26 Şubat 2014 22:24

Bakalım gençler ne diyor?

Sportif faaliyetlerin, sosyal ve kültürel alanların yetersiz olması, zorunlu askerlik uygulaması önemli sorunlardan... Nitelikli ve bilimsel eğitimin olmayışı, ana dilinde eğitimin tanınmaması ve harçlar da öyle.Bir diğer sorun da, işçi gençlere güvenceli bir iş olanağının sağlanmaması

Paylaş

Hasret Gültekin KOZAN
Kocaeli


Yerel seçimlere yaklaşık bir ay kaldı. TV programlarında, gazetelerde; belediye başkan adayları, seçime giren partilerin temsilcileri, köşe yazarları tapelerden fırsat buldukça nasıl bir yerel yönetim sorusunu tartışıyor. İddalı sözler, yerine getirilmeyen vaatler, yeni projeler konuşulurken, yine bizim yerimize pek yetişkin politikacılar, yazarlar taleplerimizi dile getiriyor. Biz de bir farklılık yaparak bu hafta Derince’de siyasi partilerin gençlik örgütlerine gençliğin taleplerini sorduk! Derince gençliğinin sorunlarını, taleplerini ve gençler için nasıl bir yerel yönetim olmalı sorusunu AKP, CHP ve HDP’li gençlerle tartıştık. İyi okumalar.

Baran Dönmez 21 yaşında. Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Gençlik Meclisi üyesi, aynı zamanda Kocaeli Üniversitesi Kimya Bölümü öğrencisi.

GENÇLER KARAR MERCİLERİNDE YER ALACAK

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli’de nasıl bir yerel yönetim modeli ortaya koyuyor?

HDP, yerel yönetimde gençleri ve kadınları ön plana alarak; işçileri, emekçileri, köylüleri, tüm ezilen halkları bir araya getirerek, belediye meclislerinde eşit söz, yetki ve karar sahibi olmaları için çalışmalarını sürdürüyor. Bu demektir ki, insanlar bir kişi tarafından yönetilmeyecek, yerel yönetimin tüm alanlarında kendi sözlerini söyleyip karar mercilerinde yer alacaklar.

Kocaeli’de gençlerin ne gibi talepleri var, ne istiyorlar, ne istiyorsunuz?

Söz sahibi olmak istiyorlar her şeyden önce. Kocaeli’de öncelikli taleplerden biri de nitelikli, rahat ve ucuz ulaşım. Nitelikli ve rahat diyorum çünkü otobüslerin çoğunun yolcu kapasiteleri düşük. Bu da insanları zor durumda bırakıyor. Umuttepe’de bulunan üniversiteliler bundan daha fazla etkileniyor. Sportif faaliyetlerin, sosyal ve kültürel alanların yetersiz olması, zorunlu askerlik uygulaması önemli sorunlardan... Nitelikli ve bilimsel eğitimin olmayışı, ana dilinde eğitimin tanınmaması ve harçlar da öyle.Bir diğer sorun da, işçi gençlere güvenceli bir iş olanağının sağlanmaması.

ŞEHİR BİZİM

Gençlik olarak yerel seçimlerde nasıl görev alıyorsunuz?

30 Mart’taki yerel seçimlerde, Kocaeli HDK Gençlik Meclisleri olarak, sokak çalışmalarında bildiri dağıtıp duyurular yaparak partimiz HDP’yi ve eş başkan adaylarını Kocaeli halkına ulaştırmaya çalışıyoruz. Ayrıca Kocaeli Üniversitesi’nde de, aynı zamanda üniversitemizde öğretim görevlisi olan Kocaeli Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayı Prof. Dr. Nilay Etiler’i öğrencilere ve üniversite bileşenlerine tanıtan bir toplantı örgütlemeyi düşünüyoruz.

Son olarak ne dersiniz, HDP’yi nasıl tanımlarsınız?

Bizler; emekçi, LGBTİ haklarını savunan, kadınlara eşitlik isteyen, genç, barışçı ve eşitlikçi bir partiyiz. HDP’yi umuda ve iktidara taşımak için var gücümüzle çalışıp, şehir bizim diyerek kendimizi de kentimizi de biz yöneteceğiz.


GENÇLİK GELECEK, DİNAMİZM, UMUT DEMEK

HDP Kocaeli’de, belediye başkan adayları ve meclis üyesi adayları arasında gençlere yer verdi mi?

HDP gençleri, geleceği şekillendirecek bir dinamik olarak görüp, somut taleplerini dikkate alarak, gençliğin siyasete aktif katılmasını sağlamak için önemli bir yaklaşım gösteriyor. Bunun en güzel örneği; Kocaeli Üniversitesi öğrencisi olan Derince Belediyesi Eş Başkan Adayı Didem Çelik. Kendisi 26 yaşında. Bu, gençliğin önünü açacak önemli bir durum. Gençlik demek gelecek demek, dinamizm demek, umut demek.


Seçkin Çelik 26 yaşında. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Derince İlçe Gençlik Kolları Başkanı.

İŞSİZLİK İÇİN PROJELERİMİZ VAR

CHP Derince’de nasıl bir yerel yönetim modeli ortaya koyuyor?

Belediye başkan adayımız Hakan Savaş diğer adaylara göre gençleri daha iyi anlayabilecek biri. Sokaklarda, kıyıda köşede gençlerimiz esrar, eroin içerken bizler burada bir şeyler yapmalıyız. Mesela üniversitenin bir yerleşkesi neden burada olmasın, gençlerin vakit geçireceği, eğleneceği bir gençlik merkezi neden olmasın. Gençlerimiz sokakta vakit geçirmesinler.

Derince’de gençlerin nasıl talepleri var?

Gençler en önemli sorunu maddiyatta yaşıyor. Ulaşımda, eğlencede çok para harcanıyor. Bizler daha uygun, daha iyi ortamlarda gençlerin vakit geçirmesini istiyoruz. Burada en büyük sorunlardan biri de, işsizlik. Ben de dahil etrafımdaki birçok genç arkadaşım işsiz geziyor. Hakan Savaş belediyeyi alırsa, taşeron işçiliği belediyeden kaldıracak. Başkan adayımızın işsizlik sorunu üzerine projeleri de var, birkaç haftaya bunları da açıklayacak ve bir nebze olsun bu işsizliğin önüne geçeceğiz Derince’de.

DERİNCE KAZANACAK!

CHP, Derince’de gençlere nasıl yaklaşıyor, meclis üyeliğinde gençlere yer verdi mi?

Meclis üyeliğinde en genç adayımız 26 yaşında, 28 yaşında bir kadın arkadaşımız ise meclis üyeliğinde 5. sırada yer aldı. Bizi temsil edecek meclis üyesi arkadaşlarımız var, bundan dolayı gururluyuz.

Son olarak ne dersiniz?

Derince’yi bizim olarak görüyoruz, diğer ilçelerden arkadaşlarımız; ‘Seçimi kutlamaya Derince’ye geleceğiz.’ diyorlar ama biz burada kutlama yapmayacağız. Çünkü burada CHP kazanmış olmayacak, Derince kazanacak.


DERİNCE’NİN SORUNLARI DAHA ÖNEMLİ

CHP’nin Ankara’da Mansur Yavaş’ı, İstanbul’da Mustafa Sarıgül’ü, en yakınımızda Dilovası’nda Ercan Dalkılıç’ı aday göstermesi tartışma yarattı. Gençlik nasıl yaklaşıyor bu konuya?
Bizim için önemli olan, Derince adayı Hakan Savaş ve Kocaeli Büyükşehir adayı Tahsin Tarhan’dır. Gerisine kafamızı takmadan çalışmalarımıza bakmalıyız, öyle de yapıyoruz. Bazı adaylar bireysel olarak tabi ki etkiler ama biz işimize bakmalıyız. O konularla pek ilgilenmiyoruz, Derince’nin sorunları bizim için daha önemli.


İbrahim Eren 30 yaşında. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Derince İlçe Gençlik Kolları Başkanı, aynı zamanda Derince Belediyesi meclis üyeliğine 12. sıradan aday.

İNTERNET YASASI BENCE YETERSİZ

Sizce Derince gençliğinin talepleri neler, gençlere neler sunuyorsunuz?

Derince gençliğinin daha güzel zaman geçirebileceği, bir takım alışkanlıklardan sıyrılıp daha iyi şeyler yapabileceği ortamlar yaratmak istiyoruz. Almış olduğumuz eğitim ve aile yaşantısı bizlerin şu anki sorunlarına kaynak. Derinceli gençler için, onların Derince’de kalmalarını sağladığımız ortamlar yapmak istiyoruz. Bir AVM olabilir mesela.

Meclisten geçen internet yasası gençlik içerisinde yoğun bir tartışma yarattı, Siz bu durumu nasıl tartışıyorsunuz, partinizin bu konuda takındığı durumu nasıl buluyorsunuz?

Yasayı, kullanım özgürlüğü önünde engel olarak görmüyoruz. Dün nasıl internette istediğimiz bilgiye ulaştıysak, yarın da ulaşacağız. Bu yasa insanların kişisel özlük haklarını koruyan bir yasadır. Burada tamamıyla yasadışı ve asılsız olan şeylere önlem alınmak isteniyor. Bir de özgürlükten dem vuruluyor ama yaşamımızın kurallara ihtiyacı var. O yüzden bu yasa gerekli bence yetersiz kaldığı noktalar bile var.

Gençlikte ne gibi sıkıntılar görüyorsunuz?

Gençlikte gördüğüm sıkıntı aileye dayanıyor. Gün geçtikçe her nesil farklı sıkıntılar getirdi. Bunun yanında eğitim sistemimiz de hala çok zayıf. Umut ediyorum, insanların tarihini öğrenebildiği milli bir eğitim sistemine kavuşuruz. Hepimiz yakın tarihimizi, Osmanlı’yı ve Atatürk’ü iyi öğrenmeliyiz. Gençliğin en büyük sorunu tarihini bilmemesidir.

ASGARİ ÜCRETİ YÜKSELTİRSEK FİRMALARI KAYBEDERİZ

Peki, genç işsizlik hakkında ne düşünüyorsunuz?

İşsizlik dünya çapında bir sorun. Diğer ülkelerin oranlarına baktığımızda Türkiye çok çok kötü bir durumda değil. İşsizlik oranı yüzde 25’lere, 50’lilere dayanmış ülkeler var. Türkiye’de işsizlik sorunu var ama daha önemlisi asgari ücret sorunu var. O bence daha önemli. Çünkü büyük bir topluluk asgari ücretle geçiniyor ve bu yetersiz.

Niye böyle peki?

Çünkü biz ülke olarak birçok firmayı içimizde barındırıyoruz. Yurtdışından gelen yatırımcılara bir zemin oluşturuyoruz. Ve bunlar bizi tercih ederken maliyeti göz önünde bulunduruyorlar. Bir üretici fabrikasını, en ucuz nerede üretecekse oraya kurar. İşçi maliyeti en ucuz Türkiye’deyse Türkiye’ye, Çin’deyse Çin’e kurarsın. Bugün asgari ücreti 1500 lira yaparsak bu firmaları kaybederiz.

Gençler Neden AKP’ye oy versin ki?

2023 hedefine ulaşılabilmesi için. İstikrarın devam etmesi için AKP’ye oy vereceklerdir. Burada AKP değil Türkiye Cumhuriyeti’nin istikrarı önemli. Gençlik bunları okumalı ama gençlik ilgisiz, kafelerde ve sosyal medyada vakit geçiriyor. Ve ayrıca her gencin şu anda bir istiklal mücadelesi verildiğini unutmaması lazım.

ÖNCEKİ HABER

Bu dergiyi kim çıkarıyor

SONRAKİ HABER

Bağcılar'da kaçak Kuran kursunda cinsel istismar iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa