24 Mart 2020 11:23

80 ülke koronavirüs desteği için IMF’ye başvurdu

Yaklaşık 80 ülke koronavirüs desteği için IMF’ye başvurdu. IMF ülkeleri açıklamazken, küresel ekonominin en az 2008 finans krizindeki kadar büyük bir kriz yaşayacağını söyledi.

IMF'nin Washington'daki merkez binası

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Paylaş

Koronavirüs salgını nedeniyle 2020'de küresel ekonominin en az 2008 finans krizindeki kadar büyük bir kriz yaşayacağını söyleyen Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, yaklaşık 80 ülkenin destek için IMF'nin kapısını çaldığını açıkladı.

Salgının insani maliyetinin ölçülemez durumda olduğunu ve tüm ülkelerin insanları korumak ve ekonomik hasarı azaltmak için birlikte çalışması gerektiğini söyleyen Georgieva, G20 Maliye Bakanları ile Merkez Bankası başkanlarına “şimdi dayanışma zamanı” sözleriyle seslendi. Küresel ekonomide 2020’de en az 2008 finans krizi dönemindeki kadar büyük bir resesyon (ekonomik küçülme) beklediklerini söyleyen IMF Başkanı, 2021’de toparlanma umduklarını sözlerine ekledi.

1 TRİLYON DOLARLIK KREDİ PAKETİ HAZIR

IMF, başvuru yapan ülkelerin adını açıklamadı ancak daha önce Venezuela’nın talebinin reddedildiği basına yansımıştı.1 trilyon dolarlık tüm kredi kapasitelerini kullanmak için hazır olduklarını söyleyen IMF Başkanı, ülkelere sağlık sistemlerini güçlendirmeye ve virüsün yayılmasını durdurmaya öncelik vermeleri çağrısında bulunarak, “Virüsün yayılması ne kadar hızlı durursa, toparlanma da o kadar hızlı ve güçlü olacak” dedi.

IMF’den yardım talebini resmen ilan eden İran’a ise ne yanıt verildiği bilinmiyor.

83 MİLYAR DOLARLIK PARA ÇIKIŞI

IMF Başkanı, salgının başlangıcından bu yana gelişmekte olan ülke piyasalarından 83 milyar dolarlık para çıkışı olduğunu aktardı.

IMF Başkanı bu rakamın tarihte görülmüş en büyük çıkış olduğunu da sözlerine ekledi. (EKONOMİ SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İki aile hekimine koronavirüs bulaştı: İzolasyon odası dahi yok

SONRAKİ HABER

SES: Sağlıkçıların yöneticilerden talebi alkış değil, güvenli çalışma ortamı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...