07 Temmuz 2020 17:54

Metin Akpınar ve Müjdat Gezen'e "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasıyla dava açıldı

Sanatçılar Metin Akpınar ve Müjdat Gezen hakkında “Cumhurbaşkanına alenen hakaret” suçlamasıyla 4'er yıl 8'er aya kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Halk TV'de yayımlanan "Halk Arenası" programında yaptıkları eleştirel açıklamalar nedeniyle "Bedelini ödeyecekler" diyerek hedef gösterdiği sanatçılar Metin Akpınar ve Müjdat Gezen hakkında hapis cezası istemiyle dava açıldı.

"Halk Arenası" programındaki eleştirel ifadeleri nedeniyle sanatçılar Müjdat Gezen (75) ve Metin Akpınar (77) hakkında başlatılan soruşturma tamamlandı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Gezen ve Akpınar’ın “Cumhurbaşkanına alenen hakaret” suçundan 1’er yıl 2’şer aydan 4’er yıl 8’er aya kadar hapisle cezalandırılması istendi.

İddianame gönderildiği Anadolu Asliye Ceza Mahkemesince kabul edildi.

Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’ın önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkması bekleniyor.

NE OLMUŞTU?

Halk Tv'de yayıMlanan "Halk Arenası" programında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a ilişkin eleştirel ifadeler kullanan sanatçılar Metin Akpınar ile Müjdat Gezen, önce iktidar basınının ardından da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedefi olmuştu.

Erdoğan, Akpınar ve Gezen için, “Bunlar sanatçı müsveddesi, yargıya hesabını versinler. Bunun bedelini ödeyecekler. Bu ülkenin cumhurbaşkanını ipte sallandıracaksın. Şimdi git yargıda bedelini öde” ifadelerini kullanmıştı.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı da hedef göstermenin ardından “İç savaş ve darbe çağrısı” iddiasıyla iki sanatçı hakkında soruşturma başlatmıştı.

Metin Akpınar ve Müjdat Gezen, 24 Aralık 2018 tarihinde sabah saatlerinde evlerine gelen polisler tarafından ifade vermek üzere adliyeye götürülmüştü.

Gezen ve Akpınar, yurt dışına çıkış yasağı ve haftada bir gün imza atma adli kontrol kararıyla serbest bırakılmıştı.

Karardan 1 ay sonra savcılık, sanatçılar hakkında verilen adli kontrol kararını resen kaldırmıştı.

Akpınar, Uğur Dündar'ın sunuculuğunu yaptığı programda politik eleştirilerde bulunurken ülkedeki kutuplaşmaya dikkat çekmişti. Akpınar, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Bireylerin özgür iradesiyle geleceklerini tayin edebildikleri bir rejim demokrasidir. Bizim polarizasyondan bu kargaşadan kurtulabilmemizin tek çaresi de demokrasi diye düşünüyorum. Oraya ulaşabilirsek ne ala kavga dövüş olmaz biz bu işin içinden çıkarız. Ulaşamazsak her faşizmin olduğu gibi, karşılaştığı gibi belki liderini ayağından asarlar, belki mahzenlerde zehirlenerek ölür, belki adı geçen başka liderlerin yaşadığı gibi kötü sonlar yaşayabilir ama bize yazık olur, biz harap oluruz."

Müjdat Gezen ise “Recep Tayyip Erdoğan, sen bizim vatanseverliğimizi sınayamazsın, haddini bil” dediği için hükümete yakın medya organlarının hedefi haline gelmişti. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Bu virüs yüküyle gidilirse okullarda virüs taşıyanlar olur

SONRAKİ HABER

Finlandiya Dışişleri Bakanı hakkındaki el Hol soruşturması tamamlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...