21 Mart 2020 10:11
Son Güncellenme Tarihi: 21 Mart 2020 14:43

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Uzaktan eğitimle ilgili tüm hazırlıklarımızı yaptık

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, koronavirüs (Kovid-19) önlemleri dahilinde eğitimde yapılan değişiklik ve planlamalarla ilgili açıklamada bulundu.

Ziya Selçuk | Fotoğraf: AA

Paylaş

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, koronavirüs (Kovid-19) önlemleri dahilinde eğitimde yapılan değişiklik ve planlamalarla ilgili açıklamada bulundu.

Bakan Ziya Selçuk'un açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

 • Okulların açılmasıyla ilgili eğitimsel bir eksiğimiz yok. Yarın denilse yarın başlarız ancak bu tamamen sağlıkla ilgili bir durum. Sağlık Bakanı ile sürekli temas halindeyiz, bu hafta tekrar görüşeceğiz ve gerekli bilgilendirmeyi yapacağız.
 • Okullar hiç açılmasa da ona dair planımız var. Elimizde bitmiş bir paket var. Her türlü ihtimali düşünüyoruz.
 • Telafi konusunda hazırlıklarımız var. Önce fiziksel ve ruhsal konuda çocuklarımızın sağlığını korumak istiyoruz, eğitimde telafiyi her şekilde tamamlayacağımızı düşünüyoruz. Burada uzaktan eğitim tümüyle yeterlidir demiyoruz tabii. Öğrencilerimiz sadece yüz yüze eğitim gördükleri konulardan sınava girecekler.
 • Sınavların ertelenmesine sıcak bakmıyorum. Sınavları günün koşullarına göre de şekillendirebiliriz.

UZAKTAN EĞİTİM

 • Bizim uzaktan eğitim dediğimiz şey televizyon içeriği. İnternet uygulamaları ikinci planda. Pazartesi günü bazı küçük sorunlar oluşabilir ancak salı gününden itibaren giderilmeye çalışılacaktır. Ders saatlerini daha önce ilan etmiştik. Bu dersler 20'şer dakika olacak çünkü evin içerisinde 40 dakika oturmak pek mümkün olmaz. Veliler soruyor "Bu yeterli mi?" diye, tabii ki yeterli değil ancak yapacağımız telafi çalışmaları ile eksikler tamamlanacak.
 • Okulların açılmasının daha da ertelenmesi durumuna da hazırlıklıyız. Çok sayıda soru hazır durumda elimizde. Öğretmenlerimizle yapacağımız çekimler planlandı. Hazırlıklarımız var.
 • Tüm öğrencileri aynı anda eğitime alacak internet altyapısı hiçbir ülkede yok. Burada asıl uygulama televizyondan yapılacak. Tabii ki eksiği olan öğrencimiz EBA'ya girerek destek alabilir.
 • 11 ve 12'nci sınıf öğrencileri de EBA'ya dahil. O öğrencilerimiz de salı gününden itibaren akademik destekten faydalanabilecekler.
 • Uygulamalı  derslerimiz de videolu olarak öğrencilerimize aktarılacak.
 • Eğer bir öğrencimiz sabah dersini kaçırıp izleyemez ise tekrarını izleyebilir. Onu da izleyemez ise EBA'dan ya da YouTube'dan kaydı izleyebilir.
 • EBA'da öğretmenlerimizin eğitimi için de bir sistem oluşturuldu. Öğretmenim hangi konuda kişisel eğitim isterse o konuda eğitim verebiliriz.

(HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Koronavirüs (Kovid-19) ile grip, nezle, alerji arasındaki farklar neler?

SONRAKİ HABER

Bakanlıktan koronavirüsle ilgili ek genelge: Berber ve kuaförler kapanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...