Adaylar Paris’te kapıştı

Adaylar Paris’te kapıştı

Fransa’da 22 Nisan’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turuna sayılı günler kala adaylar başkent Paris’e çıkarma yaptı. Vincennes Meydanı’nı Sosyalist Partililer, Concorde Meydanı’nı ise Sarkozy taraftarları doldurdu.Seçim döneminin ilk açık hava mitingini yapan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarko

Seçim döneminin ilk açık hava mitingini yapan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, son dönemde artış gösteren aşırı sağ ve aşırı sol parti adaylarına değindi. Sarkozy, “Biliyorum ki, birçoğunuz yaşadığınız sıkıntıları, acıları, üzüntüleri, uç adaylara oy vererek haykırmak istiyorsunuz” dedi. Fransa lideri, seçilmezse ülkede buhran olacağını iddia etti.

YİNE GÖÇÜ AZALTMAYI VAAD ETTİ

İkinci kez seçilmesi halinde ekonomik büyüme sağlayacağını belirten Muhafazakar lider, bunun için sınır güvenliklerinin önemli olduğunun altını çizdi. Sarkozy, “Eğer dış göçü kontrol altına alamazsak, sınırlardan kaynaklanan haksız rekabet sorununu çözemezsek yeni Fransız modelini sağlayamayız” diye konuştu. Miting sonrası Sarkozy’nin alandan ayrılışını izlemek için yüzlerce kişi toplanırken, Nicolas Sarkozy ve eşi Carla Bruni halkı selamlayarak alandan ayrıldı. Concorde Meydanı’ndaki mitingde Başbakan François Fillon, UMP Genel Sekreteri Jean François Cope, İçişleri Bakanı Claude Gueant’ın yanı sıra birçok bakan ve parti yetkilisi de hazır bulundu.

Sarkozy, büyük başkent mitingi için 14. Louis’nin başının kesildiği tarihi Concorde Meydanı’nı seçti. Concorde Meydanı, tarihi çağrışımlarına rağmen Fransız muhafazakarların zafer kutlamaları için en önemli mekanı. Muhafazakar lider, 40 dakikalık konuşmasında Fransız tarihinden, Napolyon ve Charles de Gaulle’den bahsetti. Muhafazakar değerleri ön plana çıkaran Sarkozy “yeni bir toplum modeli” ve “yeni bir büyüme modeli” çağrısı yaptı.

HOLLANDE: ‘DEĞİŞİM ZAMANI’

Sosyalist Parti adayı François Hollande ise Vincennes Şatosu’nda toplanan kalabalığa değişim zamanının geldiğini söyledi. Hollande, Sarkozy’nin ve finans piyasalarının elinde kalan ülkesinin beş yıldır adaletsizlik yaşandığını ve kemer sıkmak zorunda kaldığını belirtti.

Her iki mitingi düzenleyenler de katılımın 100 binin üzerinde olduğunu savunuyor. Fransız polisi ise birbirinden 10 kilometre uzaklıkta yapılan mitinglerin büyüklüğü konusunda rakam vermeyi reddetti.

Vincennes Şatosu’nda ise değişim mesajı veren François Hollande’ın bağırmaktan neredeyse sesi kısıldı. Hollande “Başarısız olmuş bir modelle niye devam edelim? Neden yanlış yola gitmeyi sürdürelim? Sayfayı çevirmek lazım. Fransa iflas etmedi; liderleri iflas etti” dedi. François Hollande, 1960 yılında John F Kennedy’nin ABD başkanlığını kabul ederken yaptığı konuşmaya atıfla, Fransa’ya “yeni bir ufuk açmak istediğini” söyledi. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net