Rus büyükelçinin öldürülmesi sonrası kim, ne dedi?

Rus büyükelçinin öldürülmesi sonrası kim, ne dedi?

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un suikastla öldürülmesi sonrası yapılan açıklamaları derledik.

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un suikastla öldürülmesi sonrası Türkiye ve Rusya'dan pek çok yetkiliyle birlikte İran, ABD, Almanya, Azerbaycan gibi ülkelerden de açıklamalar yapıldı.

Türkiye ve Rusya'dan yapılan açıklamalarda suikastın, iki ülke ilişkilerini ve Suriye'deki barış görüşmelerini hedef aldığı belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başdanışmanı İlnur Çevik, saldırıda Batı ve FETÖ parmağı olduğunu öne sürdü.

Saldırı sonrası yapılan açıklamalar şöyle:

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin:  Bu elbette Rus-Türk ilişkilerinin normalleşmesini bozmaya yönelik bir provokasyon. Ayrıca Rusya, Türkiye, İran ve Suriyeli taraflar arasındaki çatışmanın çözümüne ilgi duyan diğer ülkelerin aktif olarak savunduğu Suriye'deki barış sürecini bozmaya yönelik bir provokasyon. Bunun tek bir yanıtı olabilir, teröre karşı mücadeleyi güçlendirmek. Haydutlar bunu hissedecek

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan:  Bu Türkiye-Rusya ilişkilerinin düzelmesine yönelik bir provokasyondur. Bu akşamki görüşmede özelikle uluslararası mücadelede çok daha güçlü olması konusunda mutabık kaldık.  Olay tüm boyutlarıyla araştırılmaktadır. Bu saldırı Türk milletine yapılmış bir saldırı olarak nitelendiriyorum. Bu Türk-Rus ilişkilerine yönelik bir provokasyondur. Putin'le bunun provokasyon olduğu konusunda hemfikiriz. Rusya-Türkiye, başımız sağolsun.

Başbakan Binali Yıldırım: Saldırı, Türkiye-Rusya ilişkilerini bozmaya yönelik.

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev: Bu terör eylemi, uluslararası ilişkilerdeki olağanüstü hal. Saldırının organizatörleri ve sponsorları derhal ortaya çıkarılmalı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov: Biz şundan eminiz: Bu barbar eylemi tasarlayanların ana hedefi Rus-Türk ilişkilerinin normalleşme sürecini baltalamak ve büyük oranda da Suriye’de terörle etkili bir şekilde mücadele edilmesine engel olmaktır. Fakat bu hedeflerine ulaşamayacaklar.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Türk halkı gerçekleri görüyor. Rusya da bu saldırının amacını gayet iyi biliyor. Saldırı Rusya'yı, Türkiye'yi ve iki ülke ilişkilerini hedef almıştır. Birçok alanda işbirliği ve irade ortaya koyan Türkiye ve Rusya ilişkilerini bozmaya yönelik bir saldırıdır.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova: Bugün Rusya Federasyonu tarihinde karanlık bir gün.  Katiller cezalandırılacak. Terörizm ayakta kalamayacak, ona karşı mücadele edeceğiz.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İlnur Çevik: Elbette, Halep'teki mükemmel Türk-Rus işbirliği bu suikasti tetikleyebilecek pek çok insanı rahatsız ediyordu. Zaten tüm alanlardaki işbirliğimizi sabote etmeye çalışıyorlar. Bu işbirliğini Batının çıkarlarını zedeleyecek bir güç olarak görüyorlar. ABD'liler de son günlerde Rus-Türk işbirliğinin Suriye'de Washington yönetimini devre dışı bıraktığını söyleyerek kendi yönetimlerini eleştirmeye başlamıştı. Büyükelçiyi öldürmek için Fethullah Gülen cematine bağlı bir polis memurunu kullanmış olmaları üzücü. Aynı hareket Rus uçağının düşürülmesinde de rol oynadı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry:  Bu alçakça saldırı, dünyanın değişik yerlerinde ülkelerini temsil etmeye çalışan tüm diplomatların haklarına ve güvenliklerine karşı da yapılmıştır.

İran Dışişleri Bakanlığı: Bu eylem, radikal ve tekfiri gruplara bağlı teröristlerin, herhangi bir uluslararası değer ve hukuku tanımadıklarını göstermiş oldu. Onlar, ülkeler arasında ihtilaf yaratmak ve bölgede daha fazla istikrarsızlık oluşturmak amacıyla bu tip vahşi eylemlere başvurabiliyorlar.”

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı: Bu facia ile ilgili merhumun ailesine, yakınlarına ve Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndaki tüm çalışma arkadaşlarımıza derin hüzünle başsağlığı diliyoruz. Bu terör olayının kapsamlıca araştırılıp suçluların cezalarını alacağına emin olduğumuzu bildiriyoruz. Azerbaycan kesin şekilde inanıyor ki, Büyükelçi Andrey Karlov'a karşı işlenmiş terör eylemi, Rusya ve Türkiye'nin terörizme karşı mücadelede azmini, işbirliğini ve ortak çabalarını daha da güçlendirecek. Azerbaycan terörizmin tüm şekil ve tezahürlerini kesin şekilde kınıyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün meydana gelen silahlı saldırıda hayatını kaybeden Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov için Twitter'dan yayınladığı mesajında, "Haince bir suikast sonucu kaybettiğimiz Büyükelçi Andrey Karlov'un ailesine ve dost Rus halkına taziyelerimi iletiyorum" dedi.

Türk Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD): Ankara'da gerçekleştirilen hain suikast ile derinden sarsıldık. Değerli diplomat Büyükelçi Karlov'un başta ailesi olmak üzere Rusya halkı ve devletine başsağlığı diliyoruz. Bu kabul edilemez saldırının arkasındaki karanlık emellerin bir an önce açıklığa kavuşmasını diliyoruz.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Genel Sekreteri Lamberto Zannier: Rusya’nın Ankara Büyükelçisi’ne yönelik bu iğrenç cinayeti şiddetle kınıyorum. Teröre karşı tek cephe olmalıyız. (HABER MERKEZİ)

Rus Büyükelçi Karlov silahlı saldırıda öldürüldü

Son Düzenlenme Tarihi: 20 Aralık 2016 09:12
www.evrensel.net
ETİKETLER Andrey KarlovRusya