30 Aralık 2012 10:11

Afyon’da Kürtlere linç girişimi

AFYONKARAHİSAR’ın Sultandağı ilçesinde, dün alkollü oldukları iddia edilen 4 gencin ilçe merkezinde otomobille dolaşırken, Kürt gençlerin üzerine otomobil sürmesi ile başlayan olaylar bıçaklı kavgaya dönüştü. Tarafların kalabalıklaşması ile büyüyen kavgada  4 kişi yaralandı. Antalya Akdeniz

Afyon’da Kürtlere linç girişimi

Paylaş

Orhan Şahin’in ölüm haberi üzerine toplanan kalabalık bir grup kavganın yaşandığı kavşakta toplanıp, buradaki direklere Türk bayrağı asarak Kürtler aleyhine slogan atarak ilçe merkezine doğru yürüyüşe geçti.

Kalabalık grup dün akşam saatlerinde Kürtlerin evlerine saldırmaya çalıştı ancak polis ve jandarma Kürtlerin yoğunlukta oturduğu Pazaraltı Mahallesi’ni ablukaya alarak kimsenin buraya yaklaşmasına izin vermedi. Grup bunun üzerine kavgaya karıştığını ileri sürdükleri kişilerin yakınlarının araba, işyeri ve evlerinin camlarını kırdı. Sultandağı Meslek Yüksekokulu’nda okuyan Kürt öğrenciler de kendilerine bir şey yapılır korkusuyla ilçeyi terk etti. Burada yaşayan bütün Kürtler evlerine kapanmış, bekliyor. Polis ve askerler ilçenin giriş ve çıkışlarını kapatttı. Kimseyi ilçeye sokmuyor.

EMNİYET KÜRTLERİ YOLLAMAYA ÇALIŞMIŞ

Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı Pazaraltı Mahallesi’nde yüz kişiyle birlikte mahsur kalan Tahir Çakır ise, “Saldırgan grubun dün öğle saatlerine doğru bir kaç eve baskın yaparak ev ve arabaların camlarını kırdı. Bunun yanında ilçe pazarında tehgahları bulunan Kürtlerin tezgahlarını dağıtıp eşyaların talan etmişler. Saldırganlar ‘Kürtler buradan defol, burası Kürtlere mezar olacak. Kahrolsun Kürtler, şehitler ölmez vatan bölünmez’ sloganları atıyor. Dün akşam yanımıza gelen ilçe emniyet müdürü bize kalabalık grubun öfkesi dinene kadar bir kaç günlüğüne buradan ayrılmamızı istedi. Biz de buradan ayrıldığımızda evlerimiz talan ederler gerekçesiyle emniyet müdürüne gitmeyeceğimizi söyledik. Daha sonra ilçe kaymakamıyla görüştük. Kaymakama endişelerimizi anlattık o bize ‘sizin güvenliğinizi sağlayacağız’ dedi” diye kaydetti.


VALİ: FARKLI BOYUTLARA ÇEKİLMESİN

Sultandağı ilçesine gelen Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu da yetkililerden durum hakkında bilgi aldı. Balkanlıoğlu, bir cinayet olayının farklı boyutlara çekilmemesi ve provokasyonlara yol açmaması konusunda vatandaşları uyardıklarını, olaya güvenlik güçlerinin hakim olduğunu ve suçu bulunanların savcılığa teslim edileceğini söylediklerini, vatandaşı sağduyulu davranmaya çağırdıklarını belirtti. Vali daha sonra ilçeden ayrıldı.  (AFYONKARAHİSAR)

ÖNCEKİ HABER

Boğaziçi öğrencilerinden ODTÜ’ye destek

SONRAKİ HABER

Saadet Partisi, 277 belediye başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa