11 Aralık 2016 14:29

Belediye-İş Genel Merkezi şube kapatma yetkisi istiyor

Muhalefeti etkisiz kılmayan çalışan Belediye-İş merkezi yönetimi, şube kapatma yetkisi istiyor!

Belediye-İş Genel Merkezi şube kapatma yetkisi istiyor

Paylaş

Belediye-İş Genel Başkanı Nihat Yurdakul ve merkez yönetiminin, muhalefeti etkisiz kılma çabası, olağanüstü genel kurulda kendilerine şube kapatma yetkisi istemeye kadar vardı.  

Belediye-İş Sendikası’nın 25 Aralık’ta yapacağı olağanüstü genel kurulunda, muhalif 3 şube başkanı ve 2 şube yöneticisinin kesin olarak ihracı oylanacak. Genel merkezin bununla yetinmek istemediği ve genel kurulda şube kapatma yetkisi isteyeceği öğrenildi.
Olağanüstü Genel Kurul’da, Belediye-İş İzmir 6 No’lu Şube Başkanı Buket Mertoğlu Gürpınar, 1 No’lu Şube Başkanı Zeynel Ersoy, Çevre Belediyeler Şube Başkanı Salih Er ile birlikte, 6 No’lu Şube Mali Sekreteri Azmi Gül ve 1 No’lu Şube Başkan Yardımcısı Necdet Deligöz’ün sendikadan kesin ihraçları görüşülecek.

9. VE 10. SIRADA GÜRÜŞÜLECEK

Bunun yanı sıra gündemin 9. sırasında, sendika ana tüzüğü ve bütçe hükümlerine göre kapatılabilecek şubelerin belirlenmesi ve belirlenen şubelerin uygun görülen zamanda kapatılması konusunda yönetim kuruluna yetki verilmesinin görüşülmesi maddesi yer alıyor.

10. Maddede yetkinin verilmesi halinde kapatılacak şubelere bağlı işyerlerinin başka şubelere bağlanması konusunda da genel yönetim kuruluna yetki verilmesinin görüşülmesi ve oylanması yer alıyor.

OĞLU İLE İLGİLİ İDDİALARLA BAŞLADI

Olağanüstü Genel Kurul, şube başkan ve yöneticilerinin sendika ile ilişiğinin kesilmesi ve şube kapatma yetkisi istenilmesine kadar uzanan süreç, ihracı istenen şube başkanlarının Genel Başkan Nihat Yurdakul’un oğlu Murat Yurdakul’un Kuşadası’nda yöneticiliğini yaptığı Belediye-İş ve Kristal-İş’e ait otellere ilişkin dolandırıcılık iddialarını, başkanlar kurulunda görüşmek istemesiyle başladı.

18 Ekim’de yapılması gereken başkanlar kurulu öncesinde, şube başkan ve yöneticileri saldırıya uğramıştı. Geçtiğimiz günlerde de Belediye-İş’in İzmir’de 6 şubesinin kullandığı bina genel merkez tarafından tadilat gerekçesi ile boşaltılmış, şubeler kiralık binalara taşınmıştı.

ASIL  SORUN ŞUBE KAPATMA

Belediye İş Genel Merkezi daha önce Belediye-İş İzmir 6 No’lu Şube Başkanı Buket Mertoğlu Gürpınar ve şube başkan yarımcısının ihracı için 2012 yılında, delegelerin lüks otellerde konakladığı, toplamda yaklaşık 2 milyon liraya mal olan bir olağanüstü genel kurul yapmıştı. O genel kurulda sendika ile ilişkisi kesilen Gürpınar mahkeme kararı ile başkanlığa dönmüş şube genel kurulunda yeniden başkan seçilmişti.

Gürpınar, 25 Aralık’ta yapılacak olağanüstü genel kurulda kendilerinin ihracından çok, şube kapatma yetkisi verilmesinin tehlikeli olduğunu ifade ederek, “Biz eninde sonunda döneriz ama şube kapatmalara işçiler ne diyecek hep beraber göreceğiz” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Saldırının ardından Türkiye'ye gelmekten vazgeçti

SONRAKİ HABER

Venezuela’da muhalif lider kendini başkan ilan etti, Trump destekledi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa