Bir umut


10 Nisan 2011 09:48

Bu yazıyı Pazar sabahı, bağımsız adayların açıklanmasını beklerken yazıyorum. Dolayısıyla başka bir gündemim yok şu an. Heyecanla adayların kamuoyuna açıklanmasını bekliyorum.

‘Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu’ bu seferki ittifakın adı. Her ne kadar BDP’li dostlar bunun yalnızca bir seçim ittifakı olmadığının altını çizse de, evet bu bir ittifak. Ve ittifak kurulurken yaşanan tartışmalar ziyadesiyle görünür,  duyulur, bilinir oldu bu kez.

Belki Emek-Barış-Demokrasi Bloğu ya da Bin Umut Adayları sırasında ‘dışarıya’ bu kadar bilgi sızmamıştı. Bu sefer öyle olmadı. Doğruluğu sonradan teyit edilen bilgiler ve sayısız iddia twitter ve forumlar başta olmak üzere internete saçıldı.
Aşağıdan yukarıya uzun vadede örülmeyen, halk güçlerini değil onların bazı temsilcilerini birleştiren bir çalışmada, elbette gizliliklerin olduğu bir ‘içerisi’ ve Pazar günü 13.00’te açıklama yapılacağını bile duymayan bir dış kamuoyu olacaktır.

‘Nasıl böyle olmazdı?’ sorusuna yanıt bu köşeyi ve beni aşar. Ama bu soru dursun bir kenarda… Mesela hâlâ önemli bir toplumsal hareket ve gelenek olan ÖDP’yi bu birlikten uzaklaştıran ne olmuştur? EMEP’i tüm ülkede parti olarak seçime girmeye sevk eden ve sonra BDP ile ittifaka ikna eden tavırlar, üslûplar, yaklaşımlar nedir?

Tamam, Blok kuruldu. Blok destekçileri olarak mutluyuz, huzurluyuz. Ama işler böyle yürüyünce hemen her gün motivasyonumuzu düşürecek, moralimizi bozacak bir şeyler söyler birileri.

Biri ‘DSİP’i bu ittifaka kim dahil etti?’ diye sorar haklı olarak, DSİP’li diğeri ‘Madem ittifak yapıyoruz bizim adayımızı niye göstermediniz?’ diye tepki gösterir kendince. Biri ‘Eğer biz üçüncü cepheysek bağımsız adayın olmadığı yerdekilere nasıl bir alternatif sunuyoruz? Kayseri’deki insan CHP ya da AK Parti’ye mi oy verecek?’ der, diğeri ‘Bağımsızın olmadığı yerde çatı neden EMEP oluyor? EDP olsun’ diye diretir.

Yani demem o ki, yine buruk bir tat var bu işte. Geniş toplantı salonları yerine kapısı kapalı, küçük odalarda şekillenen ittifaklar artık sinmiyor içimize…

Ben 10 Nisan sabahı itibariyle bu kaydı düşmüş olayım. Adaylar henüz açıklanmamışken…

Siz bu yazıyı okurken bağımsızlar belli olacak. Ve artık herkes kendi bölgesinde çalışmaya başlayacak.

Ne diyeyim, kolay gelsin hepimize.


İSTİKLAL’E VEDA...

Beyoğlu İstiklal Kitabevi’nin kapısında bir yazı duruyordu:
 “Her şeyden önce bir annesin ve kitapseversin.
3 yaşındaki kızımız Nar, kitapevimizde büyüdü,
rafların arasında.
Herkesin bir uyuma evi bir de kitaptan evi var sanıyordu. Bugün kitapevimizin kapanacağını
anlatmaya çalıştık ona.
Son kez gitti kitapevine Nar…
Dedim ki; ‘annecim bak kitapevimiz kapanıyor’
anlamadı küçük kafası…
Dedi ki; ‘neden kapatıyoruz anne, gece mi oldu?’
Kızım…
Kitaptan evler kapanıyor.
Evet gece oldu, karanlık oldu ülkemiz için…”
Sibel Erkan Daş


GEÇEN HAFTA TWITTER'DA

Eski solcu
ösym özelleştirilsin, sorular her yıl açık arttırmayla satılsın, en çok parayı veren en çok soruyu satın aslın. eğitim sektörü canlansın.

İtaatsiz
Taraf’ın bugünkü “Şifre palavra ÖSYM haklı” manşetinden sonra önerim şudur: Taraf isminin yanına “ÖSYM’ye sadakat şerefimizdir” yazsın.

Allien Allienoğlu
İbrahim Tatlıses’i Almanya’ya sağlık bakanlığının uçağıyla yollayan devletim, 33 işçi maden altında kaldığında niye kılını kıpırdatmadı?

allah (c.c.)
son olaylardan sonra kitap çıkarmayı düşünmüyorum.

hicisleri
AA İst Müdürü Z.Gümüş:“Belediyelerin sünnet şöleni haberleri rutinleşti... basında yer almasını istiyorsan 50 yaşındaki Alman’ı sünnet ettir”

Selçuk Candansayar
TC Tatmin Cumhuriyeti

ahmet büke
Gül: “Savcılar esasında hepimizi tatmin edecekler, konuyu ele aldılar.” ama savcıya da acıyın azıcık. o da insan evladı.

ahmet hakan
eskiden burada herkes hakkında rahatça ahkam keserdik... yoooo dostum yoooo, bozuldu burası...

ateş ilyas başsoy
Dün gece Hayat TV’de bir canlı yayına katıldım. Ucuz zengin kanallarından sonra kendimi ilk kez evimde hissettim. Herkes çok saygılı ve iyiydi.

Koray Peközkay
Yine aynı dram. Vedat Milor yedi, yedi, yedi. Şimdi Osman Müftüoğlu çıktı yemeyin, yemeyin, yemeyin diyo. Milleti ruh hastası yaptın NTV.

HzFethullah
Sevgili @mehmetbaransu, dinden çıkanlar listesinde bir gelişme var mı? Korkma kimse fişleme yapıyorsunuz diyemez. Diyeni hooop Ergenekon. Öptüm

evrensel.net
www.evrensel.net