21 Haziran 2013 04:17

Erdoğan şov yaptı, Mersin direndi

Mersin'de Akdeniz Oyunları'nın açılışı adeta AKP'nin açılışına dönüştürüldü. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın protesto edildiği Mersin'de, halka polisin sert müdahalesi sonrası 8 kişi gözaltına alınırken, onlarca kişi ise cop ve plastik mermi darbeleriyle yaralandı. Olaylar gecenin geç saatlerine k

Erdoğan şov yaptı, Mersin direndi

Paylaş


Türkiye'nin ev sahipliğinde saat 17.30'da Mersin'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı ile açılışı gerçekleştiren 17. Akdeniz Olimpiyatları polis ablukasında başladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 10 koruma helikopteri ve Adana, Maraş, Konya, Urfa ve Antep'in de aralarında olduğu 21 ilde toplam 10 bin polis takviyesi ile Mersin'e geldi. Bu yıl Mersin'de düzenlenen 17. Akdeniz Olimpiyatları'nın açılışı, 25 bin kişilik Mersin Stadyumu'nda binlerce seyirciyle yapılırken, Form Alışveriş Merkezi önünde bir araya gelen binlerce kişi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı protesto etti. Kitle Başbakan Erdoğan ve AKP hükümeti aleyhine sloganlar atarken, "Faşizme direniyoruz" ve "Demokrasi ve özgürlük için Mersin'den meydan okuyoruz!" yazılı pankart açtı ve Gezi Parkı protesto gösterilerinde yaşamını yitirenlerin ve polis şiddetini anlatan fotoğrafları taşıdı. Taşınan resimler üzerinde "polis öldürür" yazısının bulunması dikkat çekti. Grubun KİPA Alışveriş Merkezi önüne yapacağı yürüyüşü engellemek amacıyla adeta Form Alışveriş Merkezi çevresinde etten duvar ören polis, yine alışveriş merkezinin giriş ve çıkışlarını TOMA'larla kapattı.

POLİSTEN SERT SALDIRI

Form Alışveriş Merkezi önünde olan binlerce kişi bir anda yürüyüşe geçip, polis barikatını aşmak istedi. Ancak polis gruba TOMA ve tazyikli suyla müdahale etti. Müdahale sonrası dağılmayan kitle, çevik kuvvet polisleri ve TOMA'lar önünde "Durma" eylemine başladı. Polis ise grubun dağılmasını istedi. Ancak grup dağılmayıp, alanda bekleyişlerine devam etti. Polis, ikinci kez gruba gaz bombası, plastik mermi ve tazyikli suyla müdahale etti. Müdahale sırasında 8 kişi gözaltına alınırken, çok sayıda kişi de yaralandı. Müdahale sonrası grup alanda oturma eylemi gerçekleştirdi. Daha sonra CHP Milletvekilleri Aytu Atıcı ve Vahap Seçer alana gelerek, polisle görüşme yaptı. Yapılan görüşme olumsuz sonuçlandı. Polis, kitlenin yürüyüşüne izin vermeyeceğini söyledi.

ERDOĞAN'I 10 BİN POLİS KORUDU

Oturma eyleminden sonra kitle adına SDP PM Üyesi Serkan Kaya kısa bir konuşma yaptı. Polisin sert müdahalesini ve Başbakan'ın geniş güvenlik önlemini eleştiren Kaya, "Barikat önünde direnen, polisin TOMA'sından attığı suya karşı direnen, polisin kalkanı, copu ve plastik mermisi ile yaralanan ancak yine de direnen bütün arkadaşlarımı tüm devrimci duygularımla selamlıyorum. Bu ülkede provokasyon yaratan, demokratik kültürü bozan tek kişi var; o da Recep Tayyip Erdoğan'dır. Recep Tayyip Erdoğan için geri sayım başlamıştır. Mersin'e 16 tane savaş helikopteri ile geldi. 10 bin tane takviye polis ile geldi. Kefenimizle yola çıktık diyor. Ama 10 bin polisle 20 tane helikopterle kefen demagojisi yapmak kolaydır" dedi. Diren Mersin İnisiyatifi üyesi Ali Sesal, bugünkü eylemin amacına ulaştığını ifade etti. Açıklama sonrası kitle slogan atarak dağıldı.

NÜKLEERE KARŞI PANKART AÇAN 7 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

25 bin kişilik Mersin Stadyumu'nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Jacques Rogge, Uluslararası Akdeniz Oyunları Komitesi Başkanı Amar Addadi, bazı bakanlar ve binlerce kişi açılışa katıldı. Açılıştaki gösterinin temasını barış, dostluk ve kardeşlik oluşturdu. Akdeniz medeniyetleri ve Mersin ile Çukurova'nın tarihini yansıtan gösterilerde, tarihte Tarsus ilçesine gelen Mısır Kraliçesi Kleopatra, Eshab-ı Kehf Mağarası'na sığınan Yedi Uyurlar, Silifke ilçesindeki Kızkalesi (Korikos) efsanesinin canlandırılması coşkuyla izlendi. Olimpiyat açılışında pankart açan Nükleer Karşıtı Platformu Dönem Sözcüsü Sebahat Arslan ve 6 kişi daha polis tarafından gözaltına alındı.

Açılış gösterisi Ajda Pekkan'ın söylediği tek şarkı ve havai fişek gösterisiyle sona erdi.


BİLETLERİ BAKANLIK ALDI

Oyunların açılışında protestoları engellemek için biletlerin AKP tarafından satın alındığı çokça konuşulmuştu. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, açılış için ayrılan 25 bin biletin 20 binini protokol olarak kendilerinin aldığını dile getirdi. Tribünler boş kalırken, Erdoğan'ın yaptığı açıklamada Mersin'de 2020 Olimpiyatları'nın provasının yapıldığı ifade edildi. (MERSİN)

ÖNCEKİ HABER

ESP'ye yönelik operasyonda 18 kişi tutuklandı

SONRAKİ HABER

Celal Şengör: Elin dangalağına organ verip onu yaşatmanın anlamı yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa