23 Mart 2016 13:05

Independent'tan Reza Zarrab yorumu: Erdoğan'ın uykularını kaçıracak tutuklama

Reza Zarrab’ın tutuklanması dış basında başta ‘Cumhurbaşkanı olmak üzere bazı yetkileleri zor durumda bırakacak’bir gelişme olarak yorumlandı.

Paylaş

İngiltere’de yayımlanan Independent gazetesi, Reza Zarrab’ın ABD’de tutuklanmasının Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı zor durumda bırakabileceğini yazdı. Gazetenin dünya haberleri bölümünde birinci habere olarak aktarılan Zarrab’ın tutuklanması için “Tutuklama kararı, Erdoğan’ın yakın çevresine kadar ulaşan ve kurduğu partinin itibarını sorgulatan yolsuzluk suçlamalarını tekrar gündeme getirdi” deniliyor.

Haberde, Zarrab’ın tutuklanmasının zaten gergin olan Türkiye-ABD ilişkilerini daha da gerebileceği tespiti yapıldı. 

ANKARA-WASHİNGTON HATTI!

“Türkiye’deki organize suç şebekeleri üzerine bir kitabı bulunan ABD’li Akademisyen Ryan Gingeras, soruşturmayı yürüten Savcı Bharara’nın davanın siyasi etkilerinin bilincinde olduğunu söylüyor.
“Gingeras, ‘Sadece tutuklu yargılama kararı bile Ankara ve Washington arasındaki gerginliği tırmandıracaktır’ diyor.

“İran yaptırımları konusunda uzmanlaşan Nigel Kushner ise soruşturmayı yürüten ekibin olabilecek en geniş ilişki ağına ulaşmak için uğraşacağı görüşünde.

“Kushner, ‘Bu tür davalarda bir ya da iki kişi ceza indirimi alabilmek için itirafçı olur. Böylece şebekenin diğer üyelerine ulaşmak için yol açılır. ABD’nin amacı güçlü bir mesaj vermek. Bu davanın kapsamı muhtemelen çok dar olmayacaktır’ diyor.

‘EKONOMİK CİHADA HAZIRIZ’ MEKTUBU 

Hafta sonu Miami’ye geldiği sırada havalimanında FBI ajanları tarafından yakalanan ve pazartesi günü de Miami’de çıkarıldığı federal mahkeme tarafından tutuklanan 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonlarının kilit ismi Reza Zarrab’ın kefalet başvurusu mahkeme tarafından reddedildi. 

Hürriyet Washington Temsilcisi Tolga Tanış’ın haberine göre, savcılık, Zarrab’ın banka sahtekarlığı ve kara para aklamayla ilişkili tüm malvarlığına el konulmasını isterken, iddianamedeki en dikkat çeken delil ise Zarrab’ın İran Merkez Bankası Başkanına hitaben kendi adına hazırlattığı “Zarrab ailesi’nin yaptırımlara karşı ‘Ekonomik cihada hazır olduğunu” belirten mektup.

Zarrab hakkında hazırlanan iddianamenin en çarpıcı bölümlerinden biri 3 Aralık 2011’de Reza Zarrab ve Hüseyin Necafzade’nin e-posta hesaplarında tespit edilen, Zarrab adına İran Merkez Bankası Başkanına yazılmış Farsça bir mektup. Zarrab’ın imzalaması için yazılan mektupta şöyle deniliyor: “Ruhani Lider (Ayetullah Ali Hamaney) ve (İran) Merkez Bankasının saygıdeğer yetkilileri ve çalışanlarının yaptırımlara karşı oynadıkları rol, yaptırımları akıllı bir biçimde etkisiz kılıyor, hatta özel yöntemler kullanarak bu yaptırımları fırsatlara dönüştürüyor. Eğilimin yaptırımları yoğunlaştırmak ve artırmak yönünde olduğu bir sır değil ve İran İslam Devrimi’nin bilge lideri bu yılı ekonomik cihat ilan ettiğinden Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya ve Azerbaycan’da şubeler açarak dış ticarette yarım asırlık bir deneyim edinen Zarrab ailesi, yaptırım karşıtı parasal ve dış ticaret  politikaları uygulamak için her türlü iş birliğine girme isteğimizi bildirmenin bizim milli ve ahlaki görevimiz olduğunu düşünüyor.”

ZARRAB’IN KURYESİ KONUŞTU: HER ŞEYİ ANLATMAYA HAZIRIM

Reza Zarrab’ın kuryesi Adem Karahan, haklarında yakalama kararı bulunan Kamelia Cemşidi ve Hüseyin Necefzade’nin kara para transferindeki kilit isimler olduğunu söyledi.

Cumhuriyet’ten Ali Açar’ın haberine göre; ABD’de tutuklanan 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonlarının kilit ismi İran asıllı İş Adamı Reza Zarrab’ın kuryesi Adem Karahan, soruşturma kapsamında haklarında yakalama kararı bulunan Kamelia Cemşidi ve Hüseyin Necefzade’nin kara para transferindeki kilit isimler olduğunu söyledi. Cemşidi’nin İran ile bağlantıları sağladığını anlatan Karahan, Necefzade’nin para ise transferinde yer aldığını söyledi.

Bildiklerini anlatmak için bir kez daha TBMM’ye çağrı yapan Adem Karahan özetle şunları söyledi: “ABD tarafından açılan soruşturmaya da taraf olmak istiyorum. ABD’li yetkililer isterse bildiklerimi anlatırım, elimdeki belgeleri paylaşırım. Türkiye’de kapatıldı hiç değilse oradaki soruşturma ile ceza alsınlar.”

ESKİ AKP’Lİ İŞBAŞARAN: FBI ZARRAB’I KONUŞTURACAK 

AKP Eski Milletvekili Feyzi İşbaşaran, Reza Zarrab’ın tutuklanmasıyla ilgili olarak, “Zarrabın Miami’ye indiğinde FBI’nın kendisini tutuklayacağını bilmemesi imkansız. Belli ki, arada CIA-FBI’nın adamları var. FBI, Zarrab’ı konuşturacak. Zarrab da konuşmak için gitti zaten. Zarrab konuşursa, az ceza alır ve servetinin bir kısmını kurtarır” dedi.  

Twitter’dan yaptığı açıklamalarda, “Kimse Zarrab’ın, Miami’de hava güzel, birkaç gün tatil yapıp denize girerim diye gittiğini sanmasın. Zarrab o kadar aptal olamaz” diyen Feyzi İşbaşaran, Türkiye’de tutuklandığında dışarıya ‘Beni çıkarmazsanız konuşurum’ haberini  gönderdiğini hatırlattı. Sonrasında, “Zarrab konuşursa ne olur? Türkiye’deki 17-25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonu uluslararası davaya dönüşür” ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Yüksekova'da mahalleler bombalanıyor

SONRAKİ HABER

Zarrab'ı tutuklatan ABD'li savcı, Twitter'da Erdoğan'ı takibe aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...