22 Kasım 2016 13:53

Tecavüz Meşrulaştırılamaz demek için Siyah Protesto'ya devam

Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu: Cinsel istismar suçu istisnasız yeniden suç olarak düzenlenmelidir demek için hâlâ #SiyahProtesto'dayız.

Paylaş

Çocuk istismarı suçunda cezasızlığın önünü açan önerge hükümet tarafından komisyona çekildi ve yeniden görüşüleceği açıklandı. Ancak Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu tarafından yapılan açıklamada, "Tehlike bitmiş değil: Anayasa Mahkemesi ceza kanununda cinsel istismarı düzenleyen 103. maddeyi iptal ettiği için devlet bu konuyu düzenleme çalışmalarına devam edecek. Bu yasa her türlü gündemde olacak! Kadınlar olarak sürece müdahil oluyoruz; cinsel istismar suçu istisnasız yeniden suç olarak düzenlenmelidir demek için #SiyahProtesto'dayız." denildi.

Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu'nun çağrısı şöyle:

"Cumartesi günü, geçmişe dönük cinsel istismarın affı ve ileriye dönük rıza yaşının 15'ten 12'ye indirilmesine yönelik tasarıya "tecavüz meşrulaştırılamaz" diyerek tepki gösterdik, sokaklara döküldük. Kalabalığımız bize güç verdi, umut verdi. 
 
Şimdiyse bahsi geçen önerge bugün Meclis’te oylanacakken, büyüyen tepkimiz sayesinde komisyona geri çekildi. Ama rıza yaşını 12'ye indiren yasa maddesi hâlâ duruyor! 
 
“Toplumdaki mutabakatın tam anlamıyla sağlanması için” tasarıyı komisyona aldıklarını söylediler. Halbuki mutabakat tam: biz kadınların rızası yok!
 
İstismarcıların, tecavüzcülerin evlilik yoluyla affedilmesinin, 12 yaşındaki çocuğun cinsel istismara rızası var sayılmasının meclis komisyonlarında görüşüldüğü bu simsiyah günlerde tekrar ediyoruz: kadın örgütlerinin sesine kulak verilmeli ve tasarı tamamen kaldırılmalıdır; TCK 103/1 ve 2 bu alanda uzun yıllar boyunca emek vermiş kadın örgütleri görmezden gelinmeden hazırlanmalıdır.
 
Bugün evde, işte, sokakta ses veriyoruz. Siyah giyiniyoruz, pencerelerimizden siyah kumaş sarkıtıyoruz, siyah kurdele takıyoruz ve sosyal medya profillerimizi siyaha çeviriyoruz. 
 
Bu tasarı tamamen kaldırılana, yenisi bizlerin istediği şekilde geçene kadar sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz. Biliyoruz ki, böyle yapmadığımız sürece cinsel istismarcıları, tecavüzcüleri aklayan bir yasa her an yeniden gündemimize getirilebilir; veya başka bir zamanda hızla geçirilebilir.
 
Cinsel istismar ve tecavüz biz kadınların, çocukların hayatlarını hedef alıyor. Hayatlarımızı karartmak isteyenlerin karşısında susmuyoruz; geceleri, sokakları, meydanları terk etmiyoruz.
 
22 Kasım Salı akşamı (BUGÜN) saat 18.00'de Beşiktaş'ta Hakan Pastanesi yanında buluşuyoruz. Sessiz #SiyahProtesto'muzla sokakları kaplıyoruz, karartıyoruz. (İstanbul/EVRENSEL)

OKMEYDANI HASTANESİNDE SİYAH PROTESTO

Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sağlık emekçileri, çocuk istismarcılarının affedilmesine ilişkin düzenlemeye karşı siyah giyinerek tepki gösterdi.

Eski başhekimlik binası önünde bir araya gelen sağlık emekçileri "Sessiz" eylem yaptı. (İstanbul/EVRENSEL)

BALIKESİR'DE DE EYLEM YAPILDI

KESK'e bağlı sendikalar, AKP tarafından hazırlanan ve küçük yaştaki çocukların istismarcılar ile evlendirilmelerini ön gören yasa tasarısını protesto etti. TÜİK önündeki eyleme demokrasi güçleri ve siyasi partiler de destek verdi. (Balıkesir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Kayyım atanan belediyelerde KHK eliyle işçi kıyımı

SONRAKİ HABER

Gültan Kışanak'tan mektup: Cezaevi kitap yasağı getirdi