18 Mayıs 2015 12:28

Demirtaş: Sorumlu 'HDP baraj altında kalırsa süper olur' diyenlerdir

Paylaş

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Adana ve Mersin'de parti binalarına yönelik saldırılara ilişkin ilk açıklamayı Twitter üzerinden yaptı. Selahattin Demirtaş, “Yaşanan patlamaların sorumluları HDP’nin baraj altında kalması süper olur diyerek açıklama yapan AKP yöneticileridir” dedi.

Demirtaş, “HDP’ye yapılan saldırıların tümü planlı ve programlı yapılan saldırılardır. Bu saldırılar tek merkezden koordine edilen saldırılardır” ifadelerini kullandı. Selahattin Demirtaş, “Yaşanan patlamaların sorumluları HDP’nin baraj altında kalması süper olur diyerek açıklama yapan AKP yöneticileridir. HDP’ye yapılan saldırıların tümü planlı ve programlı yapılan saldırılardır. Bu saldırılar tek merkezden koordine edilen saldırılardır” ifadelerini kullandı.

Demirtaş, Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın meydanlardan yaptığı açıklamalarla partilerinin hedef haline geldiğini söylemişti. Yine Urfa mitinginde konuşan Demirtaş, MHP'ye seslenerek, "saldırıların arkasında olup olmadığını" açıklamasını istemişti.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, önce HDP’nin baraj altında kalmasının süper olacağını söylemiş ardından da partinin barajı geçmesinin tehlike yaratacağını açıklamıştı.

ÖNDER: BİZE DİZ ÇÖKTÜREMEYECEKLER

HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Adana ve Mersin il başkanlıklarına çiçek ve kargo paketlerindeki bombaların patlaması sonucu 6 kişinin yaralandığını belirtti. Önder, "Bunlar atını itini nallayıp üzerimize geliyorlar. Bu dizimiz toprağı görmedi, görmeyecek. Bize diz çöktüremeyecekler." dedi.Önder seçim çalışmalarına başladıkları günden bu yana HDP'nin seçim noktalarına 62 kez saldırı düzenlendiğini söyledi.

Önder, "Cumhurbaşkanı, Başbakan, Kabine Üyeleri'nin bize söylediği sözlerin yüzde 5'i normal genel demokrasinin egemen olduğu bir ülkede söylense nefret suçu kapsamında soruşturmaya uğrar. Bunlar atını itini nallamış üzerimize geliyorlar. Bu ülkede ümidi tükettiler, seçim havası yok. Eşit yurttaşlığı elinden aldılar. Biz bu topraklar umut getirdik, bu ham bir umut değil. Bu dizimiz toprağı görmedi, değmeyecek. Bize diz çöktüremeyecekler." diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

HDP: SALDIRILARLA BİZLERİ YILDIRAMAZSINIZ

TUGAY BEK: SALDIRI ÖLDÜRME KASTI TAŞIYOR

HDP ADANA İL BİNASINA BOMBALI SALDIRI

HDP MERSİN İL BİNASINA SALDIRI

ÖNCEKİ HABER

Rıdvan Turan: Halkların demokratik yürüyüşü sürecek

SONRAKİ HABER

Erkan Baş'tan sandığa çağrı: AKP'nin karanlığına 'dur' demek için oy vereceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa