18 Temmuz 2020 17:43

Engellilerden YHT’lerde şehirler arası yolculuk kısıtlamasına tepki

Engelli Kuruluşları, Ankara'da yaptığı eylemde, YHT’lerde engelli seyahatlerinin kaldırılmasına tepki gösterdi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Engelli Kuruluşları, eski Ankara Garı önünde basın açıklaması yaparak seyahat haklarını istedi. Hükümetin ‘Yeni normalleşme’ olarak açıkladığı süreçle birlikte TCDD’de “ücretsiz” olacağı açıklanan engelli seyahatlerinin, YHT’lerde önce ücretli olarak uygulanmasına sonra ise tamamen kaldırılmasına tepki gösterildi. 

Engelli kuruluşları adına ortak açıklamayı yapan Türkiye Körler Federasyonu Süha Sağlam, “Yüksek Hızlı Tren seferleri alınan tedbirlerle birlikte ‘herkes için’ yeniden başlarken engellilerin seyahat hakkı kısıtlanmıştır” dedi. 

Açıklama boyunca ‘Hani Sosyal Devlet Hani Adalet’, ‘Ulaşım Hakkımız Engellenemez’, ‘TCDD Yavaş Gel Kanunu Çiğniyorsun’ sloganları atıldı. 

"KISITLAMA VE UYGULAMANIN HİÇBİR BİLİMSEL VE YASAL AÇIKLAMASI YOK"

Türkiye Körler Federasyonu Başkanı Süha Sağlam, pandemi sürecinde ‘Yeni normalleşme’ ile birlikte demir yollarında engellilerden ücret alınmayacağı hüküm olunmasına rağmen TCDD’nin ücretsiz bilet vermediğine dikkat çekerek, “Yüksek Hızlı Tren seferleri alınan tedbirlerle birlikte ‘herkes için’ yeniden başlarken engellilerin seyahat hakkı kısıtlanmıştır. Seyahat kısıtlaması önce engellilerin ücret ödeyerek bilet almasına sonra ise seyahat haklarının tamamen kısıtlanmasına kadar varmıştır” dedi.  

Bu konu üzerine Ulaşım ve Altyapı Bakanlığının Twitter hesabı üzerinden “Engelli yolcularımız trene inerken ve binerken yardım almakta bu esnada yardımcı personel ile kişisel temasları olmakta ayrıca ortak kullanılan yüzeylere çok fazla temas etmektedirler. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu tavsiyeleri doğrultusunda engelli yolcularımıza salgın bulaşma riskine karşı kısıtlama getirilmiştir. Ancak engelli yolcularımız için kent için Marmaray ve Başkentray için bir sınırlama bulunmamaktadır” yazısına dikkat çeken Sağlam, kısıtlama ve uygulamanın hiçbir bilimsel ve yasal açıklaması olmadığını söyledi. 

"KANUNA VE ANAYASA’YA AYKIRI BU KARAR HANGİ GEREKÇEYLE ALINDI?"

Kent içi trenlerde sınırlama olmamasına karşın YHT’de kısıtlama olmasını, “Engeli görülen ve görülmeyen yolcular” olarak ayırt edilmesiyle açıklayan Sağlam, Ulaştırma ve Altyapı Bakanından bu hukuksuz uygulamaya son vermesini ve TCDD’nin internetten bilet alımı dahil engellilerin ücretsiz ulaşım hakkına yönelik uygulamayı başlatmasını istedi. Sağlam, sözleşmeyi ihlal eden 4736 sayılı Kanun’a ve Anayasa’ya aykırı olan bu kararın hangi gerekçe ile alındığını sordu. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Polis Şırnak'ta cinsel istismar eylemini "Böyle bir şey yaşanmadı" deyip engelledi

SONRAKİ HABER

Finlandiya’da sendikaların işsizlik kasalarına üye sayısı arttı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...