20 Mart 2020 15:21

Başak Demirtaş: Zaman kaybetmeden sesimizi yükseltelim

Selahattin Demirtaş'ı 176 hafta sonra ilk kez görmeye gidemediğini belirten Başak Demirtaş, cezaevlerindeki koronavirüs riskine dikkat çekti, infaz erteleme, tutuksuz yargılama gibi önlemler istedi.

Başak Demirtaş'ın Twitter'dan yayımladığı videodan ekran alıntısı.

Paylaş

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş, "İnfaz erteleme, tutuklu yargılananların bırakılması gibi düzenlemelerin hayata geçirilmesi için sesimizi yükseltelim” dedi.

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi'nde 4 Kasım 2016 tarihinden bu yana tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş, sosyal medya hesabından koronavirüs salgınıyla ilgili cezaevlerinin ve tutukluların taşıdığı riskleri yayınladığı bir videoyla dile getirdi. Eşini 176 hafta sonra ilk kez görmeye gidemediğini belirten Başak Demirtaş, cezaevlerindeki koşullara dikkat çekti.

Başak Demirtaş, paylaştığı videoda şunları söyledi:

"Herkese merhabalar. Öncelikle, koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet, tedavisi sürenlere acil şifa diliyorum. Sağlık emekçilerine iyi çalışmalar ve başarılar diliyorum.

Ben şu anda evdeyim. Normalde Edirne'de olmam gerekiyordu, bugün görüş günümüzdü. 176 hafta sonra, ilk kez bugün Selahattin ile görüşemedik.

Benim gibi on binlerce kişi, hapisteki yakınlarıyla görüşemedi bu hafta. Koronavirüs salgını nedeniyle görüşler yapılmıyor. Bu yeterli bir tedbir değil. Çünkü bildiğimiz gibi hapishanelerde koşullar çok yetersiz.

Birçok kişi ileri yaşına, ağır hastalığına rağmen içeride tutulmaya devam ediyor. Yüzlerce çocuk anneleriyle birlikte hapiste. Koğuşlar çok kalabalık, havalandırma yetersiz, güneş ışığı neredeyse hiç yok. Sağlıklı beslenmek mümkün değil. Hijyen koşulları da son derece yetersiz.

Bu koşullar, solunum yolu hastalıklarına neden oluyor. Koronavirüs solunumu zorluyor, hem de hasta olanlar çok büyük risk altında.

Öte yandan hapishane görevlileri de çok büyük bir risk altında, günde üç vardiya şeklinde çalışıyorlar ve dışarıyla sürekli temas halindeler.

Bütün bunlar ortadayken, virüsler hapishanelerde büyük felaketlere neden olacaktır.

O nedenle, hiç vakit kaybetmeden infaz erteleme, tutuklu yargılananların bırakılması gibi düzenlemeler hayata geçirilmelidir. Evrensel hukukun da insani olmanın da gereği budur. Hepimize düşen, hapishanelerde ölümler yaşanmadan sesimizi yükseltmektir. Lütfen sesimizi yükseltelim. Herkese sevgiler, selamlar."

(HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Doktor vekillerden çağrı: Ataması yapılmayan ve KHK’li sağlık emekçileri işe dönmeli

SONRAKİ HABER

CHP'den Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya acil önlem listesi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...