16 Şubat 2011 22:19

HEY Tekstil işçileri kurultaya davet edildi

GÜNEŞLİ  İkitelli İşçi Kurultayı Komitesi HEY Tekstil işçileri ile dayanışma için basın açıklaması yaptı. Kurultay komitesi tarafından HEY Tekstil’de işçilerin ücretlerini alamaması ve işten atmalara karşı Bağcılar meydanında yapılan açıklamaya Tek Gıda-İş Avrupa Yakası Şube Başkanı Muzaffer Dilek, Şu

HEY Tekstil işçileri kurultaya davet edildi

Paylaş
Can Denizci

GÜNEŞLİ  İkitelli İşçi Kurultayı Komitesi HEY Tekstil işçileri ile dayanışma için basın açıklaması yaptı. Kurultay komitesi tarafından HEY Tekstil’de işçilerin ücretlerini alamaması ve işten atmalara karşı Bağcılar meydanında yapılan açıklamaya Tek Gıda-İş Avrupa Yakası Şube Başkanı Muzaffer Dilek, Şube Sekreteri Cemil Demir ve Efes Pilsen İş Yeri Baş Temsilcisi Turgay Koç da katıldı.  İşten atılan bazı HEY Tekstil işçilerinin de hazır bulunduğu basın açıklamasında, kurultay komitesi adına söz alan Eğitim Sen 1 Nolu Şube Yöneticisi Hüseyin Özev, konuşmasına hızla büyüyen HEY Tekstil’de işçilerin söz konusu büyümeden hiçbir pay alamadığına dikkat çekerek başladı. “HEY Tekstil işçisi aralık ayı ücretinin ikinci taksitini anca şubat ayının ortasına yaklaştığımız bugünlerde alabildi. Üçüncü ve son taksit henüz duruyor. Aralık ayı işçi ücretlerinin ikinci taksitini şubatta veren bir fabrika hızla büyümeye devam ediyor” diyen Özev, işçi ücretlerinin yüksek olduğu gibi bir düşüncenin akla gelebileceğini belirterek duruma açıklık getirdi: “HEY Tekstil’de 11 yıllık bir makineci yalnızca 900 TL ücret alıyor. Yani asgari ücretten biraz daha fazla. Fabrika gece gündüz çalışıyor. İşçiler hemen her gün fazla mesaiye zorlanıyor. İşçiler fazla mesaiye kalsın diye servisler bile fabrikaya getirilmiyor.

CAN GÜLER’İ TANIMIYORUZ YALANI

Kriz döneminde hızla büyümeye devam eden HEY Tekstil’de ücretlerini alamadığı için grev yapan işçilere Patron Aynur Süreyya Bektaş’ın her türlü baskıyı yaptığını belirten Özev “Patronun adamı olan ve herkesin Aydın Can diye tanıdığı gerçek adının ise Adil Can Güler olduğu kişi işçilere her türlü baskı ve tehdidi yapmıştır. Bazı HEY Tekstil işçilerini de ölümle tehdit eden bu kişi hakkında işçiler savcılığa suç duyurusunda bulunmuşlardır. Soruşturma kapsamında ne personel müdürü, ne de fabrikanın diğer müdürleri bu kişiyi tanımadıklarını fabrikalarında böyle birinin olmadığını söylemişlerdir. Emniyet mensuplarının Başçavuş Aydın diye tanıdığı bu kişi şimdilik ortalıklarda görünmemektedir” dedi.

KURULTAY 3 NİSANDA...

Bölgede sendikalı fabrikaların parmakla gösterilecek kadar az olduğunu belirten Özev 3 Nisanda yapılacak olan işçi kurultayına katılım çağrısı yaparak sözlerini şöyle tamamladı: “HEY Tekstil başta olmak üzere bu bölgede ki fabrikalarda çalışan işçi kardeşlerimizin her zaman yanlarında olduğumuzu, onlarla dayanışma içerisinde olacağımızı ve sendikalı olmayı talep ettiklerinde de onlara sonuna kadar yardımcı olacağımızı Güneşli-İkitelli İşçi Kurultay Komitesi olarak bir kez daha ilan ediyoruz.” (İstanbul/EVRENSEL)


KÜÇÜLME DİYE BİR ŞEY YOK

Zeynep Kaya: “Ben 6 yıldır Hey Tekstilde çalışıyorum. 18.01.2011’de haksız yere işten atıldım. 17. madde gerekçe gösterilerek, işime son verildi. Küçülmeye gidiyoruz dediler. Ancak küçülme diye bir şey yok. Tazminatımı vermedikleri gibi ne zaman vereceklerine dair de hiçbir bilgi vermediler. Yani, ne kadar tazminat alacağımı ve ne zaman alacağımı bilmiyorum. Fabrikayı arayıp yetkililerle görüştüm. Tazminatımı ne zaman vereceksiniz diye sorduğumda bana verilen cevap bizi tehdit mi ediyorsun oldu. Fabrikada birçok sorun yaşanıyor. Beni çıkardılar ama orada çalışan arkadaşlarım hâlâ bu sorunları yaşıyor. Ücretler yatırılmıyor. Aralık ayı ücretini 3’e böldüler, ve üçüncü bölümünü bugünlerde yatıracakları söylüyorlar. Bakalım.”


SIRTIMIZDA BÜYÜDÜ

Gülay Gören: Bende Hey Tekstil’den haksız yere çıkarılan işçilerden biriyim. Yaklaşık olarak 2 buçuk yıl Hey Tekstil’de çalıştım. Fabrikada ücretlerin geç ödenmesinin dışında bir çok arkadaşımız haksız yere hakarete ve tehditlere maruz kalıyor. Bu güne kadar yalan gerekçelerle ve hatta hırsızlıkla suçlanarak işten atılan arkadaşlarımız oldu.  Hey Tekstil bu günlere orada çalışan işçiler sayesinde gelmiştir. Hey Tekstil’i bu noktaya getiren işçiler, bu kadar basit bir şekilde kapı önüne koyulmamalı. Biz ve diğer arkadaşlarımız hakkımızı sonuna kadar arayacağız. İçerideki çalışan arkadaşlarımıza da sesleniyoruz. Bütün bu yaşananlara karşı örgütlenelim, sendika hakkımızı kullanıp sendikalı olalım.

ÖNCEKİ HABER

Yargı kararları yok sayılıyor

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa