19 Aralık 1999 03:00

Kıyak emeklilik 'şimdilik' donduruldu

Milletvekillerine "kıyak emeklilik" olanağı sağlayan yasa tasarısı, hükümet ortağı partiler arasında anlaşmazlık çıkınca durduruldu.

Paylaş
Kıyak emeklilik 'şimdilik' donduruldu
Kamuoyundan gelen tepkiler ve tahkim yasası üzerinde koalisyon ortakları arasında çıkan anlaşmazlık nedeniyle kıyak emeklilik "şimdilik donduruldu". Meclis'te dün kıyak emeklilik yasa önerisiyle ilgili olarak üç kez karar değiştirildi. Dün sabah saatlerinde toplanan Danışma Kurulu'nda hükümet ortakları genel kurulda Bankalar Yasası'ndan sonra tahkim yasalarının ele alınmasını, cumartesi günü de vakıf üniversitelerine sınırlama getiren tasarı ile kıyak emeklilik yasa önerisinin görülüşüp pazar günü başlayacak bütçe görüşmelerinden önce çıkarılmasını istedi. Hükümet ortaklarının bu önerisi Danışma Kurulu'nda kabul edilmedi, ancak genel kurulda aynen benimsendi.
Gece çıkarma çabası
Genel kurulda gece Bankalar Yasası'nın görüşülmesinin ardından tahkime uyum amacıyla hazırlanan Danıştay Yasası değişikliği görüşmelerine geçildi. Bu sırada Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Metin Şahin, grup başkan vekilleriyle toplanarak kıyak emeklilik yasasını değerlendirdi. Maliye bürokratları da toplantıda yasa önerisiyle ilgili bilgi verdi. Toplantıda, Meclis'teki görüşmelere gece yarısından sonra da devam edilmesi ve kıyak emeklilik yasasının yasalaştırılması benimsendi. Bu öneri Danışma Kurulu kararı haline getirilerek genel kurulda da kabul edildi.
MHP'ye DSP oyunu
Bu arada, kulislerde kıyak emeklilik yasa öneri için DSP'nin grubunu serbest bıraktığı, DSP milletvekillerinin büyük bölümünün öneri aleyhine oy kullanacağı haberleri yayılmaya başladı. Bu gelişmeye MHP'liler tepki göstererek "İkili oynuyorlar. Bunun vebalini de MHP'ye yıkmaya çalışıyorlar" yorumunda bulundular.
Meclis'te gece saat 12.00'den sonra tahkimle ilgili Anayasa değişikliğine uyum amacıyla Danıştay'ın yetkilerini kısarak sadece 2 ay düşüncesini bildirme yetkisi veren yasa kabul edildi. Ardından yap-işlet-devret yasasında değişiklik yaparak enerji ihaleleriyle otoyol ihalelerinde tahkim öngören tasarının görüşmelerine geçildi. Görüşmeler sırasında muhalefet özellikle tahkimin geriye doğru yürütülmesi konusunda hükümetin ANAP kanadına sert eleştiriler yöneltirken, DSP'li Sema Pişkinsüt de sık sık kürsüye gelerek tasarıyı eleştirdi. MHP milletvekilleri de "enerji ihalelerinde basın patronlarına geriye doğru tahkim imkânı getirildiğini" savunarak, uygulamaya ilişkin 3. maddenin metin çıkarılması için önerge verdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer'in "devrim" olarak nitelendirdiği tasarı üzerinde koalisyon ortakları arasında anlaşmazlık giderilemeyince Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Metin Şahin, tasarının 3. maddesini komisyondan geri çekti. Bunun üzerine genel kurul çalışmalarına saat 04.00'te sahur için ara verildi.
Meclis'i terk ettiler
Kıyak emeklilikle ilgili haberlerin basında yer alış biçimini eleştiren MHP milletvekilleri, bu nedenle geriye dönük tahkim uygulamasına karşı çıktıklarını belirtirken, ANAP da kıyak emeklilik yasasının şimdilik kalmasını istedi. Kıyak emekliliğin faturasını üzerine almak istemeyen MHP'lilerle önerideki imza sahibi Nizamettin Sevgili de dahil olmak üzere ANAP'lılar Meclis'ten ayrılmaya başladı. Grup başkan vekilleri de, tahkim nedeniyle çıkan anlaşmazlık üzerine kıyak emeklilik yasasının da bir süre dondurulmasını benimsedi.
Sabah 05.00'te yeniden toplanan genel kurulda çalışmaların devam etmemesi için DSP, MHP ve ANAP grup başkan vekilleri yoklama istedi. Uygulamaya oturumu yöneten MHP'li Meclis Başkan Vekili Murat Sökmenoğlu da tepki göstererek "Sık sık karar değiştiriyorsunuz, kendinize de bize de eziyet ediyorsunuz" diye tepki gösterdi. Yapılan yoklamada çoğunluk bulunamayınca pazar günü yapılacak bütçe görüşmeleri için toplanmak üzere oturum kapatıldı.
Kamuoyundan gelen tepkiler ve tahkimdeki anlaşmazlık nedeniyle kıyak emeklilik önerisi görüşülemezken, bazı milletvekilleri "Meclis geri adım attı. Bir daha bu kararlılık gösterilip bu yasa zor çıkarılır" yorumunda bulundu. İktidar partilerinin yöneticileri ise, daha önce, bütçede günlük programın tamamlanmasının ardından her gün gece 12.00'ye kadar yasa tasarı ve önerilerinin görüşüleceğini belirterek, tahkim ve kıyak emeklilik yasasının da bu şekilde Meclis'ten geçirilebileceğini, bunun için gerekirse "liderler zirvesi" yapılabileceğini bildirdiler.
Çillerden güvensizlik uyarısı
Öte yandan, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, kamuoyunda "kıyak emeklilik" olarak bilinen yasa tasarısının TBMM'ye karşı güvensizliği pekiştirdiğini söyledi. Çiller, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de bütün kurumlara karşı güvensizlik bulunduğunu bildirerek, yeni binyıla girerken başta siyaset olmak üzere tüm kurumların kendilerini sorgulaması gerektiğini kaydetti. Kıyak emeklilik yasa tasarısının zamanlamasının yanlış olduğunu ifade eden Çiller, "Uluslararası araştırmaların ortaya koyduğu bir gerçek var. Türk kamuoyunda güven bunalımı çok ciddi boyutlardadır. Bu güvensizlik başta siyaset olmak üzere bütün kurumlarımız için geçerlidir. İnsanlar siyasetin ve devletin yanı sıra yazılı ve görsel medyaya, adalete ve devletin diğer kurumlarına karşı da güvensizlik içerisindeler" diye konuştu.
Yeni bir binyıla girerken tüm kurumların güvenilir hale getirilmesi gerektiğini ifade eden Çiller, kıyak emeklilik tasarısının siyasetçilerin dışındaki kesime uygulanmasını istedi. Yargıda ve diğer birimlerde çok ciddi sıkıntılar yaşandığını vurgulayan Çiller, "Ben Meclis'teki arkadaşlarımızın, milletvekili emeklilerinin durumunu yakından biliyorum. Onun için siyasetçileri bu tasarının dışında tutarak Meclis'in yüksek yargı mensuplarını ve diğerlerini rahatlatacak adımların atılması gereğine inanıyorum" diye konuştu.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Kapasite kullanımı yüzde 71'e geriledi

SONRAKİ HABER

Soyer, İzmir İnsan Hakları Başkenti vizyon belgesini imzaladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa