03 Eylül 2013 18:52

Doların eylül randevuları

Doların değer kazanması ile dünyada kur dengelerini bozan süreçte, Fed’in toplantısından olası Suriye operasyonuna kadar beş önemli gelişme takip edilecek.Ekonomistler eylül ayını bu nedenle “mayın tarlası” olan tanımlıyor. Ağustos ayı gelişen piyasalardan hızlı para çıkışlarına tanık olurken, ay sonuna doğru Suriye

Doların eylül randevuları

Paylaş

Ekonomistler eylül ayını bu nedenle “mayın tarlası” olan tanımlıyor. Ağustos ayı gelişen piyasalardan hızlı para çıkışlarına tanık olurken, ay sonuna doğru Suriye’de artan gerilim petrol ve altın fiyatlarını dalgalandırdı. Dünya borsaları ise aynı gerilimin etkisiyle değer kaybetti. Geçtiğimiz ay, Borsa İstanbul 100 Endeksi aylık yüzde 9.5 kayıpla 25 borsa arasında en çok düşen hisse piyasası oldu. Eylül ayı ise, Fed toplantısından Almanya’daki seçimlere kadar pek beş önemli gelişmeye sahne olacak. (HABER MERKEZİ)


SURİYE GERİLİMİ

Suriye’de ağustos sonunda tırmanan gerilim ve ABD’nin olası bir askeri harekat ihtimalinin yarattığı tedirginlik yeni aya taşınmış durumda. Son olarak, ABD Başkanı Barack Obama, “Harekat kararını Kongre vermeli” diyerek topu ABD Kongresine attı. Kongre 9 Eylül’de toplanarak olası bir operasyonu oylayacak. Suriye’ye yapılacak bir operasyonun petrol fiyatlarını önce 125, sonra da 150 dolara kadar çıkarabileceği belirtiliyor.


FED GERİ ÇEKİLME KARARI ALABİLİR

FED’in ayda 85 milyar dolarlık varlık alımlarını azaltmaya başlayacağı tarihe yönelik karar alması beklenen 17-18 Eylül toplantısı öncesinde piyasalardaki belirsizliğin artması bekleniyor. CRT Capital’dan Ian Lyngen, Fed’in ayda 40 milyar doları bulan mortgage alımlarında 5 milyar dolar, hazine tahvili alımlarında ise 10 milyar dolar kesinti yapacağı tahmininde bulundu. JPMorgan Başekonomisti Bruce Kasman ise Fed’in ilk sefere özel, hazine tahvili alımlarını 15-25 milyar dolar kadar azaltacağını öngördü.


MERKEL BAŞBAKAN KALIRSA!

Piyasalar üzerinde etkili olması beklenen bir diğer gelişme ise 22 Eylül’de gerçekleşecek olan Almanya seçimleri. Alman tekelci sermayesi Merkel’in başbakan olarak kalmasından yana gözüküyor. Financial Times-Economist küresel iş dünyası barometresi anketine göre, uluslararası sermaye çevrelerinin yüzde 60’ı Merkel başbakanlıkta kalırsa Avro Bölgesi’nin ekonomik görünümüne daha çok ‘güven’ duyacaklarını ifade etti.


BORÇ TAVANI

Eylül’ün ekonomide yaşanacak hareketli sürecin sadece başlangıcı olduğunu kaydeden Kasman, kasımda ABD Kongresinde gerçekleştirilecek borç tavanının yükseltilmesine yönelik tartışmaların da büyük önem taşıdığını söyledi.


JAPONYA: VERGİLER

Japonya Başbakanı Shinzo Abe de, tüketim vergisinin yüzde 5’ten yüzde 8’e yükseltilip yükseltilmeyeceğini eylülde karara bağlama sözü vermişti.

ÖNCEKİ HABER

Karikatürlere gözaltı!

SONRAKİ HABER

Bursa’da KESK üyeleri, İstanbul bölge mitingine çağrı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa