülkedeyiz. Eski eserleri metalaştırmaya çalışan zihniyete HAYIR!

Geçtiğimiz haftalarda TRT tarafında “Göbeklitepeyi tanıtmak” amacıyla çekilmiş bir tanıtım filmi ile tarihi alandaki T biçimli sütunları Hz. İbrahimin parçaladığı putlar olarak göstermesi. Tarih üzerinden oluşturulan bir kutuplaştırma hareketiydi. Tarihin politik çıkarlar için bir yardımcı el görevinde kullanılmasına HAYIR!

 

 

 

 

www.evrensel.net

1 yorum yapılmış

  1. Ömer Faruk Yürek 8 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    Türkiye'de on beş yıldır iktidarda olan bu yönetimden önce sanki Arkeologlar konusunda durum farklıydı gibi bir imaj oluşturmuşsunuz. Ama durum aynıydı. Bu arada etikette Hermes yazıyor. Acaba siz bir öğretim üyesi misiniz? Yazar olarak isminiz yazmıyorda merak ettim.

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.