11 Temmuz 2011 12:18

Peki ya AKP-Deniz Feneri ilişkisi?

Almanya’daki Deniz Feneri e.V. bağlantılı soruşturma kapsamında Eski RTÜK Başkanı Zahid Akman ve Kanal 7 televizyonunun üst düzey 3 yöneticisi, “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, nitelikli dolandırıcılık, resmi evrakta sahtecilik” suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Soruşturmanın, “Toplanan para

Peki ya AKP-Deniz Feneri ilişkisi?

Paylaş

Zahid Akman, Zekeriya Karaman, İsmail Karahan ve Mustafa Çelik geçtiğimiz çarşamba günü yaklaşık 3 yıldan bu yana Deniz Feneri soruşturması kapsamında eş zamanlı operasyonla gözaltına alınmışlardı.

Dört güne yayılan ve 50 saate yaklaşan ifade sürecinin ardından hakim kararını verdi ve 4 zanlı Sincan Cezaevine kondu.
137 klasörden oluşan soruşturma dosyası Nöbetçi 13. Sulh Ceza Mahkemesinin Hakimi Abdullah Tanrıkulu tarafından incelendi.

Hakim sorgusu için bekleyen Zahid Akman ve üst düzey 4 kanal 7 yöneticisi önceki gün akşam saatlerinde mahkemenin karşısına çıktı. Önce kimlik tespiti yapıldı ardından isnat edilen suçlamalar soruldu.

Mahkeme Zahid Akman, Zekeriya Karaman, İsmail Karahan ve Mustafa Çelik’in tutuklanmasına karar verirken, Finans Müdürü Erdoğan Kara’nın ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasını kararlaştırdı.

NEYLE SUÇLANIYORLAR?

Akman ve 3 Kanal 7 yöneticisi Deniz Feneri Derneğinin Almanya’da topladığı bağış paralarını Türkiye’ye usulsüz şekilde aktarmakla, evrakta sahtecilik ve nitelikli dolandırıcılıkla suçlanıyor. Bağış paralarıyla Kanal 7’ye sahip görünen şirketin hisselerini almak, Almanya’daki davada hüküm giyen Mehmet Gürhan ve Mehmet Taşkan’ın görev yaptığı şirketlere sahte makbuz karşılığı para göndermek de suçlamalar arasında.

Bundan sonraki süreçte soruşturma savcıları iddianameyi hazırlayacak ve milyonlarca avroluk yolsuzluk için ağır ceza mahkemesi görevlendirilecek. İddianamenin kabul edilmesi halinde Akman ve üç Kanal 7 yöneticisi 18 yıla kadar hapis istemiyle hakim karşısına çıkacak.

GÜRHAN İLE ERDOĞAN AYNI KAREDE

Almanya’daki davada hüküm giyen Mehmet Gürhan’ı Başbakan Recep Erdoğan’ı aynı karede gösteren bir fotoğraf daha önce dava kapsamında tartışılmıştı.  

Erdoğan, Frankfurt’ta görülmekte olan Deniz Feneri e.V. Derneği davası kapsamında, kendisiyle ve partisiyle ilgili olarak gündeme gelen iddialara, “Tayyip Erdoğan ne böyle bir para almıştır, ne de böyle bir paranın sahibi ile tanışmıştır” diyerek sert tepki göstermişti. Ancak, 02.02.2005 tarihli belgede Türkiye Başbakanına vermek üzere parayı Firdevsi Ermiş’ten teslim aldığını belirten Deniz Feneri e.V’nin O Dönemki Başkanı Mehmet Gürhan ile, Başbakan Erdoğan tanışıyordu ve onunla aynı fotoğraf karesinde yer almıştı.

Mehmet Gürhan ile Erdoğan’ı aynı karede gösteren bu fotoğraf ve konuyla ilgili iddialar Türkiye’de ilk olarak, Muhabirimiz Yücel Özdemir’in “Organize işler bunlar” başlıklı haberiyle 1 Mayıs 2007 günü Evrensel’de yer almıştı.

Daha önce Yimpaş ve diğer İslami holding yöneticileriyle yan yana gelerek fotoğraf çektiren Başbakan Erdoğan, Almanya’ya yaptığı ziyaret sırasında Kanal 7Int’i de ziyaret etmişti. 2003’te yapılan erken genel seçimlerden sonra AKP başkanı olarak Frankfurt’a gelen Erdoğan, Kanal 7Int’e para aktarılmasını sağlayan Mehmet Gürhan ile fotoğraf çektirmişti.

02.02.05 tarihli alındı belgesinde Mehmet Gürhan, “Firdevsi Ermiş’ten parayı Türkiye Başbakanına, Doğu Asya’daki Tsunami’den zarar görmüş, yardımı muhtaçlara dağıtması için vermek üzere teslim aldığını” kabul ediyordu. Türkiye Başbakanı 2003 yılından bu yana Başbakan Erdoğan’dı. (HABER MERKEZİ)Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya’daki “Deniz Feneri e.V.” bağlantılı soruşturma kapsamında RTÜK Üyesi Zahid Akman’ın tutuklanmasıyla ilgili olarak, “Şu anda iddianame hakkında hiç bilgim yok. İddianame hakkında da bilgim olmayınca bir şey söylemem uygun olmaz” dedi.

Özel DAP uçağıyla Ankara’ya gelen Başbakan Erdoğan, Esenboğa Havaalanında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, bir gazetecinin “CHP’li milletvekillerinin bugün yemin edeceklerine inanıyor musunuz?” şeklindeki sorusu üzerine, “Arkadaşlarımı daha dinlemedim. Arkadaşlarımı dinleyeyim, ondan sonra” yanıtı verdi.

Deniz Feneri e.V bağlantılı soruşturması kapsamında tutuklanan RTÜK Üyesi Zahid Akman ile ilgili soruyu ise Erdoğan, “Şu anda iddianame hakkında hiç bilgim yok. İddianame hakkında da bilgim olmayınca bir şey söylemem uygun olmaz” diye konuştu. (ANKARA)

ÖNCEKİ HABER

ÇÖZÜLEN NE?

SONRAKİ HABER

Yunanistan'da yeni Savunma Bakanı görevine başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa