25 Aralık 2020 04:47

Belediye işçisi borçla geçiniyor

Genel-İş Eskişehir Şube yöneticileri ve işçiler, temel tüketim maddelerinin fiyatlarının, yapılan zamlarla bir senede iki üç katına çıktığını belirterek, “Çoğu belediye işçisi borçla geçiniyor” diyor.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Çağlar KAZAK
Eskişehir

Asgari ücret görüşmeleri devam ederken, asgari ücretin vergiden muaf tutulması, insanca yaşanacak bir düzeye yükseltilmesi talepleriyle eylemler de sürüyor. Eskişehir’de de DİSK Genel-İş üyesi işçiler bu taleplerle eylemlerini sürdürüyor. Evrensel’e konuşan Genel-İş şube yöneticileri ve işçiler, temel tüketim maddelerinin fiyatlarının, yapılan zamlarla bir senede iki üç katına çıktığını belirterek, “Çoğu belediye işçisi borçla geçiniyor” dedi.

Genel-İş’in örgütlü olduğu belediyelerde çalışan işçiler asgari ücretin biraz üzerinde ücret alıyor. Asgari ücrete ne kadar zam yapılırsa kendi ücretlerinin de o kadar artacağını belirten işçiler Asgari Ücret Tespit Komisyonunun üçüncü toplantısında gündeme gelen TÜİK rakamlarına tepkili. Şube Mali Sekreteri Engin Ağış TÜİK’in açıkladığı rakamların gerçeği yansıtmadığını ifade ederek, şu an geçerli olan asgari ücretin esasında bir sefalet ücreti olduğunu kaydetti. “Yaşanabilir ücret için mücadele ediyoruz. Bu mücadeleyi büyütmek gerek” diyen Ağış asgari ücretin vergiden muaf tutulması gerektiğini ifade etti. Ağış “Hükümet yeri geliyor patronların borçlarını siliyor fakat işçiden emekçiden her durumda vergi almayı sürdürüyor” diyerek patronlara yapılan vergi indirim ve aflarına tepki gösterdi.

"HİZMETE GELİNCE ORTADA YOKLAR"

Şube Sekreteri Coşkun Sakçı da asgari ücreti belirleyecek olan komisyonda işçilerden yana kimsenin olmadığına vurgu yaptı. Orada bulunan kişilerin hiçbirinin asgari ücreti insanca yaşanacak bir seviyeye yükseltme gibi dertlerinin olmadığını ifade eden Sakçı, “Eğer bu konuda samimi iseler sahaya inip asgari ücretle geçinmeye çalışan vatandaşları dinlemeliler. Yaşadıkları geçim sıkıntısını görmeliler” dedi. Öte yandan Sakçı pandemi ile beraber çocukların eğitim hayatlarında yaşadıkları sıkıntılara da değindi: “Çocukların sürekli olarak evde olması bizlere yeni masraf kapıları açtı. Diz üstü bilgisayar, tablet almak zorunda kaldık. Bazı arkadaşlarımızın 2-3 çocuğu aynı anda derse girmek zorunda kalıyor. Bu durumda işçilerin çocukları mağdur oluyor. Devlet bu konuda hiçbir yardım yapmıyor. Bizlerden vergi almasını biliyor ama söz konusu hizmete gelince hiç ortada yoklar. Uzaktan eğitimin işçilerin ekonomik sıkıntısını arttırması bir yana niteliği de son derece düşük, bunu çok rahat anlayabiliyoruz” diye konuştu.

"ASGARİ ÜCRETİ İŞÇİLER BELİRLEMELİ"

Tepebaşı Belediyesi Temizlik İşleri Bölüm Temsilcisi Cem Mıhçakar ise çoğu belediye işçisinin kredi borcunun olduğunu, kredi alarak geçimlerini idame ettiklerini belirtti. Köyde yaşayan anne babaları varsa onlardan destek alanların biraz daha rahat edebildiklerini kaydetti. İki kişinin çalışmasının bile geçim sıkıntısına engel olmadığını belirten Mıhçakar, “Temsilcisi olduğumuz işyerlerindeki işçilerle görüştüğümüzde, asgari ücrete gelecek olan zam en az sıvı yağa gelen zamla aynı oranda olsa bize yeter diyorlar” dedi. Bu ifadenin bile çok çarpıcı olduğunu belirten Mıhçakar, temel tüketim maddelerinin tamamından vergi alanların bir de emekçilerden fedakarlık istemelerini kabul etmedikleri söyledi. Mıhçakar “Asgari ücreti patronlar değil, işçiler belirlemeli” dedi.

Tepebaşı Belediyesi Fen İşleri Bölüm Temsilcileri Erkan Dereli, Oktay Şahin ve Osman Can, Tepebaşı Belediyesi Sağlık İşleri Bölüm Temsilcisi Ali Taze de kamu işçilerine yapılan tediye ödemelerinin kendilerine yapılmamasından yakınırken “Kuru ekmek yiyorlarsa demek ki aç değiller” diyen iktidar milletvekillerine tepkili olduklarını belirtti. İşçiler, asgari ücretin net en az 3 bin 800 civarında olması gerektiğini söyledi.

Reklam
Evrensel Telegram
ÖNCEKİ HABER

TİS sürecindeki sağlık işçisi yazdı: Ekmeğimizin büyümesini istiyoruz

SONRAKİ HABER

Metal işçisi yazdı: Biz almasını bilmeden insanca bir ücret vermezler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...