Yılın ödüllü oyunları ve gelecek programları

Yılın ödüllü oyunları ve gelecek programları

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği ve Afife Jale Ödül Komitesinin 2016 ödüllerine değer gördüğü oyunları ve sahneleneceği yerleri sizin için derledik.

Yıl sonu yaklaşırken tiyatro sezonunu da nerdeyse yarılamış oluyoruz.  Türkiye’de tiyatro eleştirmeni ve akademisyenlerini çatısı altında toplayan Tiyatro Eleştirmenleri Birliğinin ve Afife Jale Ödül Komitesinin yaptığı değerlendirme sonucunda, 2016 yılı ödüllerine değer görülen oyunları yeniden hatırlatalım, sezonun devamında sahneleneceği yerleri belirterek bu ödüllü oyunları takibe almanızı sağlayalım istedik. Sahnelerden takviminize eklemenizi ısrarla önerdiğimiz oyunlardan bazıları şöyle;

HAYAL-İ TEMSİL

Ragıp Ertuğrul, Handan Salta, Metin Boran, Nalan Özübek ve Tijen Savaşkan’dan oluşan Yönetim Kurulu, İstanbul Şehir Tiyatrolarının, genç kuşak yerli yazarlardan Ahmet Sami Özbudak’ın eseri olan ve Yiğit Sertdemir rejisiyle sahnelediği “Hayal-i Temsil”i bu yılın en iyi oyunu seçti.

Hümay Güldağ, Şebnem Köstem ve Yiğit Sertdemir’in oyuncu olarak yer aldığı “Hayal-i Temsil”, Eski makyör Dikran Efendi’nin hayalle hatırayı iç içe geçiren masalı, sahnenin “ilk kadın”ları Afife Jale ve Bedia Muvahhit’i, çocuklukları, aşkları, tutkularıyla, ilk kez seyirci karşısına çıktıkları sahnede, Darülbedayi sahnesinde bir araya getiriyor.

“Hayal-i Temsil”i 26 Ocak’ta Şehir Tiyatroları Kağıthane Sadabad sahnesinde izleyebilirsiniz.

YANLIŞLIKLAR KOMEDYASI

Afife Jale Ödül komitesi ise bu yılın en iyi oyunu olarak Bakırköy Belediye Tiyatroları prodüksiyonu olan Yanlışlıklar Komedyası” oyununu seçti. Shakespeare’nin “Yanlışlıklar Komedyası”nı Tim Supple’nin rejisi ile Bakırköy Belediye Tiyatrolarında sahneleniyor. Tim Supple oyun için şöyle diyor; “Bu oyunu Royal Shakespeare Company’de yönettikten yirmi yıl sonra onu hikayenin geçtiği ama Shakespeare’in hakkında hiçbir şey bilmediği Türkiye’de tekrar ziyaret etmek bana yoğun bir keyif verdi. Shakespeare’in hayal gücü herhangi bir ulusal sınır tanımaz. Oyunları, onları konuşmak, dinlemek ve hissetmek isteyen diller arasında yolculuk yapar. BBT ve seyircisi en iyisini hak ediyor ve naçizane olarak bunu sunduğumu umuyorum.”

“Yanlışlıklar Komedyası”nı 5-7 Aralık arasında Müşfik Kenter Sahnesinde seyredebilirsiniz.

ÜÇ OYUN (VURGUN)

Neil LaBute’un kaleme aldığı, Türkçe çevirisini Rüzgar Can Ekin Turan’ın yaptığı, yönetmenliğini İskender Altın’ın üstlendiği Bitiyatro yapımı “Üç Oyun (Vurgun)” oyunundaki rolüyle Laçin Ceylan, 2016 TEB Ödülleri’nde “Yılın Kadın Oyuncusu” ödülüne tiyatro eleştirmenlerinini  çoğunun oyunu alarak layık görüldü.

Laçin Ceylan’ın tek kişilik performansıyla göz doldurduğu “Üç Oyun (Vurgun)”un üçüncü hikayesi “Medea Redux”; bir kadının küçük yaşta yaşadığı büyük bir travmanın ardından, acılarla birlikte gelen çarpıcı itiraflarını konu alıyor! Bu dünyada kadın olmanın zorluklarını, çocukluktan itibaren bir kadının ümitlerinin, geleceğinin nasıl acımazsızca yok edildiğini anlatan oyun, önümüzdeki günlerde Bitiyatro’da sahnelenmeye devam edecek.

ANTABUS

Afife Jale Ödül komitesi bu yıl “Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu” ödülünü Nihal Yalçın’a layık gördü. Nihal Yalçın’ın oynadığı Leyla Taşçı karakterinin hayata dair yaşadığı zorlukları anlatıyor; “Ben, Leyla Taşçı. Bir kamyonetin arkasında tanıştım İstanbul’la. Derme çatma bir evde yaşadım, küçük yaşta çalışmaya başladım. Evlat oldum, kardeş oldum, eş oldum, anne oldum. Kendimden başka her şey oldum. Ben, gazetelerin üçüncü sayfa haberlerinde denk geldiğiniz binlerce kadından biriyim... ‘Hayatımı yazsam roman olur’ derler ya, öyle .. Valla...”

Seray Şahiner’in yazdığı ve İlham Yazar’ın yönettiği “Antabus”, 4 Ocak’ta Semaver Kumpanya Çevre Tiyatrosunda.

Dİ TUWALETE DE

Destar Tiyatronun “Di Tuwalete De” oyunundaki performansıyla Genç Oyuncu Alan Ciwan, 2016 TEB Ödülleri’nde “Yılın Erkek Oyuncusu” seçildi.  Kürt edebiyatında önemli bir yere sahip olan Rênas Jiyan’ın “Di Tuwaletê de” oyunundaki “Xwekuj” karakterinin monologlarından oluşuyor. Yazar, dramatik bir kurgusu olan ve dört farklı karakterin monologlarından oluşan oyuna dilenirse her bir karakterin tek kişilik oyun şeklinde tasarlanabileceği notunu düşerek metni olanaklı kılıyor.

Mîrza Metîn’in yönettiği oyunun yeni sezondaki tarihleri henüz açıklanmadı.

BUNU BEN DE YAPARIM!

Afife’nin “Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu” ödülüne layık görülen isim ise DOT’un “Bunu Ben de Yaparım!” oyunundaki performansıyla İbrahim Selim oldu.

Nick Hornby’in yazdığı oyunda, galeride güvenlik görevlisi olarak çalışmaya başlayan Dave’in güvenliğini sağladığı işle ve sanatla olan ilişkisi anlatılıyor; “…Sonra bu işi buldum. Gazete ilanından. Parası daha az, ama çalışma saatleri daha iyi. İnsan bir resmin önünde dururken ne kadar zorlanabilir ki diye düşündüm! Neyse.

Kadın ne yapacağımızı anlattı. Sonra hepimizi sırayla yerlerimize bırakmaya başladı. Yerime doğru giderken daha önce bir sanat galerisine gidip gitmediğimi düşündüm. Gitmiş olsaydın hatırlardın diye düşünebilirsiniz. Ama sorun şu; bütün sanat galerileri aynen hayal ettiğiniz gibi görünüyor; odalar koridorlar, duvarlarda resimler, etrafta insanlar. Bitti, bu kadar. Başka bir şey yok.

Yani daha önce bir sanat galerisini gidip gitmediğimi nasıl bilebilirim ki? Yani hissim şu; gitmiş gibiyim ama daha önce televizyonda ya da bir sinema filminde görmüş de olabilirim. Var öyle filmler, var. Adamla kız galeride buluşacak mesela…”

Serkan Salihoğlu’nun yönettiği “Bunu Ben de Yaparım!” oyunu ocak ayının ardından yeniden DOT sahnesinde olacak.  (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net