Dolar 1.99’a çıkarak rekor kırdı

Dolar 1.99’a çıkarak rekor kırdı

Dolar, ABD Merkez Bankası Fed'in Temmuz ayı tutanaklarının açıklanmasının ardından 1.9871 lira ile rekorunu yeniledi.Güne 1.9788 liradan başlayan dolar yükselişe geçerek tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1.9871'i gördü.  Merkez Bankası, dolardaki yükselişin sürmesi üzerine 350 milyon dolarlık d&ou

Güne 1.9788 liradan başlayan dolar yükselişe geçerek tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1.9871'i gördü.  

Merkez Bankası, dolardaki yükselişin sürmesi üzerine 350 milyon dolarlık döviz satış ihalesi açtığını duyurdu.  Bankadan yapılan açıklamada, "Başlanmış olan ek parasal sıkılaştırma (EPS) uygulamasının toplam ve kalan gün sayısı ile kalan EPS günlerinin her birinde saat 16.30’da yapılacak döviz satış ihalelerinin her biri için geçerli olacak güncel minimum satış tutarı saat 10.30’da ilan edilecektir" denildi.

FED ETKİSİ

Doların yükselmesi ve TL’nin değer kaybetmesinde en büyük etken Fed’in aylık 85 milyar dolarlık tahvil satın alma programını sonlandırma planı. Fed’in Ocak ayında görevi bırakacak Başkanı Ben Bernanke, Haziran’daki Açık Piyasa Komitesi Toplantısı’nda, Eylül ayında programın küçültülmeye başlanabileceğini, yılsonuna kadar da ekonomik gelişmeler öncülüğünde tamamen sonlandırılabileceğini ifade etmişti. Bugünkü toplantıdan net bir tarih bekleyen yatırımcılar ise umduğunu bulamadı. Fed tutanakları, geri çekilmenin yılsonuna kadar gerçekleşmesinin desteklendiğini ancak net bir tarih konusunda uzlaşma sağlanmadığını gösterdi.

Hindistan rupesi ve Endonezya rupiası bu süreçte dolar karşısında sırasıyla yüzde 7 ve yüzde 7.5 değer kaybetti. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net