İzmir’de coşkulu 1 Mayıs

İzmir’de 1 Mayıs, Gündoğdu Meydanı’nda yapılan mitingle coşkulu bir şekilde kutlandı. DİSK’e bağlı sendikalar ise işyerlerinde yapılan kutlamaların ardından, Genel-İş Sendikası önünde toplanarak Basmane Meydanı’na yürüdü.


İzmir’de 1 Mayıs, Gündoğdu Meydanı’nda yapılan mitingle coşkulu bir şekilde kutlandı. DİSK’e bağlı sendikalar ise işyerlerinde yapılan kutlamaların ardından, Genel-İş Sendikası önünde toplanarak Basmane Meydanı’na yürüdü.
Türk-İş, KESK ve TMMOB’un Gündoğdu Meydanı’nda düzenlediği ve çok sayıda siyasi parti, dernek ve kitle örgütünün katıldığı miting için üç koldan yürüyüş yapıldı.
Alsancak Limanı önünde toplanan Türk-İş’e bağlı, Petrol-İş, Maden-İş Soma ve Yatağan şubeleri, Teş-İş, Yol-İş, Tek Gıda-İş, Hava-İş, Demiryol-İş, Harb-İş, Çimse-İş, Deri-İş, TÜMTİS ve Türk Metal sendikaları kortejler oluşturarak alana yürüdü. İşçiler, “1 Mayıs resmi tatil ilan edilsin”, “Tüm geçici işçiler ayrımsız kadroya alınsın”, “KİPA işçisi sendikalaşacak”, dövizlerini taşıdılar. Petrol-İş Aliağa Şubesi 25 otobüsle işçileri mitinge taşırken Türk-iş’in en kalabalık kortejini oluşturdu. Petrol-İş kortejinde sendikalaşma mücadelesi veren Esen Pen işçileri de yer alırken, “Esen Pen işçisi yalnız değildir” sloganı atıldı. Petrol-İş Aliağa Şubesi, üzerinde Türkiye haritası bulunan ve “ÖİB emlaktan satılık memleket” yazılı bir pankart taşıdı. 10 otobüsle Soma’dan gelen Maden-İş işçileri de “Direnişin simgesi maden işçisi”, “Madenler vatandır, vatan satılmaz” sloganlarını attı. Liman tarafından İşçi Partisi ve TMMOB üyeleri de giriş yaptı. Polisin Petrol-İş’in pankartını almak istemesi gerginliğe neden oldu.
Öte yandan Gürçeşme Atölyeleri önünde toplanan binlerce Belediye-İş üyesi işçi, Basmane’ye oradan Gündoğdu’ya yürüdü. Oldukça coşkulu oldukları gözlenen işçiler, “Sağlık haktır satılamaz”, “Emperyalizme faşizme ve gericiliğe karşı alanlardayız”, “Dünya işçileri birleşin” yazılı pankartlarla yürüdü.
Denize karanfil atıldı
KESK’e bağlı sendikalar, Konak Meydanı’nda toplanarak alana geldi. Tüm Bel-Sen 1 ve 2 No’lu Şubeler, “Yoksulluğa, ırkçılığa, gericiliğe teslim olmayacağız. Yaşasın 1 Mayıs” pankartı ile davul zurna eşliğinde yürüdü. Bine yakın kamu emekçisinin yer aldığı ve en coşkulu korteji oluşturan Tüm Bel-Sen’le birlikte bir süre İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da yürüdü. Eğitim Sen 1 No’lu Şube, “77 1 Mayısı’nı unutma” yazılı büyük bir pankartla yürürken KESK MYK üyesi Fevzi Ayber ile birlikte KESK’e bağlı sendikaların şube başkanları, Cumhuriyet Meydanı’na gelindiğinde denize karanfil bıraktılar.
KESK kortejinde, Yapı-Yol Sen, Eğitim Sen, BES, SES, Kültür Sen ve ESM de yer aldı. SES, “Sağlık ocaklarımızı kapattırmayacağız” yazılı pankartı taşıdı. SMMMO, Tabip Odası, ÇHD, İHD, Cezaevleri İnisiyatifi de bu kolda yürüyenler arasındaydı. Harmandalı Yerel Sorunları Çözme Komitesi” ile Salihli Kabazlı köyü sakinleri, “Çöpe hayır” dövizleri ile 1 Mayıs’a katıldı. Güzeltepe Spor Kulübü de, “Yaşasın 1 Mayıs spor emekçileri” yazılı pankartla yürüdü.
Yaşasın halkların kardeşliği
Siyasi Partilerden EMEP, DTP, SDP, ESP Basmane Meydanı’nda toplandı. EMEP, “Ne din devleti ne devlet dini”, “Gerçek laisizm tam demokrasi” pankartlarını taşıdı. DTP, “Yaşasın emekçilerin birliği halkların kardeşliği” yazılı pankartla yürüdü. Liseli ve üniversiteli gençler, “Parasız bilimsel anadilde eğitim” sloganı atarken, Hayrettin Duran Lisesi öğrencileri, “ABC’den önce kardeşliği öğret bize” yazılı pankart taşıdı. (İzmir/EVRENSEL)
İzmir’de işyerleri hareketliydi

İzmir’de 1 Mayıs kutlamaları sabah işyerlerinde başladı. İşyerlerindeki ilk 1 Mayıs kutlaması, önceki gün Buca Seyfi Demirsoy Hastanesi’nde yapıldı. SES İşyeri Temsilciliği’nin düzenlediği kutlamaya, taşeron işçiler de ilgi gösterdi.
Petrol-İş Sendikası Aliağa Şubesi üyesi işçiler, gece ve gündüz vardiyalarında iş bırakarak fabrikada 1 Mayıs’ı kutladı. Fabrikadaki kutlamanın ardından Aliağa Demokrasi Meydanı’na giden işçiler, buradaki kutlamanın ardından otobüslerle miting alanına hareket etti.
Çiğli Ata Sanayisi işçileri de sanayi içinde 1 Mayıs’ı kutladı. 150 dolayında işçinin katıldığı kutlamada işçiler, “Yaşasın 1 Mayıs”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” sloganlarını attı. Karşıyaka Belediyesi’ne bağlı Kent AŞ şantiyesinde, Belediye-İş ve Genel-İş üyesi işçiler, 1 Mayıs’ı birlikte kutladılar. Genel-İş 5 No’lu Şube Başkanı ve Belediye İş İşyeri Temsilcisi’nin birer konuşma yaptığı kutlamada işçiler, davul zurna eşliğinde halay çektiler. İşçiler daha sonra ayrı alanlara gitti.
Genel-İş üyesi Buca Belediyesi işçileri de belediye önünde davul zurna eşliğinde halay çektiler. (İzmir/EVRENSEL)
www.evrensel.net