Hyosung cehenneminden sendika ile kurtulunur

Hyosung cehenneminden sendika ile kurtulunur

Düşük ücrete ve ağır çalışma koşullarına karşı Öz İplik-İş Sendikasına üye olan Hyosung Tekstil firmasında 8 işçi işten atıldı.Hâlâ çalışmaya devam eden sendika üyesi işçilere “istifa et” baskısı yapıldığı öğrenilirken, Öz İplik-İş Genel Sekreteri ve Trakya Bölge Ba

Tuncay Sağıroğlu

Hâlâ çalışmaya devam eden sendika üyesi işçilere “istifa et” baskısı yapıldığı öğrenilirken, Öz İplik-İş Genel Sekreteri ve Trakya Bölge Başkanı Rafi Ay, fabrika önünde basın açıklaması yaptı.
Örgütlenme süreci ile ilgili bilgi veren ve fabrika yönetimini hukuka davet eden Ay, Öz İplik-İş olarak işçilerin çalışma yaşamına ilişkin sorunlarını çözmek, ortak çıkar ve haklarını korumak ve geliştirmek için mücadele ettiklerini kaydetti.

TAZMİNAT VERMEMEKLE ÖVÜNEN FABRİKA

Güney Kore menşeli fabrikada likralı spandek iplik üretimi yapılıyor. 300 işçinin çalıştığı ve 7 yıldır Türkiye’de faaliyet yürütüp yüzlerce işçinin girip çıkmasına rağmen hiçbir işçiye tazminat vermemekle övünen Hyosung Tekstil yönetimi, sendika üyesi olduğu için işten atılan işçilere üye listesini vermesi karşılığında tazminat teklifi yapıyor. Bu ahlaksız teklifi geri çeviren işçiler şimdi kararlı bir şekilde mücadelelerini sürdürüyor.
Ortalama asgari ücret ile çalışıp ikramiye hakkı olan işçiler, günde zorunlu olarak on iki saat çalışıyor. Haftada iki veya üç gün on altı saat çalışmak zorunda kalan işçiler bazı bölümlerde 2-3 gün evlerine gitmiyor. Fazla mesai ücretleri hafta içi ve sonu yüzde elli olarak hesaplandığından ihtiyaçlarını bile karşılayacak bir ücret geçmiyor. Kurulduğu günden beri fabrikada çalışan ve işten atılan Erdoğan isimli işçi “Fabrika kurulduğundan beri iki sefer büyümeye gitti. Üretimini iki katından fazla artırdı. Bu kadar yoğun çalışmama rağmen zar zor geçiniyorum” dedi.

ÇOCUKLARINI GÖRMEK İÇİN YALAN SÖYLÜYOR

Fabrikada çalışan işçilerin önemli bir kısmı erkek olsa da elliye yakın kadın işçi de var. Aynı çalışma koşulları içinde çalışan kadın işçiler daha büyük sıkıntı çekiyor. On altı saatlik mesaiye kalmadıklarında daha zor bölümlere gönderilmekle tehdit edilen kadın işçiler, mecburen ya işten ayrılmak ya da bu çalışma koşullarını kabul etmek zorunda kalıyorlar. Çocuklarını görmek için ya yalan söylemek ya da rapor almak zorunda kalan kadın işçiler Hyosung Tekstil’in bir cehennem olduğunu belirtiyor.

HİÇBİR İŞ GÜVENLİĞİ SAĞLANMIYOR

Fabrikada kimyasallar içinde ve ağır koşullarda çalışılmasına rağmen neredeyse hiçbir önlem alınmıyor. Çalışılan ortamda kimyasal olmasından dolayı birçok işçinin gözlerinde yanma ve kanlanma olurken, ağır çalışma koşulları sebebiyle de birçok işçi bel fıtığı tedavisi görmek zorunda kalıyor. (Çerkezköy/EVRENSEL)

www.evrensel.net