19 Mart 2020 10:31
Son Güncellenme Tarihi: 19 Mart 2020 17:46

PTT şubelerindeki kalabalık koronavirüs yüzünden yurttaşı endişelendiriyor

PTT'lerdeki yoğunluk çalışanları ve vatandaşları tedirgin ediyor. Haber-Sen'in Diyarbakır ve Adana şube sekreterleri PTT şubelerindeki risklere dikkat çekerek çözüm istedi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Fırat TOPAL
Diyarbakır

Dünyada koronavirüs salgının yayılmasıyla Türkiye’de de bir bir alınması gereken önlem ve tedbirler açıklandı. Ancak Diyarbakır’da Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) şubelerinde ortaya çıkan görüntüler tedirgin etti. Konuyla ilgili Evrensel’e konuşan Haber-Sen Diyarbakır Şube Sekreteri Yılmaz Tekin, alınan önlemlerin yetersiz olduğunu belirterek, yaptıkları görüşmelerden kendine ise henüz dönüş yapılmadığını söyledi. Tekin, PTT’de oluşan kalabalık için “Hem bizim hem halkın sağlığı için risk oluşturuyor” diyerek, işlemlerin kontrollü bir şekilde yapılmasını istedi.

BİR HAFTADIR BİR MASKEYLE İDARE EDİYORUZ

PTT’de çalışan Haber-Sen Diyarbakır Şube Sekreteri Yılmaz Tekin, PTT’de hiçbir şekilde önlem alınmadığını böylelikle yurttaşların uzun kuyruklar oluşturması sonucunda 1 metre kuralının ihlal edildiğini belirterek, “Hem bizim hem halkın sağlığı için risk oluşturuyor. Güvenlik personelimiz yok. 10 şube var bir tane güvenlik personelim var. O da tek başına ne yapabilir. İnsanlar faturalarını ödemeye geliyor, bizde sıramatik yok. Merkez de dahi insanlar uzun kuyruklar oluşturuyor. PTT Genel Müdürlüğü bir defa maske göndermiş. Personel başı bir maske yaklaşık bir haftadır o bir maskeyle idare ediyoruz. Bugün tekrar gelmiş, ama maske ve eldiven yetersiz. Virüsün Türkiye’de çıktığı 9. gün ilk defa kurum dezenfekte edildi. Bu 9 gün içinde binlerce insan bu kuruma girip çıktı. Burada yarım günde yaptığımız işlem sayısı 100-150, en az 70-80 vatandaşla yakın mesafe temasta bulunmuş olmak demek. Hastalık kaptığımızda bunu ailemize, temas ettiğimiz insanlara bulaştırmış olacağız” dedi.

HENÜZ SONUÇ ALAMADIK

PTT’de işlemlerin ya kontrollü bir şekilde yapılması ya da ödemelerin bir süre faizsiz ileri tarihlerde ödenmesi için valilikle görüştüklerini belirten Tekin, “Bundan önce sendika olarak Genel Müdürlük ve Baş Müdürlükle görüşmede bulunduk. Güvenlik güçleri gelsin. Kontrollü bir şekilde şubeleri kapatıp merkezlerden işlemler yapılsın. Bize dönüş yapılmadı. Bizler insanlar gelmesin mağdur olsun demiyoruz. Valilikle görüştük, faturaların ödeme işlemlerinin faizsiz bir şekilde bekletilmesi ödemelerin daha sonra yapılmasına ilişkin. Çünkü elektriğim, doğal gazım kapanacak diye endişeleniyor insanlar” diye konuştu.


TEK MEMURLA ÇALIŞMAK RİSKLİ, ŞUBELER BİR SÜRE KAPATILSIN

Haber Sen 7 nolu Şube Sekreteri Ahmet Aydoğan, 60 yaş ve üzerinde olanlar, kronik hastalığı olan emekçilere verilen idari izinden sonra PTT’nin yoğun olan şubelerinde çalışan memur sayısının teke düşürülmesinin korona virüs salgını düşünüldüğünde olumsuz etkiler yaratacağını ifade etti.  Yazılı açıklama yapan Aydoğan, bu durumun gelen yurttaşın içeride daha fazla kalması ve kalabalığın artması anlamına geldiğini belirterek şubelerin kapatılmasını merkezlerde zaruri işlemlerin yapılmasını istedi.

“CUMHURBAŞKANLIĞI GENELGESİ UYGULANMIYOR”

İdari izinlilerin sayısı çok olduğu belirtilerek çocuğu olan kadınların yıllık izin taleplerinin karşılanmadığını ifade eden Aydoğan,  “Cumhurbaşkanlığı’nın yayınladığı , 3 maddelik İdari İzin Genelgesi’ne göre okul öncesi ve ilköğretimde çocuğu olan kadın çalışanların yıllık izin taleplerinin, yıllık izin hakkı olmayanlara mazeret izni verileceği söyleniyor. İdare bu genelgeye uymayarak çalışanları mağdur ediyor.

FATURALAR İKİ AY ERTELESİN, ZARURİ POSTALAR DIŞINDA POSTA ALINMASIN”

Merkezlerde de sadece zaruri kamu hizmetinin verilmesi gerektiğini söyleyen Aydoğan, “Fatura tahsilatının ve acil olmayan posta kabullerinin durdurulması,  yurttaşların fatura borçlarının 2 ay ertelenmesi gerekmektedir. Çalışma alanlarının dezenfekte edilmesi ve çalışanların temizlik malzemesi ihtiyaçlarının tedarik edilmesi aciliyet taşımaktadır. Bu sorunların çözümü iktidarın insafına kalmamalı muhalefetteki partiler ve demokratik kitle örgütleri de bu sorunları sahiplenmelidir” dedi. (Adana/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Bakan Albayrak'tan koronavirüs açıklaması: Türkiye ekonomisinde bir risk görmüyorum

SONRAKİ HABER

Rusya, Küba, Meksika, Kosta Rika ve Tunus'ta koronavirüs sebebiyle ilk ölümler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...