Tecavüz ve katliam sanığı Musa Çitil de YAŞ'ta terfi ettirildi

Tecavüz ve katliam sanığı Musa Çitil de YAŞ'ta terfi ettirildi

Mardin'in Derik ilçesinde İlçe Jandarma Komutanı olduğu dönemde 13 köylünün katledilmesi olayının sorumlusu olarak yargılandığı davada hakkında 13 kez ağırlaştırılmış müebbet istenen Ankara Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Musa Çitil de YAŞ'ta terfi edip, tümgeneralliğe yükseldi. Çitil, görevi sırasında "tecavüz olaylarıyla" da suçlanıyordu.

Mardin'in Derik ilçesinde İlçe Jandarma Komutanı olarak görev yaptığı 16 Şubat 1993 tarihinde, ilçeye bağlı Dumanlı (Xîrar) köyünde 13 köylünün faili meçhul bir şekilde öldürülmesinin sorumlu olarak Çorum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan ve geçen yıl beraat eden Ankara Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Musa Çitil de YAŞ'ta terfi etti. Terfi ettirilen Çitil, tümgeneralliğe yükselen iki tuğgeneralden biri oldu.

Derik'te 13 köylünün öldürülmesi ile ilgili Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 13 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle açtığı dava kapsamında Çorum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Çitil, görgü tanıklarının ifadelerine rağmen beraat etti.

Mahkemede ifade veren Çitil, "Bunun gibi yüzlerce operasyonlar oldu. Aradan 20 yıl geçti. Birçoğunu hatırlamıyorum. Yıllarca yasal sorumluluklarımız çerçevesinde terörle mücadele ettik. Bölgede JİTEM diye bir oluşumdan bahsediliyor. Böyle bir oluşumdan da haberim yok" demişti.

Çitil'in yargılandığı davada, mağdur aileler ve görgü tanıkları ise "Çitil'in Derik'te olduğu dönemde evlerine sık sık baskınlar yapıldığını ve aile fertleri ile yakınlarının kaçırıldığını, öldürüldüğü" yönünde ifade vererek, Çitil'in sorumluluğuna işaret etmişti.

Mardin Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonrasında 16 Temmuz 2012 tarihinde Çitil ve sorumlular hakkında, "Birden fazla kişiyi aynı sebeple öldürmek, 13 sivil kişinin yargısız infazla öldürülmesi ve kayıp edilmesi" suçlamalarıyla açılan dava, diğer birçok dava gibi batıya sevk edilerek, sorumlular aklanmıştı. Dosyada, "Şüphe olsun olmasın, sivil vatandaşları çeşitli şekillerde keyfi bir biçimde öldürdüğü anlaşılmıştır" suçlamalarına rağmen önce beraat ettirilen Çitil, daha sonra terfi ettirildi.

Çitil hakkında görev yaptığı sırada, emrindeki 405 asker ile birlikte 1993 Kasım ayında ve 1994 yılında olmak üzere üç kez gözaltına alınan Ş.E isimli kadına tecavüz etmek suçlamasıyla Mardin Ağır Ceza Mahkemesi'nde de dava açıldı. Dava yine Adalet Bakanlığı'nın talebiyle ve Yargıtay'ın kararıyla Çorum'a nakledilmesinin ardından Çitil, bu davadan da beraat ettirilmişti. (Ankara/DİHA)

www.evrensel.net
ETİKETLER Musa ÇitilYAŞ