15 Eylül 2020 21:26

Eskişehir-Bilecik Tabip Odası: Tükeniyoruz, sesimizi duyan var mı?

Eskişehir-Bilecik Tabip Odasının çagrısı ile bir araya gelen sağlık emekçileri "Ölüyoruz, tükeniyoruz, sesimizi duyan var mı?" dedi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Eskişehir'de sağlık emekçileri, Eskişehir Bilecik Tabip Odası'nın (EBTO) çağrısı ile bir araya geldi.

EBTO önünde gerçekleşen basın açıklamasına CHP Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer ve Jale Nur Süllü, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ile diğer emek ve demokrasi güçleri destek verdi.

EBTO Başkanı Dr. Nesrin Ekici açıklama öncesinde maskesi ve özel koruma kıyafet giyerek Tabip Odasından Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'ne yürüdü. Başkan Ekici, oradan da Tabip Odasına yürüdü.

Doktorlar Caddesi’nde bulunan Eskişehir-Bilecik Tabip Odası önünde sağlık çalışanları ve demokratik kitle örgütleri tarafından alkışlarla karşılanan Ekici, ardından basın açıklaması gerçekleştirdi.

"HER GÜN HATIRLATACAĞIZ"

Eskişehir- Bilecik Tabip Odası Başkanı Nesrin Ekici, yaptığı açıklamada, suçu vatandaşa, yükü hekimlere ve sağlık çalışanlarına yıkanlara tarihsel sorumluluklarını yılmadan her gün hatırlatmaya devam edeceklerini söyledi.

Eskişehir Bilecik Tabip Odasının çağrısı ile bir araya gelen sağlık emekçileri 'Ölüyoruz, tükeniyoruz, sesimizi duyan var mı?' dedi.

Sadece hekimler ve sağlık çalışanlarının değil, babaların, annelerin, kardeşlerin öldüğünü de hatırlatan Ekici, “Daha çok olduğunu bildiğimiz ama resmi olarak açıklanan rakamlarla dahi her gün 50 yurttaşımız, önlenebilir bir hastalık olan COVID-19’dan hayatını kaybediyor. COVID-19 salgın sürecinin bilimsel yöntem, şeffaf veri ve ilgili tüm kesimlerin katılımı ile etkin ve koordineli bir anlayışla yönetilmesini istiyoruz. COVID-19 salgın sürecinin bugüne kadar ki yönetiliş biçimini yetersiz ve kaygı verici buluyoruz. Ülkeyi yöneten yetkili kişi ve kurumlardan salgın tedbirleri, salgın bütçesi, salgın koordinasyonu, salgın planlaması konusunda acil, kapsayıcı ve inandırıcı program açıklamalarını bekliyoruz” dedi.

"BİREYSEL ÇABALARLA SALGIN ÖNLENEMEZ"

Hiçbir salgının vatandaşların bireysel çabalarıyla önlenemeyeceğini kaydeden Ekici, “Bireysel tedbirler merkezi ve kapsamlı bir irade ve güven verici kararlarla birlikte uygulandığında anlamlı olur. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı il Hıfzıssıhha kurullarını işlevli kılmalı, başta Belediyeler ve kent konseyleri olmak üzere işçi-memur sendikaları, hemşeri – köy derneklerinden, kültür sanat dernek ve vakıflarına kadar bütün demokratik kitle örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarını sürece katmalıdır.

 

Eskişehir Bilecik Tabip Odasının çağrısı ile bir araya gelen sağlık emekçileri 'Ölüyoruz, tükeniyoruz, sesimizi duyan var mı?' dedi.

Hekimler ve bütün sağlık çalışanlarının ölüm – kalım savaşına dönüşen COVID-19 mücadelesinde yalnız bırakılmayacaklarını, korunacaklarını, bu insanüstü çabaların farkında olunduğunu gösterecek; maddi ve manevi olarak destekleyecek, hastalanan ve vefat eden arkadaşlarımızın “meslek hastalığı” tanımını kabul edecek Sağlık Bakanlığı ve hükümet tutumu istiyoruz” şeklinde konuştu.

"ÇALIŞMA KOŞULLARI EMEKÇİLER GÖZETİLEREK YAPILMALI"

Ekici, sağlık çalışanlarının taleplerini şöyle sıraladı:

“Yıllardır dillendirdiğimiz ve AKP hükümetlerinin “Sağlıkta Dönüşüm Programı” ile cisimleşen; sağlıkta özelleştirme – performans sistemi ve kamu özel idaresi odaklı milyarlık kiralara neden olan “şehir hastaneleri”nin COVID-19 salgını ile insanı değil sermayeyi ve karı öncelediği görülmüş oldu. Sağlıkta dönüşüm programı yarattığı tüm sonuçları ile birlikte iptal edilmeli, salgın biliminin öngördüğü üzere kamusal bir sağlık programı hayata geçirilmelidir. “Koruyucu hekimlik –sağlık” hizmetlerinin öncelenmesi geçmişte kalmış bir nostalji değil, bugünün ve geleceğin sağlık perspektifidir. İlk adım olarak birinci basamak sağlık hizmetlerinin kamusal bir görüşle yeniden düzenlenmesini, Aile Sağlığı Merkezleri’nin varlığı ve çalışanları ile birlikte kamu sağlık merkezi olarak tanımlanmasını ve acil olarak tüm ASM binalarının kamu eli ile temini ve onarımı ile ek sağlık personel ataması yapılmasını istiyoruz. Salgının yaygınlaştığı ve uzun süreceğinin yadsınamaz hale geldiği bir dönemde hekimler ve sağlık çalışanlarının çalışma sürelerinin 6 saate indirilmesini, dinlenme yer ve zamanlarının pandemi göz önünde bulundurularak yapılandırılmasını ve yeterli sayıda kişisel koruyucu ekipman sağlanmasını, bu hususta hiçbir aksama yaşanmamasının sağlanmasını istiyoruz.

Çalışma yaşamı, ulaşım, eğitim başta olmak üzere toplu bulunma ortamlarına dair insan yaşamını önceleyen, insan emeğinin değerini koruyan yasal ve idari düzenlemelerin hak kaybı yaratmadan ve en dezavantajlı, yoksul kesimleri - emekçileri gözeterek ivedilikle yapılmasını bekliyoruz.” (Eskişehir/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Boşanmak isteyen Derya Elbasan'ı öldürmek isteyen faile yine ceza çıkmadı

SONRAKİ HABER

Denizli’de "Geçmişten günümüze ilmek ilmek" sergisi açıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...