11 Mart 2010 00:00

Sinemada yer açın, Ortadoğu'dan misafir var

29. Uluslararası İstanbul Film Festivali için geri sayım başladı.

Paylaş

29. Uluslararası İstanbul Film Festivali için geri sayım başladı. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nin yirmi dokuzuncusu 3-18 Nisan tarihlerinde yapılacak. Festivalin programı, önceki gün İstanbul Kültür Sanat Vakfı binasında yapılan basın toplantısıyla açıklandı. Hafta içi 3 buçuk lira olan biletlerle 200'ün üstünde film izlenebilecek.
İstanbul Film Festivali bu yıl sinemaseverlere 22 bölümde 57 ülkeden 243 yönetmenin 200'ün üzerinde filminden oluşan benzersiz bir program sunacak.
BİLET FİYATI AYNI, SİNEMALAR DEĞİŞTİ
29. Uluslararası İstanbul Film Festivali, 2 Nisan akşamı Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda yapılacak açılış töreniyle başlayacak. Bilet fiyatları değişmedi: Tam 10 TL, öğrenci 7 TL, hafta içi gündüz seansları ve tüm Türk Sineması bölümü filmleri 3.50 TL, galalar 15 TL. Festival sinemalarında ise biraz değişiklik var. Beyoğlu'ndaki sinemalar, Atlas, Yeni Rüya, Beyoğlu ve Sinepop, Pera Müzesi şeklinde. Nişantaşı City Life geçen yıl eklenmişti, Kadıköy Kadıköy sineması da bu yıl.
Uluslararası İstanbul Film Festivali'nin bu yılki Sinema Onur Ödülleri, Kadir İnanır, Mevlüt Koçak ve Feyzi Tuna'ya verilecek. Atıf Yılmaz'ın unutulmaz filmi Selvi Boylum Al Yazmalım da "Türk Klasikleri Yeniden" özel gösterimiyle yenilenmiş haliyle 7 Nisan Çarşamba akşamı sinemaseverlerle buluşacak.
ALTIN LALE'DE İDDİALI FİLMLER
Uluslararası Yarışma bölümünden bir filme verilen Altın Lale Ödülü bu yıldan itibaren, Ocak ayında hayatını kaybeden Şakir Eczacıbaşı anısına verilmeye başlanıyor. Yarışacak 11 film arasında Tayvanlı Ünlü Yönetmen Tsai Ming-Liang'ın son filmi Surat, 2009'da Cannes'in en çok konuşulan filmlerinden biri olan Annemi Öldürdüm, Tolstoy'u anan Aşkın Son Mevsimi, Joann Sfar'ın kendi çizgi romanından uyarladığı ilk filmi Gainsbourg'un yanı sıra şunlar var: Sevdiğim Her Şey (Jacek Borcuch), Matmazel Chambon (Stephane Brizé), Akıntıya Karşı (Javier Fuentes-Leó), Orijinal Altyazılı (Cesc Gay), Fobidilya (Yoav Paz ve Doron Paz), Nowhere Boy (Sam Taylor Wood), Şeylerin Boktanlığı (Felix Van Groeningen).
ORTADOĞU FİLMLERİ AĞIRLIKTA
Avrupa Konseyi sponsorluğunda gerçekleştirilen Sinemada İnsan Hakları bölümünde FACE ödülü için yarışacak 11 film arasında, Filistinli Scandar Copti ve İsrailli Yaron Shani'nin Filistin-İsrail çatışmasını anlattıkları, bu yılın en çok ödül kazanan yapımlarından Ajami yer alıyor. Filmin yönetmenleri de İstanbul'a gelecek.
Festivalin yeni bölümlerinden "Büyüleyici İsyancılar: Ortadoğu ve Kuzey Afrika'dan Bağımsız Sinemacılar Seçkisi", Ortadoğu ülkelerinin çağdaş ve bağımsız sinemalarını bir araya getiriyor. Bu bölümde yer alan Amrika'nın Yönetmeni Cherien Dabis, festival için İstanbul'a gelecek. Bu bölümde yer alan filmler arasında Ahmed Abdallah'ın 2009 yapımı bağımsız siyasal taşlaması Heliopolis de var. İranlı Yönetmen Bahman Kierostami de bu bölümde 2 filmiyle birden yer alıyor ve İstanbul’a geliyor.
İsrail filmi Lübnan, Dünya Festivallerinden bölümünde, yönetmeni Samuel Maoz da festival konuğu.
İstanbul Film Festivali kapsamında, Filistinli Yönetmen Elia Suleiman'ın 2009'da Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye için yarışan son filmi Geride Kalan dahil tüm yapıtları izleyiciyle buluşacak. Suleiman, festivalin konuğu olarak İstanbul'a da gelecek ve sinema dersi verecek.
(KÜLTÜR SERVİSİ)
www.iksv.org/film

50'YE YAKIN YERLİ FİLM VAR
Türk Sineması bölümünde, Ulusal Yarışma, Yarışma Dışı, Yeni Türk Sineması ve Belgeseller başlıkları altında 50'ye yakın kurmaca ve belgesel film yer alıyor. Ulusal yarışma jürisinin başkanı Yönetmen Yeşim Ustaoğlu.
Ulusal yarışma filmleri arasında "Antalya'yı karıştıran film" olarak bilinen Kürt çocukların hikayesi Ben Gördüm dikkat çekiyor. Filmler şunlar: Ben Gördüm (Miraz Bezar), Denizden Gelen (Nesli Çölgeçen), Kıskanmak (Zeki Demirkubuz), Acı Aşk (A. Taner Elhan), Neşeli Hayat (Yılmaz Erdoğan), Karanlıktakiler (Çağan Irmak), Büyük Oyun (Atıl İnaç), Bal (Semih Kaplanoğlu), Vavien (Yağmur Taylan - Durul Taylan), Ses (Ümit Ünal), Beş Şehir (Onur Ünlü).
Yarışma Dışı başlığı altında ise, Kars Öyküleri (Özcan Alper, Zehra Derya Koç, Ülkü Oktay, Ahu Öztürk, Emre Akay), 7 Avlu (Semir Aslanyürek), Kosmos (Reha Erdem), Yüreğine Sor (Yusuf Kurçenli), Pus (Tayfun Pirselimoğlu), Acı (Cemal Şan), Bornova Bornova (İnan Temelkuran) izleyiciyle buluşacak.

YENİLER YENİLER...
Galası yapılacak filmler şunlar: Tek Başına Bir Adam (Tom Ford), Büyük Hata (Atom Egoyan), Julie&Julia (Nora Ephron), Ben ve Orson Welles (Richard Linklater), Kontrolün Limitleri (Jim Jarmusch), Savaş Sırasında Yaşam (Todd Solondz), Greenberg (Noah Baumbach), Yabancı (Feo Aladağ).
Festivalin yeni bölümleri arasında "İstanbul: İçeriden ve Dışarıdan", komedi filmlerinden oluşan "Antidepresan", "Büyüleyici İsyancılar: Ortadoğu ve Kuzey Afrika'dan Bağımsız Sinemacılar Seçkisi" dikkat çekiyor. "İyi bir Başlangıç: 30 Yılın En İyi İlk Filmleri" bölümü ise, Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) üyeleri tarafından seçilen beş filmden oluşuyor. Bunlar, Tarantino'nun Rezervuar Köpekleri, Jane Campion'ın Sweetie'si, Coen Kardeşlerin Kansız'ı, Michael Haneke'nin Yedinci Kıta'sı ve Lars von Trier'in Suç Unsuru.
Dünya Festivallerinden bölümünde Claire Denis'in Beyaz İnsan'ı, Andrea Arnold'un Akvaryum'u dahil 23 film var. NTV Belgesel Kuşağı'nda Oscarlı Koy gibi 18 belgesel var.
ÖNCEKİ HABER

BANDİDAS SHOW 20.00

SONRAKİ HABER

Egemen Bağış, Prag Büyükelçiliğine atanıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa