27 Mart 2020 04:13

Tayaş işçisi: Üretim tarzı gereği temas etmek zorundayız

"Salgın almış başını gidiyor ama firmamızda bir değişiklik yok. Sadece engelli işçi arkadaşlarımızı senelik izne çıkardılar. Geride kalan 1000 işçiyle birlikte çalışmaya devam ediyoruz."

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Tayaş Gıda işçisi
Gebze

Merhaba Evrensel okurları;

Koronavirüse karşı önlem aldığını iddia eden işyerimizden bahsedeceğim sizlere. Salgın almış başını gidiyor ama firmamızda bir değişiklik yok. Sadece engelli işçi arkadaşlarımızı senelik izne çıkardılar. Geride kalan 1000 işçiyle birlikte çalışmaya devam ediyoruz. Lavabolarda kağıt havlu yok, maskeyi vardiya amirleri birer birer veriyor. Üretim hiç hız kesmiyorken, yetkililerden sürekli “Bu virüs temasla geçer” açıklamaları geliyor.

Biz Tayaş Gıda işçileri olarak üretim tarzı gereği birbirimize temas etmek zorundayız. Örneğin, ‘üretime giriş’ kapısı var, zor açılıyor. Hepimiz o kapının koluna temas etmek zorundayız. Çay ocağı derseniz kapalı cezaevi gibi toplu şekilde ve temas halinde çay içiyoruz.

İşçinin sağlığı önemli değil mi? Bizlerin bir kısmı evine döndüğünde bakması gereken yaşlı insanlar var. İşçiye, “Ölebilir önemli değil” gözüyle bakıyorlar. Onlar daha zengin olacak diye biz canımızdan olacağız.

Tayaş Gıda işçisi olarak şu süreçte fabrikayı kapatıp hep beraber ücretli izne çıkmak istiyoruz. Bütün işçi arkadaşlarımızın talebi bu. Tayaş Gıda işçisi ve tüm işçi sınıfı olarak hükümete sesleniyoruz: Bütün üretimi durdurup tüm işçileri, ücretli izne çıkarmalısınız! Herkese, “Evde kal” diyorlar ya işte o zaman kalırız!

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Koronavirüs önlemlerini yetersiz bulan BMC işçileri tedirgin

SONRAKİ HABER

Eski eşi ve kardeşini öldüren Göksel Sağlam için iki kez müebbet hapis cezası verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...