25 Mart 2020 16:01

Toplu iş sözleşmesi süreçlerinde bazı işlemlere sınırlama getirildi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, koronavirüs tedbirleri kapsamında toplu sözleşmelerde bazı işlemlere sınırlama getirdi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, koronavirüs tedbirleri kapsamında yayınladığı yazıda toplu sözleşmelerinde Çalışma Genel Müdürlüğünün ve İŞKUR İl Müdürlüklerinin faaliyetleri, ara buluculuk ve Yüksek Hakem Kurulu işlemlerinin geçici olarak durdurulduğunu açıkladı.

Çalışma Bakanlığının yazısına göre TİS süreçleri şu şekilde işleyecek:

  • Sendikalar yeni yetki başvurusunda bulunabilecek ancak Bakanlık çoğunluk tespitlerini bekletecek, yetki tespiti göndermeyecek.
  • Bir işyeriyle ilgili yetki tespiti gelmişse sendikalara yetki belgeleri verilmeyecek.
  • Patronla yer gün tespiti konusunda anlaşılamaması durumunda İŞKUR’dan ilk toplantının yapılmasıyla ilgili talep yerine getirilmeyecek. İŞKUR İl Müdürlüğü toplantı düzenleyene kadar beklenecek.
  • Patronun belirlenen toplantıya gelmemesi ya da toplu görüşmeye devam etmemesi üzerine sendikanın ara bulucu talebi karşılanmayacak.
  • Yine 60 günlük toplu görüşme takviminin tamamlanması ya da toplu görüşme süreci içerisinde uyuşmazlık tutulması durumunda sendikaların ara bulucu talebi karşılanmayacak.
  • Ara bulucu belirlenmiş, görev süresi devam ediyorsa toplantı düzenlemeyecek.
  • Toplu iş sözleşmesi süreçleri ile ilgili görevli makamın yapacağı her türlü tebligat bekletilecek.
  • Uyuşmazlık raporu ulaşmışsa 60 günlük takvim sürecek, sendikanın aldığı grev kararına ilişkin grev oylaması talep edilirse bu grev oylamaları yapılmayacak. Ancak grev süreci devam edecek. Grev 60 günlük süre içerisinde uygulanabilecek.
  • Yüksek Hakem Kuruluna başvurular yapılabilecek ancak dosyaların görüşülmesi bekletilecek.
  • Yetki belgesi alınmış, görüşme çağrısı yapılmış, toplu görüşme takvimi devam eden işyerlerinde görüşmeler yapılabilecek ve anlaşma halinde TİS imzalanabilecek.

Bakanlığın yazısına göre sendikaların yetki belgesi almış olduğu işyerlerinde yetkisinin düşmemesi için “15 gün için çağrı yapması”, “ilk toplantının 30 gün içinde yapılması”, “uyuşmazlık tespiti ya da 60 günlük toplu görüşme takviminin sonunda 6 iş günü içinde ara bulucu talebinde bulunması”, “YHK’ye başvuru yapılması”, “60 gün içinde greve çıkılması ya da anlaşmanın sağlanması” gibi resmi prosedürleri yine yapması gerekiyor. (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İz Gazete muhabiri Tugay Can korona virüs salgını haberi dolayısıyla ifade verdi

SONRAKİ HABER

Ford işçileri: Bir canımız kaldı onu da alsınlar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...