22 Kasım 2016 13:14

Mecliste ‘çocuk istismarı’ tehlikesi devam ediyor

İşte, “Cinsel istismarda ‘rıza’ yaşı nasıl 12'ye düşürülüyor?” sorusunun yanıtı!

Paylaş

AKP milletvekillerinin önerisi üzerine çocuk istismarı suçunda cezasızlığın önünü açan önergenin yasa taslağına eklenmesine dönük tepkiler sürüyor. Hükümet önergenin komisyona çekildiğini ve yeniden görüşüleceğini açıkladı. Ancak kadınların düzenlemenin iptal edilmesi yönündeki çağrıları ve talepleri sürüyor. Peki “Cinsel istismarda ‘rıza’ yaşı 12'ye düşürülüyor” tepkisinin altındaki başlıklar neler? İşte yanıtları:

- 2004 yılından önceki Medeni Kanun'da evlenme yaşı 14'e kadar inebiliyor ve "kız kaçırma, cinsel istismar" suçlarına verilen cezalar evlilik söz konusu olduğunda ertelenebiliyordu. 2004 yılında Türk Ceza Kanunu'nda yapılan düzenlemeyle "15 yaşın altındaki hiçbir çocuk herhangi bir cinsel ilişkiye rıza gösteremez, bu çocuklara karşı cinsel davranışlar doğrudan cinsel istismar suçudur, şikayete bağlı olmaksızın soruşturulur, kovuşturulur ve cezalandırılır" maddesi kabul edildi. Yetişkinlere karşı işlenen cinsel suçlar "cinsel saldırı suçı" olarak ifade edilirken, çocuklara yönelik cinsel suçlarda "cinsel istismar" tanımı getirildi.

- 2014 yılında kabul edilen yargı paketi kamuoyuna "cinsel suçlara verilen cezaları artırıyoruz" diye sunuldu, ve cezalar 2 katına çıkarıldı. Ancak kadın örgütleri o dönem bu değişikliğe "Bu bir ceza artırımı değil, cezasızlığa neden olacak" diye karşı çıkmıştı. Gelinen süreç bu sözün haklılığını ortaya koydu.

- Anayasa Mahkemesi iki ayrı yerel mahkemenin başvurusu sonucu 12 Kasım 2015 ve 13 Temmuz 2016 tarihinde iki ayrı kararla, bu ceza arttırımlarıyla "cezaların orantısız ve elverişsiz" sonuçlara yol açtığına karar verdi.  ve cinsel istismar suçunu düzenleyen madde hükümlerini tek tek iptal etti. Gerekçesinde ise ceza kanunundaki suç tanımının, "15 yaşını doldurmayan fakat 12 yaşını doldurmuş ve büyük olan çocukların ‘kendi rızası’ ile cinsel ilişkiye girdiği durumları da kapsadığı ve bunun da 4 yaşında çocuğa karşı işlenmiş cinsel istismar suçu ile aynı seviyede değerlendirilmesi adaletsizdir"  dedi.

- Anayasa Mahkemesi'nin TCK’nın cinsel istismar düzenlemesini iptal etmesi, meclisin 7 Ocak 2016 tarihine kadar cinsel istismar suçunu yeniden düzenlemesi zorunluluğunu da ortaya çıkardı.  Hükümet ise bu "zorunluluğu" kendi meşrebince yasa maddeleri haline getirerek istismarcıları aklayan düzenlemeler haline getirmek için kullanmak istiyor. Boşanma Komisyonu’nun düzenlemeleri göz önüne alınarak getirilen yasa önergesi, AYM kararları ile birlikte değerlendirildiğinde, çocuğun cinsel ilişkiye ‘rıza’ verme yaşının 12’ye indirilmesi söz konusu.

- Eğer Ocak ayına kadar yeni bir düzenleme yapılmazsa bu kez de TCK'da cinsel istismarı düzenleyen bir yasa maddesi olmayacağı için yine istismarcılar aklanmış olacak.

- Tam da bu yüzden kadın örgütleri ve çocuk hak örgütleri yeni hazırlanacak yasa maddesinin yeni istismarlara yol açmayacak biçimde, kendilerine sorularak hazırlanmasını talep ediyor. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Tecavüz suçtur AK’lanamaz’

SONRAKİ HABER

Beyoğlu'da metruk bir bina çöktü, sokak trafiğe kapatıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...