20 Ocak 2018 02:15

Wine 3.0: Linux'ta Windows uygulamaları

Paylaş

Windows uygulamalarını Linux ve benzeri sistemler altında çalıştırmaya yarayan Wine’ın üçüncü ana sürümü epeyce bir yenilikle birlikte geldi. Direct3D 10 ve 11 desteğinden Android uyumluluğuna, bellek yönetiminden performans iyileştirmelerine epeyce bir yol alınmış. 

Öncelikle Wine hakkında bilgisi olmayanlar için kısa bir özet: Wine, Windows API çağrılarını POSIX çağrılarına canlı olarak çeviren ve böylece Windows uygulamalarının POSIX uyumlu sistemlerde (Linux, BSD, MacOS, Solaris gibi) çalışabilmesini sağlayan bir yazılım. Uygulamanın geliştiricilerine göre bu tip bir çeviri sanal makine ve benzeri diğer sanallaştırma çözümlerine göre daha yüksek performans vadediyor. 

Yeni Wine ile gelen Android uyumluluğu orta vadede pek çok Windows uygulamasının Android’de çalışmasını sağlayabilir. Ancak şimdilik sadece temel düzeyde bir uyumluluktan bahsedebiliyoruz. Dolayısıyla daha gelişkin ve karmaşık yazılımların Android altında Wine ile çalıştırılmasının ne kadar mümkün olabileceğini birlikte göreceğiz. Direct3D 10 ve 11’in eklenmesi ise oyunlarını Linux altında oynamak isteyenlerin grafiklerini biraz daha iyileştirecek.

Hardcore açık kaynakçıların "Neden bir Windows yazılımını Linux altında çalıştırmaya ihtiyaç duyasınız ki?" temalı bağrış-çağırışlarını duymazdan gelip gerçek dünyaya dönelim. Evet GIMP kendi çapında oldukça başarılı bir yazılım ancak Photosop’u yakalayabilmesi için daha yürümesi gereken çok yol var. Evet Scribus kendi çapında başarılı ama pratik çalışmada Indesign’ı geçtim daha Quark ayarına bile gelemedi henüz. Evet Lives’den Cinelara’ya epeyce bir video editör var. Hatta DaVinci Resolve gibi oldukça güçlü yazılımlar da mevcut. Resolve’u bir kenara bırakacak olursak geriye kalanların işlevsellikleri ne Premiere ile ne de Edius ile yarışabiliyor. Resolve ise Linux altında her denediğimde umulmadık zamanlarda kendi kendine çökmeyi başardı. Oyun mevzu ise Steam Os sayesinde emekleme çağını daha yeni bitirdi. Hâlâ ana akımdaki pek çok oyunu Wine vb. olmadan Linux’te oynamak mümkün değil. Bir kısmını Wine ile bile oynamak mümkün değil. 

Wine 3.0 bu dertlerin ne kadarına nasıl bir performans ile çözüm olur deneyip göreceğiz.

Reklam
Reklam
DİĞER YAZILARI
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa