Patron yılsın!

Patron yılsın!

Bugün direnişteki SeraPool işçilerinin ziyaretindeydik. Yarın erkenden kalkıp işe gideceğim. Eve gece geç saatte geldim ama iki gündür bunun heyecanı vardı zaten.

Bugün direnişteki SeraPool işçilerinin ziyaretindeydik. Yarın erkenden kalkıp işe gideceğim. Eve gece geç saatte geldim ama iki gündür bunun heyecanı vardı zaten. İlk kez ziyaret ettiğim direniş çadırı SeraPool oldu. Bir hafta önce Emek Partisi ile gittiğimizde kendi kendime kızmıştım neden bir şeyler hazırlayıp getirmedim diye. Bu gidişimde hazırladım hemen.
Evlerimizde onlar için iftar yemeği hazırladık. Bir arkadaşım karınca kararınca yemek hazırladı ama kendisi vardiyalı olduğu için gelemedi. Onun hazırladıklarını da kendimizinkilerin yanına koyduk. Sabah işe gidip akşam da iftar yemeğimizi orada yedik. Orada birlik ve beraberliği gördük, işçilerle sohbet ettik. Oy verdikleri insanlar, Pendik Belediyesi iftar yemeği bile vermemiş sadece Maltepe Belediyesi veriyormuş. İşçilerin söylemi şuydu: “Oyumuzu AKP’ye verdik, karşılığında bunu gördük.”
Tuvaletleri kilitlenmiş, suları kesilmiş, demir saçlarla kaynaklanmış kapının dışına koyulmuşlar. Kadınlar ihtiyacını karşılayamadıkları için geceyi evde geçirmek zorunda kalmışlar, ama gündüzleri oradalar. Yıldırmak için elinden geleni yapıyor patron. 500 tane polis, TOMA gelmiş, insanları tehdit etmişler. Fakat işçiler yılmayacaklarını söylüyorlar. Niye yılsınlar ki? O kadar ağır şartlarda çalıştıkları halde kapıya konmuşlar. Çalışırken bir işçi kanserden ölmüş, bir iki kadın düşük yapmış, bir işçinin omzu çıkmış... Genç bir arkadaşın anlattıkları bunlar. 25 senedir orada çalışan bir kadın arkadaş, “17 yaşımda başladım” diyor. “1 küsür alıyorum, erkeklerin yaptığı işleri yapıyorum nereye kadar bu böyle sürecek” diyor.
Onlar niye yılsın ki? Haklarını arıyorlar… Bunca senelik işçilerin hepsini kapı önüne koyan patron yılsın!
Hatice KARABATAK
Kartal/İSTANBUL

www.evrensel.net