30 Eylül 2020 19:26

Güzelpınar köyünde halka sorulmadan taş ocağı için ÇED raporu imzalandı 

Pamukkale'nin Güzelpınar mahallesinde köylüler taş ocağı istemiyor. Güzelpınar Muhtarı Ergun Gürsoy, halka sorulmadan taş ocağı için ÇED raporu imzalanmasına tepki gösterdi.

Fotoğraf: Hacı Selamoğlu 

Denizli’nin Pamukkale ilçesi Güzelpınar mahallesine (köy) taş ocağı yapılmak istenmesine karşı çıkıyor. Bir yıl önce ocak için ÇED olumsuz raporu verildiğini hatırlatan Muhtar Ergun Gürsoy, kendilerine bilgi vermeden ÇED raporunun imzalanmasına "Arkadan iş çeviriyorlar. Ocak tarım alanlarımızın dibinde. Önünde bağlarımız, yanında cevizlerimiz arkasında elma bahçelerimiz var. Taş ocağı açılırsa bu memleket biter” diyerek tepki gösterdi.

Gürsoy, bir yıl önce taş ocağı için girişimde bulunduğunu, itiraz ettiklerini ve ÇED olumsuz raporu çıktığını anımsatarak, “Taş ocağının alanı köyümüze 4 kilometre mesafede. Bir sokağımıza uzaklığı ise 100 metre. Bu bölge kekik, ceviz, üzüm bağları ve çeşitli meyvelerin üretimi ile ayakta kalıyor. Üzümün ve cevizin yanı başında ocak olmaz. Bu alanda önemli meralar var. 5 bin dönüm tarım arazisi ve hayvancılık taş ocağı için riske atılmaz. Böyle bir tesisten Kurtluca, Uzunpınar, Irlıganlı köyleri de etkilenecek. Irlıganlı’da ihracata gönderilen nar ve ayva üretimi yapılıyor” dedi.   

“BİZE BİLGİ VERMEDEN GÖRÜŞ BİLDİRMİŞLER”

Gürsoy sözlerini şöyle sürdürdü: “Şehrin stresinden kaçan yüzlerce aile bu bölgede evler yaptı, hobi bahçeleri kurdu. Buradaki evlerde insanlar yaşıyor. Yapılacak taş ocağı burada yaşamı tamamen bitirecektir. Biz köylüler olarak doğamızı korumak istiyoruz. Büyüklerimizin de bize destek olmalarını bekliyoruz. Bir haftadır Denizli’ye gidip geliyorum. Bazı daireler bize bilgi vermeden ÇED raporlarını imzalamışlar. Çevre İl Müdürlüğünde gördük. Bize bilgi de geldi. Arkadan iş çeviriyorlar. Taş ocağının yapılacağı alanda 3 bin insan yaşıyor. Bu insanlar nereye gidecek. Ocak tarım alanlarımızın dibinde. Önünde bağlarımız, yanında cevizlerimiz arkasında elma bahçelerimiz var. Taş ocağı açılırsa bu memleket biter.”

"BİR ŞİRKETE 3 BİN İNSANI DEĞİŞMEYİN"

Taş ocağına karşı çıkan Güzelpınarlı çiftçi İsa Soysal, köylerinin kekik üretimi yapan ender alanlardan biri olduğunu söyleyerek, “Burası oksijeni bol, ormanlık bir alan. Kekik üretimi yaygın. Güzel bir köyümüz var. Geçimimizi kekik ve cevizden sağlıyoruz. Biz burada arazilerimizi doğamızı korumaya çalışıyoruz. Bu taş ocağı buraya açılmamalı. Doğamız kirletilmemeli. Ne olursunuz bu Güzelpınar köyündeki insanlara yardım edin. Bir şirkete 3 bin insanı değişmeyin” ifadelerini kullandı.  

“GELECEĞİMİZİ TAŞ OCAĞIYLA BİTİRMESİNLER"

Çiftçi Hüseyin İşlek ise şöyle konuştu: “Bu güzel arazilerde üzüm, ceviz, kekik yetiştirip ayakta kalmaya çalışıyoruz. Bizim geleceğimizi taş ocağı ile bitirmesinler. Bakanlığa sesleniyorum, taş ocağına değil arazilerimize değer versinler. O ocak buraya yapılırsa tüm doğal kaynaklarımız biter. Bu memlekette suyumuz yok. Önce bizim suyumuzla ilgilensinler. Taş ocağı yapıp üç beş kişiye para kazandıracaklarına bizim tarım arazilerimiz ile ilgilensinler. Vatandaşın geleceğini düşünsünler. Bizim evlatlarımız bu tarım arazilerinden geçiniyor. Geçim kaynağımızın hepsi de budur.” (Denizli/EVRENSEL)

Reklam