Saya işçileri: Üretiyoruz ama karşılığını alamıyoruz

Saya işçileri: Üretiyoruz ama karşılığını alamıyoruz

Doların yükselmesiyle ayakkabı sektöründe siparişlerin düşmesi, Adana'daki saya işçilerini vurdu: Emeğimizin karşılığını alamıyoruz.

Ateşi düşürülemeyen dolar, çok sayıda küçük ve orta ölçekli esnafı iflasın eşiğine getirirken, durgunluktan en çok etkilenen sektörlerden biri de ayakkabıcılık. Dolardaki artış karşısında yurtdışı siparişlerinin azaldığını söyleyen Adanalı saya işçileri, bir yandan işsizlikten yakınırken, diğer yandan patronların hakkını vermemesinden şikatçi.

İçinde bulundukları durumu “İşte azalma olur. Patron yine kazanır ama işsizlik artar. Olan yine işçiye garibana olur” sözleri ile özetleyen saya işçileri, “Sağlığımızdan oluyoruz ama hakkımızı alamıyoruz” dedi.

Adana'da 500'e yakın parça başı çalışan esnafın olduğunu ifade eden saya işçisi Kadir Yalçın, kötü ve sağlıksız koşullarda üretim yaptıklarını dile getirdi. 16 yıldır bu sektörde olduğunu ve sigortasız çalıştığını anlatan Yalçın, bazı sağlık sorunları ile karşılaştıklarını dile getirdi.

Kanserojen madde içeren malzemelerle iç içe olduklarına vurgu yapan Yalçın, 12 saatten fazla havasız, dar ve işçi sağlığına uygun olmayan yerlerde çalıştıklarını söyledi. Yalçın, “Bu kanserojen maddelerle iç içeyiz. Sürekli olarak bu yapıştırıcı ve deri kokusunu soluyoruz. Gözlerimiz kan çanağına dönüyor. Sağlığımızdan oluyoruz ama hakkımızı alamıyoruz” dedi.

‘İŞLER YARI YARIYA DÜŞTÜ’

Haftada 400 çift ayakkabı yaptıklarını ifade eden Yalçın, parça başı çalıştıkları için bir çifti 4 TL'ye yaptıklarını kaydetti. Doların yükselmesiyle işlerin de düştüğünü söyleyen Yalçın, derinin de dolarla alındığını ve bu nedenle doların yükselmesiyle ayakkabı maliyetinin yükseldiğini anlattı.

Yalçın, “500'e yakın işyeri vardı; ama dolar yükseldiği için şu anda 250'ye yakın işyeri çalışıyor. Atölyeler fazla mal vermiyor ve piyasada yarı yarıya düştü” dedi. Bir çift ayakkabının maliyetinin en fazla 40 TL olduğunu söyleyen Yalçın, ancak bu ayakkabının mağazalarda çok daha pahalıya satıldığına dikkat çekti ve tepkisini “Üretiyoruz ama hakkımızı alamıyoruz” diye özetledi.

'HAKKIMIZ VERİLMİYOR'

Bir başka saya işçisi Arif Buşai ise 15 yıldır bu sektörde çalıştığını, patronların işçilerin emeklerini sömürdüğünü ve emeklerinin karşılığını vermediğini anlattı. Sağlıksız bir ortamda güvencesiz bir şekilde çalıştıklarını ifade eden Buşai, “Kimyasal maddelerle çalışıyoruz. Bu maddelerde bizi etkiliyor. Bu ortamda bizde baş ağrısı ve baş dönmesi oluyor. Hiç bir güvencemiz yok” dedi. Günde 12 saatten fazla çalıştıklarını ifade eden Buşai, bir çift ayakkabıyı 4 TL'ye yaptıklarını ve bu ücretin kendilerini kurtarmadığını anlattı. (DİHABER)

www.evrensel.net