02 Ağustos 2016 17:33

‘Sözleşmeli öğretmen fırsatçılığı yapılıyor’

Eğitim Sen, darbe girişiminin ardından kamuda başlayan ‘açığa alma dalgası’ ile 136 üyelerinin açığa alınmasına tepki gösterdi.

Paylaş

Eğitim Sen, darbe girişiminin ardından kamuda başlayan ‘açığa alma dalgası’ ile 136 üyelerinin açığa alınmasına tepki gösterdi.

Sendika genel merkezinde basın toplantısı düzenleyen Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, “Bir üyemiz  dahi darbecilerle ve Gülen Cemaati ile ilişkilendirilemez. 12 Eylül askeri darbesinin sonuçlarıyla bugüne kadar ciddi bir şekilde hesaplaşmama ve demokratik yaşamın inşa edilmemiş olması darbecileri ve darbe arayışında olanları cesaretlendirmiştir” dedi.

Karaca, bugüne kadar sendikalarının Fettullah Gülen’in yapılanmasının her türlü saldırı ve yargı operasyonlarına maruz kaldıklarını belirterek, “Üyelerimizin ve  sendikamızın bu örgütle yan yana anılır olması kabul edilir bir durum değildir”dedi. “Yaşananların sorumluluğunu, Gülen Cemaati’nin palazlanmasına katkı sunanlarda değil de eğitim emekçilerinde aramak, sorunun kapsamlı değerlendirilmediğini göstermektedir” diyen Karaca, darbe girişiminden çıkarılacak dersin kamu personeli rejiminde kadrolaşma çabalarına son verilerek  güvenceli istihdamın ve liyakat ilkesinin benimsenmesi olmalıdır şeklinde ifade etti.

Karaca, açığa alınan eğitim emekçileri nedeniyle oluşan boşluğun da sözleşmeli istihdamla doldurulmak istenmesine tepki gösterdi.  MEB’in on binlerce öğretmenin açığa alınmasını, sözleşmeli öğretmen istihdamını yerleştirmek için bir fırsat olarak gördüğünü belirten Karaca, bu uygulamanın daha ciddi sorunlara neden olacağı uyarısında bulundu. Kapatılan vakıf üniversitelerindeki emekçilerin ve öğrencilerin de mağduriyetinin giderilmesi çağrısında bulunan Karaca, özellikle kapatılan üniversitelerde çalışan emekçilerin  geleceğinin ne olacağı sorusunun YÖK tarafından yanıtlanmaya muhtaç olduğunu söyledi.

Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, 15 Temmuz’dan bu yana üyelerine ilişkin şu bilgileri paylaştı: 

* Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde açığa alınan Eğitim Sen üyesi 127. Bunların ciddi bölümü sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek açığa alındı. 

* 9 Eğitim Sen üyesi akademisyen, görev yaptıkları üniversitelerin yönetimlerince açığa alındı. 

* Karabük Üniversitesi’nde görev yapan ve yıllardır sendika üyesi olan Yrd. Doç. Bülent Oral açığa alındıktan sonra gözaltına alındı. 

* Hakkari Üniversitesi ve Tunceli Üniversitesi’nde “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzalayana toplam 4 akademisyen açığa alındı. 

* Mersin Üniversitesi Rektörü, “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzalamaları nedeniyle 2 Eğitim Sen üyesi akademisyenin sözleşmesini uzatmadı. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Açığa alınan KESK’lilerin sayısı 280’e yükseldi

SONRAKİ HABER

Meksika’da plastik ve yağ fabrikalarında yangın çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa