23 Eylül 2020 16:17 Güncelleme: 23 Eylül 2020 13:04

Temizlik işçisinin mektubu: Özel okullarda da durumlar iç açıcı değil

Özel okulda çalışan temizlik işçisi yazdı: “Bir çalışana haddinden fazla iş yüklersen her şey yarım yamalak olur, bizimki de öyle… Bence temizlik yeterli değil.”

GÜNCELLENDİ

Fotoğraf: Dilek Omaklılar/Evrensel

Özel okulda çalışan temizlik işçisi
İzmir

Üç ay evde kaldıktan sonra 1 Haziran’da işe başladık. Sevinsek mi üzülsek mi bilemedik. Bir taraftan artık maaş alacağız diye sevinirken diğer taraftan hastalıktan korkuyoruz.

Okullar yeni açılıyor belki ama bizim okulda Hazirandan beri öğrenci var, temizlik personeli olduğumuz halde en son o işi yapıyoruz. Eleman yetersiz olduğu için taşıma, getir götür işlerini de biz yapıyoruz. Ateş ölçme, öğrencilerin maskelerinden dahi biz sorumluyuz, sürekli gençleri uyarmamız gerekiyormuş. Müdürlerimiz kayıt almaları için baskı altındalar; daha çok öğrenci daha çok para…

Hükümet 'Korona döneminde işten çıkarma yok' dese de patron herkesle hemen yollarını ayırmakla tehdit ediyor, ne yapın edin insanları ikna edin, patronun tek düşüncesi bu. “Şu kadar öğrenci kaydı yapamazsanız artık sizinle çalışamayız” gibi sözlerle sürekli bir baskı ortamında çalışmak durumundayız. Çocuklar sosyal mesafe kurallarına uymuyorlar, maskelerini çıkarıp yan yana oturuyorlar. Tabii onları uyarmak da bizim görevimiz ama bizi kimse dinlemiyor, yani mesafe de yok maske de…

Aynı şey bizim için de geçerli. 10 saat maskeyle çalışmak bizi çok zorluyor, nefes alamıyoruz ama biz takmak zorundayız. Her yeri çamaşır suyuyla silmemiz isteniyor ama biz hiçbir yere yetişemiyoruz. Bir çalışana haddinden fazla iş yüklersen her şey yarım yamalak olur bizimkisi de öyle… Bence temizlik yeterli değil.

Okula masraf oluyor diye maske alınmıyor, herkes kendi maskesini kendi alıyor. Yani buradan bile tasarruf etmeye çalışıyorlar. Klimaları her saat başı kontrol etmemiz isteniyor, “Boşuna klima çalışmasın". Biz kapatıyoruz, öğrenciler tekrar açıyor. Böyle saçma sapan şeylerle uğraşırken tabii ki temizliği yapamıyoruz.

Ben çalıştığım özel okulun korona şartlarına uygun olduğunu düşünmüyorum. Biz de durum böyle iken devlet okullarında okuyan öğrenciler nasıl bir durumla karşı karşıya kalır onu da düşünmek dahi istemiyorum. En basitinden en önemli dezenfektanlar bile en uygun fiyatta olanından alınıyor. Veli-öğrenci-biz çalışanlar herkes tedirgin. Bizi nasıl bir eğitim dönemi bekliyor bilmiyoruz. Tekrar okullar kapanacak mı, bir maaş daha alabilecek miyiz, evde kalırsak ne yiyip ne içeceğiz? Kış geliyor, bizi nasıl bir durum bekliyor, bilmiyoruz. Sadece hükümetin yapacağı açıklamaları bekliyoruz.

Öğretmenler 10 saat ders anlatıyorlar, tüm çalışanlar mutsuz. Öğretmenin aldığı maaş yetmediği için hafta sonu özel ders veriyor ve okula yorgun geliyor. Siz çocuklarımız daha iyi eğitim alsın diye paranızla eğitim aldırdığınız öğretmenler çok bıkkınlar, yani özel okullarda da durumlar çok iç açıcı değil. Sağlıcakla kalın…

Reklam