18 Mayıs 2015 20:49

Binlerce kişi sokağa çıktı: Asıl bombayı 7 Haziran’da patlatacağız

HDP bürolarına yönelik saldırılara tepki büyüyor. Diyarbakır başta olmak üzere birçok ilde sokağa çıkan binlerce kişi, saldırıları protesto etti.

Paylaş

HDP'ye yönelik gerçekleştirilen bombalı saldırılara karşı Türkiye ve Kürdistan'ın her yerinde alanlara çıkan halklar, saldırıların HDP'nin Türkiye halklarında yarattığı büyük umuda yönelik olduğunu belirterek, saldırılardan sorumlu tutulan AKP hükümetine büyük tepki gösterdi. Verilen tüm mesajlarda ise saldırılara karşı HDP'yi büyütme kararlılığı vurgulanarak "Biz'ler HDP, Biz'ler Meclis'e' sloganları atıldı.

DİYARBAKIR
Diyarbakır HDP İl Binası önünde toplanarak Koşuyolu Parkı’na kadar yürüyen binlerce kişi, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Biz’ler HDP, Biz’ler Meclis’e”, “Bijî biratiya gelan” sloganları attı. En önde HDP, DBP parti yöneticilerinin kol kola girerek yürüdüğü yürüyüşe kadın, genç, yaşlı binlerce kişi katıldı. Çevrede bulunan evlerden ve araçlardan destek verilen yürüyüş, Koşu yolu Parkı’nda açıklamayla devam etti. Adeta miting alanına dönen cadde trafiğe kapatıldı.

‘SALDIRILAR HALKIN AKAN SELİNİ DURDURAMAYACAK’
Burada konuşan DBP İl Eş Başkanı Ali Şimşek, “Bu kirli saldırılar HDP şahsında halkımıza karşı yürütülüyor. Önce dinimizi bize karşı kullandılar ama başaramadılar. Şimdi de bu saldırılarla yöneldiler. Adana ve Mersin’deki bu saldırılarla yaptıkları saldırıları en üst seviyeye çıkardılar. Saldırıları kınıyoruz, hiçbir karanlık güç halkımızın başarısının önünü kesemeyecek” dedi. HDP İl Eş Başkanı Ömer Önen de, 7 Haziran yaklaştıkça provokasyonların artırıldığını belirterek, bu saldırıların halkların ortak geleceği için akan seli durduramayacağını, aşılan barajla cevap verileceğini söyledi. Provokasyonların HDP’nin başarısını engelleyemeyeceğini kaydeden Önen, halkı provokasyonlara karşı dikkatli davranmaya çağırdı.

‘HDP’NİN UMUT OLARAK GÖRÜLMESİ RAHATSIZLIK VERİYOR’
HDP Diyarbakır Milletvekili adayı Nursel Aydoğan da, 7 Haziran seçimlerinin Türkiye’de bugüne kadar yapılan seçimlerden en önemlisi olduğunu belirterek, “ O nedenle bu seçim sürecinde daha fazla provokasyonlar gerçekleştiriliyor. Her geçen gün halkların HDP’yi umut olarak görmesi birilerini rahatsız ediyor. Şimdiye kadar 60 seçim büromuz saldırıya uğradı, onlarca arkadaşımız yaralandı. Bu saldırıların neden yapıldığını biliyoruz” dedi.

‘SALDIRILARDA BAŞBAKANIN, AKDOĞAN’IN VE SOYLU’NUN PAYI VAR’
AKP cenahının her fırsatta HDP üzerinden söylemler kurduğunu belirten Aydoğan, “En başta AKP hükümeti bu süreçte saldırı içeren söylemlerini defalarca tekrar ettiler. Özellikle Başbakan, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ve Süleyman Soylu bugüne kadar bu sözlerini sürdürmeye devam ediyor. İşte bugün bu saldırılar olduysa o karalama propagandalarının etkisi vardır. Özellikle batıdan gelecek oyların önünü kesmek istiyorlar. O oyları kesemeyecekler. Halklar HDP ile umudunu her geçen gün büyütüyor. O bombalar patlasa da asıl bomba 7 Haziran’da patlayacak bunu bilsinler. Bu bombalar bu saldırılar bize sökmez. Biz asıl bombayı halkların ortak birliğiyle 7 Haziran’da patlatacağız” diye konuştu. (Diyarbakır/EVRENSEL)

İSTANBUL
Aralarında HDP İstanbul İl Örgütü, HDK İstanbul Meclisi, KESK, TTB, Birleşik Haziran Hareketi, EMEP gibi bir çok siyasi parti ve platformun bulunduğu İstanbul Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısı ile Taksim Tünel Meydanı’nda bir araya gelen binlerce kişi HDP’ye dönük bombalı saldırılara tepki gösterdi. “Saldırılardan yılmayacağız seni başkan yaptırmayacağız” pankartını açan kitle, ellerinde taşıdıkları HDP bayrakları, Öcalan posterleri ile “hak hukuk adalet HDP’yle gelecek”, “Katil AKP hesap verecek”, “HDP’ye uzanan eller kırılsın” sloganlarıyla Galatasaray Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Önlerini Barış Annelerinin çektiği kitleye HDP İstanbul milletvekili adayları, HDP İstanbul İl eş başkanları Cesim Soylu ve Ayşe Erdem, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş da eşlik etti.

İstiklal Caddesi’ni dolduran kitle öfkesini sloganlarla ve alkışlarla dile getirirken, DEM-GENÇ pankartı arkasında yürüyüşe katıldı. Galatasaray Lisesi önünde sonlanan yürüyüşün ardında ilk açıklamayı HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Cesim Soylu yaptı. Partisinin Adana ve Mersin il binalarına yapılan saldırıların sorumlusunun AKP hükümeti ve her konuşmasında HDP’yi hedef gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu belirten Soylu, “Seçim yaklaştıkça saldırılar artıyor.Saldırıları lanetliyoruz. Saldırıların kimler tarafından tertip edildiğini biliyoruz. Saldırıların sorumlusu hükümettir.Cumhurbaşkanı’nın kullandığı nefret dili saldırılara zemin hazırlamıştır. Ama biz hiçbir provokasyona gelmeyecek seçim sürecini zaferle taçlandıracağız” dedi. Açıklamada Birleşik Haziran Hareketi adına söz alarak saldırıyı lanetleyen ÖDP Genel Başkanı Alper Taş ise, saldırıların sorumlusunun Başbakan ve Cumhurbaşkanı olduğunu söyledi ve “Bu saldırılar yok olmanın yenilginin işaretidir. Demokrasi güçleri bu saldırılara asla teslim olmayacak” dedi. KESK İstanbul Şubeler Platformu adına Hüseyin Taskın ve TTB adına söz alan Sedat Mengüç de saldırıları lanetledi. İstanbul Emek ve Demokrasi Güçleri adına basın açıklamasını yapan Özge Akman, bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakan Davutoğlu’nun ve diğer hükümet sözcülerinin HDP’yi açıkça hedef gösteren söylem ve provokatif tutumlarının saldırının sorumlusu olduğunu ve demokratik seçim süreci önündeki en büyük engel olduklarını söyledi. HDP’ye yapılan saldırıları nefretle kınayan Akman, sorumluların derhal bulunması çağrısında bulundu. Akman tüm demokratik kitle örgütleri ve diğer siyasi partilere de karanlık ve kirli bu saldırılar karşısında açıkça tutum alma çağrısında bulundu.

Açıklamanın ardından DEM-GENÇ üyesi gençler “Önderliğe tecrit sürece ihanettir” pankartı arkasında “Bijî Serok Apo” , “PKK halktır halk burada” sloganları ile HDP İstanbul İl Örgütü’ne doğru yürüdü. Yürüyüş il binası önünde sloganlar ve alkışlarla son buldu.

URFA
HDP ve DBP Urfa İl Örgütleri, Adana ve Mersin'de HDP binalarına yönelik düzenlenen bombalı saldırıları Topçu Meydanı’nda yaptıkları açıklama ile protesto etti. Açıklamaya çok sayıda yurttaşın yanı sıra HDP Urfa Milletvekili adayları Osman Baydemir, İbrahim Ayhan, Hedlê Oğur, Yasin Batan ile Ziya Çalışkan, DBP, HDP, HRÜ-DEMYOM, KESK ve İHD yöneticileri de katıldı. Sık sık "Baskılar bizi yıldıramaz", "Faşizme karşı omuz omuza" ve "HDP meclise bizler meclise" sloganları atıldı. Açıklamada konuşan HDP Urfa İl Eşbaşkanı Sevda Çelik Özbingöl son dönemlerde artan saldırılara dikkat çekerek, "Bu saldırıların siyasal sorumluluğu başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere Başbakan ve AKP hükümetidir. Her seferinde partimizi hedef gösteren Erdoğan ve AKP bunun meyvelerini Adana ve Mersin’de almıştır. Biz asla bu saldırılara boyun eğmeyeceğiz ve provokasyonlara da gelmeyeceğiz” dedi.

HDP Urfa Milletvekili Adayı Osman Baydemir ise HDP'nin yükselişi hazmedemeyen karanlık güçlerin korku ile HDP’ye saldırmaya başladıklarını ifade ederek, bu saldırıların kimlerin yaptığını herkesin çok iyi bildiğini söyledi. Partilerinin hiç bir zaman şiddetten yana olmadığını vurgulayan Baydemir, “Şu bilinsin ki hiçbir güç HDP’nin Türkiye halklarıyla buluşmasını engellemeyecektir. ‘Yeni Yaşam’ çağrılarımız Türkiye’nin dört bir yanında hayat bulmaya devam edecektir. Yapılan bu faşist saldırıları da nefretle kınıyorum” diye konuştu.
Baydemir’den sonra kısa bir konuşma yapan HDP Urfa Milletvekili Adayı İbrahim Ayhan ise yapılan bu saldırıların arkasında AKP’nin olduğunu söyleyerek, hiçbir gücün HDP’nin bu yolundan alıkoyamayacağını belirtti.

 

MARAŞMaraş'ın Elbistan ilçesinde; HDP’ye yönelik saldırılar kınandı. HDP Elbistan ilçe binası önünde yapılan protestoya HDP, DBP İlçe yöneticileri, HDP Maraş Milletvekili adayları  ve yurttaşlar katıldı. "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganlarıyla başlayan açıklamayı HDP Elbistan İlçe Eşbaşkanı Kifayet Ceylan yaptı. Adana, Mersin olmak üzere bir çok yerde HDP'ye yönelik saldırıları "HDP'nin yükselişine tahammülsüzlük" olarak niteleyen Ceylan, "Bu baskılar hiçbir zaman partimizi geriletemez, bizim mücadelemiz devam edecektir. Biz barışı istiyoruz ve barış yolunda ilerlemeye de devam edeceğiz” dedi.

İZMİR
Halkların Demokratik Kongresi'nin (HDK) çağrısı ile bir araya gelen siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları, Mayıs ayında yaşamını yitirenleri anmak ve HDP'ye yönelik Adana ve Mersin'de gerçekleşen bombalı saldırıları protesto etmek amacıyla basın açıklaması düzenledi. HDP il binası önünde düzenlenen açıklamaya, çok sayıda kişinin yanı sıra HDP milletvekili adayları Pınar Aydınlar, İbrahim Akın ve Müslüm Doğan da katıldı. "Mayıs ayı şehitleri ölümsüzdür, şehid namırın" yazılı pankartın taşındığı açıklamada, sık sık "Şehit namırın", "Mahir, İbo, Deniz sürüyor sürecek mücadelemiz" sloganları atıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ardından açıklama yapan Partizan Dergisi’nden Yelda Öztürk, Gezi Direnişi'nin ve Soma Katliamı'nın yıldönümünde Mayıs ayı şehitlerinin ruhu ile mücadeleyi sürdüreceklerini belirtti. Öztürk, "Başta 18 Mayıs şehitleri olmak üzere devrim mücadelesinin en önünde yürüyenlerin bize öğrettiklerini inatla, sabırla ve kararlılıkla yoksul emekçi halkımızla buluşturuyoruz. Mayıs şehitleri ölümsüzdür. İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer ve dörtler nerede bir mücadele direniş varsa orada yaşıyor" dedi. HDP'ye yönelik Mersin ve Adana'da gerçekleşen bombalı saldırılara da değinen Öztürk, "Bu yapılan saldırı HDP'ye olan tahammülsüzlüğün bir örneğidir. Saldırıların sorumlusu AKP hükümetidir. Saldırıları kınıyoruz. Faşist baskılar bizi yıldıramayacaktır" diye kaydetti.

Açıklamanın ardından konuşan HDP İzmir Milletvekili Adayı Pınar Aydınlar ise HDP'nin bugün tüm devrim şehitlerinin mücadelesini sürdürdüğünü ifade ederek, "İbrahimlerin, Mahirlerin, Denizlerin, Haki Karerlerin ve dörtlerin ardıllarıyız. Gerçekleşen saldırılar ve baskılar bizi yıldıramayacak. Bunu bugün buradan bir kez daha haykırıyoruz" dedi. Eylem alkış ve sloganlarla sona erdi.

ANKARA
Başta Mersin ve Adana'da gerçekleşen bombalı saldırılar olmak üzere seçim süreci boyunca 62 merkezde gerçekleşen saldırılar Ankara'da yüzlerce kişinin katılımıyla yapılan basın açıklamasıyla kınandı. ''HDP susmadı, susmayacak'', ''Seni başkan yaptırmayacağız'', ''Baskılar bizi yıldıramaz'', ''Faşizme karşı omuz omuza'' sloganlarının atıldığı basın açıklamasına HDP bileşenlerinin yanı sıra HDP milletvekili adayları da destek verdi. HDP Ankara İl Örgütü adına açıklamayı yapan HDP Ankara İl Eş Başkanı Lokman Ergün, Adana ve Mersin'deki bombalı saldırıları kastederek, ''Bu saldırıları Uğur'u, Ceylan'ı, Berkin'i, Roboski'de Gezi'de çocuklarımızı katledenler yapmıştır'' şeklinde konuştu. Ergün, emeğin, doğanın, kentlerin ve yaşam alanlarının yağması üzerinden kendilerine bir cennet yaratanlar, HDP'nin bütün ezilenlerin, halkların, inançların, işçilerin, emekçilerin kadınların, gençlerin partisi olduğunu gördükleri için saldırıları gerçekleştirdiklerini belirtti. ''Artık karşılarında Türkiye halklarının direngen iradesi, ortak mücadelesi ve aydın birikimi bulunmaktadır. Kürt Memet nöbete Ayşe teyze temizliğe, Ahmet amca tarlaya, Alevi vatandaş camiye dönemi bitmiştir. Onları korkutan ve daha da saldırganlaştıran şey budur'' diyen Ergün, hiçbir gücün HDP'nin Türkiye halklarıyla ve emekçileriyle buluşmasını engelleyemeyeceğini aktardı. Basın açıklaması kitlenin kısa süreli oturma eyleminin ardından sona erdi.

ANTEP
HDP Antep İl Örgütü de bombalı saldırıları, il binası önünde yapılan basın açıklaması ile protesto etti. Protestoya HDP milletvekili adayları, EMEP, ESP, ÖSP, SYKP, YSGP ve KESK'ten temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. "Baskılarla bizi yıldıramazsınız", "Çeteler halka hesap verecek" ve "Direne direne kazanacağız" sloganlarının atıldığı protestoda konuşan HDP İl Eşbaşkanı Mehmet Karayılan, seçimlere yaklaşıldıkça partilerinin hedef haline geldiğini söyledi.
Bu kapsamda seçim büroları, çalışanları ve partilerine birçok saldırının yapıldığını ifade eden Karayılan, bu saldırıların siyasi iktidar destekli karanlık güçler olduğunu kaydetti. Karayılan, seçim çalışmalarının engellenmek istendiğini vurgulayarak saldırıların siyasal sorumluluğunun başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Başbakan ve diğer AKP hükümeti mensuplarına ait olduğunun altını çizdi. Karayılan, "Şu bilinsin ki hiçbir güç HDP'nin Türkiye halklarıyla buluşmasını engellemeyecektir. 'Yeni Yaşam' ve 'Büyük İnsanlık' çağrılarımızı Türkiye'nin dört bir yanında hayat bulmaya devam ediyor" dedi.

VAN
Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) Van Şubesi de Adana ve Mersin'de HDP'ye yönelik gerçekleşen bombalı saldırıları yaptığı yazılı açıklama ile kınadı. Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Hükümetin bu saldırıların engellenmemesinde birinci dereceden sorumlu olduğu vurgulanan açıklamada, "Ne var ki bu saldırıları engellemek bir tarafa, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dokunulmazlık zırhına sığınarak başta Anayasa olmak üzere yasalara ve hukuka aykırı olarak gerçekleştirdiği mitinglerde HDP'ye karşı kullandığı kışkırtıcı, aşağılayıcı ve nefreti körükleyen üslubu bu saldırıları gerçekleştiren odaklara cesaret vermektedir" denildi.

Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın siyasi propaganda sınırlarını aşan ve HDP'yi hedef gösteren üsluplarından vazgeçmeleri gerektiği belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi: "Halkların Demokratik Partisine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Bir kez daha HDP şahsında somutluk kazanan ve tüm demokratik, duyarlı, yurtsever kamuoyunu hedef alan saldırıları kınıyor, sorumluların bir an önce açığa çıkartılarak hukuksal zeminde hesabının sorulmasını talep ediyoruz."

KOCAELİ
HDP Kocaeli İl Örgütü, Adana ve Mersin'de HDP il binalarına düzenlenen bombalı saldırıları yaptığı basın açıklamaları ile kınadı. "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" ,"Hak, hukuk ,adalet HDP ile gelecek", "Saldırganlar bulunsun, hesap sorulsun" sloganlarının atıldığı eylemde, açıklamayı HDP Kocaeli İl Eşbaşkanı Mehmet Akgül yaptı. Saldırıların tesadüf olmadığını belirten Akgül, "HDP'nin 'büyük insanlık' davetine halkın gösterdiği büyük ilgi ve katılım her türlü karanlık hesabın üstesinden gelecektir. 7 haziran günü barış, demokrasi ve özgürlüğün kazanacağına yürekten inanıyor demokratik duruşumuzdan ödün vermeyeceğimizi deklare ediyoruz" dedi.

HDP'nin, Gölcük İlçe Örgütü tarafından Değirmendere Kültür Merkezi'nde yaptığı etkinlikle yaptığı konuşmada saldırıları kınayan HDP İl Eşbaşkanı Mehmet Akgül de, saldırıların HDP'nin önünü kesmek isteyenlerin işi olduğunu vurguladı. İleriki süreçlerde benzer tahrik ve provokasyonların yapılabileceği uyarısında bulunan Akgül, partililere provokasyonlara karşı duyarlı olmaları konusunda uyarıda bulundu.

Partinin Kocaeli Milletvekili Adayı Ali Haydar Konca da HDP'nin tırmanışı karşısında AKP'nin ve cumhurbaşkanının ciddi tehdit ve saldırılarına maruz kaldığını ifade etti.

ANTAKYA
HDP'ye yönelik bombalı saldırılar, HDP merkez ile İskenderun ve Samandağ ilçelerinde kınandı. HDP Hatay İl binası önünde “Saldırdınız, kurşunladınız, yaktınız şimdi de bombaladınız, elinizden geleni ardınıza koymayın" ve "Bizler Meclise’ gireceğiz" pankartı açarak bir araya gelen yüzlerce yurttaş, “Baskılar bizi yıldıramaz” ve “Katil AKP hesap verecek” sloganları attı. Saldırıyı kınayan dövizlerin taşındığı eylemde yurttaşlar, “Bizler HDP Bizler Meclise” sloganları ile de HDP’nin barajları aşmasının engellenemeyeceği mesajını verdi. HDP Hatay İl Eş Başkanı Hülya Kadi yaptığı açıklama ile HDP’nin yükselişi karşısında her geçen gün yeni bir saldırının gerçekleştirildiğine dikkat çekti.

AKP iktidarı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim çalışmalarında özellikle HDP’yi hedef gösterdiğini ifade eden Kadi, AKP’nin devletin gizli ve açık güçlerini devreye sokarak, seçim sürecine ve barış sürecine müdahale ettiğini aktardı. Kadi, saldırılar karşısında herkese HDP'yle dayanışma çağrısı yaptı. Yapılan açıklamanın ardından kitle “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları eşliğinde eylemini sonlandırırken, HDP'liler seçim çalışmalarını sürdürmeye devam etti.

İSKENDERUN
Saldırılar, Hatay’ın İskenderun ilçesinde de HDP İskenderun İlçe Örgütü tarafından kınandı. İskenderun İlçe örgütü önünde bir araya gelen yüzlerce kişi “Baskılar bizi yıldıramaz” pankartı açarak Ulu Cami önüne kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş boyunca “Katil AKP”, “Faşizme karşı omuz omuza” ve “HDP geliyor barajlar yıkılıyor” sloganları atıldı. HDP Hatay İl Eş Başkanı Mehmet İnsan yaptığı açıklama ile AKP hükümetinin seçim sürecinin başlaması ile birlikte HDP'nin kamuoyunda yarattığı büyük umudu sabote etmeye çalıştığına dikkat çekerek, saldırıların sorumlusunun AKP olduğunu belirtti.

SAMANDAĞ
HDP Adana ve Mersin İl binalarına dönük saldırının kınandığı bir diğer yer ise Hatay’ın Samandağ ilçesiydi. Samandağ'da Abdullah Cömert Parkında bir araya gelen onlarca HDP'li "Baskılar, saldırılar bizi yıldıramaz" sloganları atarak, saldırıların sorumlusunun AKP ve Cumhurbaşkanının saldırıları kışkırtan dili olduğunu belirtti. HDP Samandağ ilçe eş başkanı Ali Karasu, yaptığı açıklama ile HDP'ye yapılan saldırıların HDP'nin 'yeni yaşam' felsefesine, barışa, demokrasi ve halkların kardeşliğine yapıldığını söyledi. Açıklamanın ardından Abdullah Cömert Parkında stant kuran HDP'liler saldırılara rağmen çalışmalarını sürdürecekleri mesajını verdi.

MARDİN
Mardin'in Derik ilçesinde, yüzlerce kişinin katılımıyla HDP seçim bürosu önünde yapılan açıklamayla HDP'ye yönelik bombalı saldırılar protesto edildi. "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganının atıldığı eylemde açıklama yapan HDP Derik İlçe Eşbaşkanı İhsan Avlar, "Siyasi iktidar destekli karanlık güçler devreye sokularak partimizin gelişmesi ve seçim çalışmaları engellenmek isteniyor. Bu saldırıların sorumluları başta Cumhurbaşkanı olmak üzere Başbakan ve diğer AKP hükümeti mensuplarına aittir" dedi.

SİİRT
HDP ve DBP Siirt il örgütleri de binlerce yurttaşın katılımı ile açıklama yaptı. Tillo Caddesi üzerinde bulanan HDP seçim bürosu önünde düzenlenen eyleme HDP Siirt milletvekili adayları, bölge belediye eşbaşkanları ve kente bulanan çok sayıda sivil toplum örgütü üyeleri katıldı. "Baskılar bizi yıldıramaz", Bijî serok Apo", "AKP şaşırma sabrımızı taşırma" sloganlarının atıldığı eylemde açıklama yapan HDP Siirt İl Eşbaşkanı Abdullah Çetin, "Barışa ket vuran faşist zihniyet, Adana ve Mersin'de profesyonelce saldırıyı planladı" diye konuştu. Çetin, saldırılardan başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere Başbakan ve diğer AKP'li yöneticilerin sorumlu olduğunu söyledi. (DİHA)

ELAZIĞ
Elazığ’da HDP il örgütünün çağrısıyla Hozat Garajı’nda bir araya gelen kitle adına açıklama yapan HDP Elazığ İl eş başkanı  Yunus Güneş “Siyasi iktidar destekli karanlık güçler devreye sokularak, partimizin gelişmesi ve seçim çalışmaları engellenmek isteniyor. Bu saldırıların siyasal sorumluluğu başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere başbakan ve diğer AKP hükümeti mensuplarına aittir” dedi. HDP’nin Türkiye halklarıyla buluşmasını hiçbir şekilde engellemeyeceğini aktaran  Güneş “yeni yaşam ve büyük insanlık çağrılarımız Türkiye’nin dört bir yanından hayat bulmaya devam ediyor” dedi. HDP bürolarına yapılan saldırıları kınadıklarını söyleyen Güneş bu durumun takipçisi olacaklarını da belirtti. Sık sık “Biji bıratîya gelân ve Baskılar bizi yıldıramaz” sloganlarının atıldığı açıklamaya Emek Partisi de katıldı. (Elazığ/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Şampiyonlar Ligi finalini Cüneyt Çakır yönetecek

SONRAKİ HABER

İstanbul Onur Haftası Komitesine "toplumsal tereddütlü grup" gerekçesiyle ret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa