04 Kasım 2014 14:04

Şerzan Kurt davası sil baştan

Muğla’da 2010 yılında polis kurşunu ile hayatını kaybeden Şerzan Kurt’un katil zanlısı Polis Gültekin Şahin’in yargılandığı dava Eskişehir’de yeniden görülmeye başlandı. 1. Ağır Ceza Mahkemesinde dün görülen duruşmaya katil zanlısı Gültekin Şahin katılmadı.

Paylaş

Eylem LODOS
Eskişehir

Muğla’da 2010 yılında polis kurşunu ile hayatını kaybeden Şerzan Kurt’un katil zanlısı Polis Gültekin Şahin’in yargılandığı dava Eskişehir’de yeniden görülmeye başlandı. 1. Ağır Ceza Mahkemesinde dün görülen duruşmaya katil zanlısı Gültekin Şahin katılmadı. Davaya Şerzan Kurt’un babası Ömer Kurt, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, Eskişehir’deki kitle örgütlerinin temsilcileri ile çok sayıda avukat katıldı.

Dava öncesi Eskişehir Adalet Sarayı etrafı polis bariyerleri ve polisler tarafından kuşatıldı. Adliyeye girmek isteyenler ve destek vermek için gelenler tek tek arandı. Adliye önünde “Şerzan Kurt için adalet katil polis hesap verecek” pankartı açıldı. Kurt’un arkadaşları ve çok sayıda vatandaş duruşma bitene kadar adalet nöbeti tuttu. Kitle nöbet sırasında sık sık “Katil Gültekin hesap verecek” ve “Şehit namırın”, “Katil polis hesap verecek” sloganları attı.

Adliye önünde Şerzan Kurt Özgür Gençlik Derneği açıklama yaptı. Kitle adına konuşan Özgür Ağralı, “Şerzan’ın ölümü son olmadı çünkü adalet kör ve sağırdı. Gezi eylemlerinde hayatını kaybeden Ali İsmail Kormaz, Berkin Elvan, Ethem Sarısülük de polis tarafından öldürüldü. Biz çığlıkları daha da yükselteceğiz. Şerzan’ın davasının takipçisi olacağız” dedi.

POLİSE 8 YIL HAPİS CEZASI VERİLMİŞTİ

Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi skandal bir karara imza atarak Kurt’un katil zanlısı polis Gültekin Şahin’i, önce ‘Kasten adam öldürmek’ suçundan  müebbet hapis cezasına çarptırmış ardından ise cezayı 20 yıla düşürmüştü.

Mahkeme adeta indirim formülü uygulayarak olay günü diğer Polis Oktay Kebapçı’nın havaya ateş açmasını veya 60 metre uzaklıkta bulunan 7.65 mm’lik mermiyi dikkate alarak sanık Şahin için Türk Ceza Kanununun 39. maddesinde düzenlenen ‘suça yardım’ maddesini uygulamış ve ceza 8 yıla düşürülmüştü. Bununla da yetinmeyen mahkeme Yargıtay sürecini gerekçe göstererek Şahin’i tahliye etmişti.

Ancak Yargıtay, Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesinin kararını bozarak, Polis Şahin’e ‘Kasten adam öldürme’ suçundan müebbet hapis cezası verilmesini, fakat cezada ‘haksız tahrik’ indirimi yapılmasını, buna göre 12 yıl-18 yıl arasında bir mahkumiyete hükmedilmesini istemişti.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Şirket değişti işçiler atıldı

SONRAKİ HABER

Esenyurt'ta korkutan yangın: 5'i çocuk 10 kişi dumandan etkilendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa