16 Mart 2020 13:51

İngiltere’nin tartışmalı tercihi: Nüfusun yüzde 80’ine virüs bulaşacak

İngiltere’de hükümet koronavirüse karşı radikal önlemler almazken “sürü bağışıklığı” politikasıyla nüfusun büyük bir çoğunluğunun enfeksiyona bağışıklık geliştirmesi hedefleniyor.

Fotoğraf: AA

Paylaş

İngiltere’de hükümet yeni tip koronavirüs Kovid-19’a karşı radikal önlemler almazken “sürü bağışıklığı” politikasıyla nüfusun büyük bir çoğunluğunun enfeksiyona bağışıklık geliştirmesi amaçlanıyor. Ancak resmi tahminlere göre ülkede halkın yüzde 80’ine virüsün bulaşması bekleniyor. Bu durumda 7,9 milyon kişinin hastanelik olması ve 320 bin ila 530 bin hayatını kaybetmesi bekleniyor. Tüm bunların, İngiltere'de milyonlarca kişinib koronavirüse yakalanma riskini arttırmasından endişe ediliyor.

"ÜLKENİN YÜZDE 80’İNE BULAŞACAK"

Euronews’ün haberine göre, İngiltere Sağlık ve Sosyal Bakım Bakanlığına bağlı İngiliz Kamu Sağlığı Kurumu’nun (PHE) hazırladığı belgeyi gören Guardian gazetesine göre koronavirüs salgınının gelecek yıl bahar aylarına kadar sürmesi bekleniyor. Resmi tahminlere göre önümüzdeki 12 ay içinde ülkenin yüzde 80’ine virüs bulaşacak. Bu İngiliz Kamu Sağlığı Kurumu’nun beklentisine göre virüs bulaşan kişilerin yüzde 15’inin hastaneye yatırılması gerekecek. Bu da 7,9 milyon kişi demek.

2.5 MİLYON SAĞLIKÇI 1 AY ÇALIŞMAYACAK

Virüs sağlık çalışanlarını da etkileyeceğinden sağlık hizmetlerinde sıkıntılar yaşanacak. PHE’nin öngörüsüne göre sağlık sektöründe çalışanlarının 1 milyonu ve sosyal hizmetlerde görev alan 1,5 milyon kişi de virüsten etkilenecek ve bu kişiler yaklaşık 1 ay boyunca çalışamayacak.

Ulusal Sağlık Hizmeti’nde (NHS) görevli koronavirüs konusunda çalışan bir yetkilinin öngörüsüne göre virüsün halkın yüzde 80’ine bulaşması durumunda 500 bin kişiden fazla kişi hayatını kaybedebilir. Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) göre Kovid-19’a yakalananlarda ölüm oranı yüzde 3,4. Bu oran İngiltere’de yüzde 1’de kalması ve nüfusun yüzde 80’ine virüsün bulaşması durumunda 531 bin 100 kişi hayatını kaybedecek.

Eğer ölüm oranı Boris Johnson hükümetin en üst düzey tıbbi danışmanı Profesör Dr. Chris Whitty’in iddia ettiği gibi yüzde 0,6’da kalsa bile 318 bin 660 kişinin hayatını kaybetmesi bekleniyor.

İngiliz Kamu Sağlığı Kurumu’nun “acil durum hazırlığı” biriminin hazırladığı belge ülkedeki hastanelere gönderildi.

JOHNSON: DAHA ÇOK ÖLÜM OLACAK

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 12 Mart’taki basın toplantısında hükümetin stratejisinin tamamen bilimsel çalışmalara dayandığını ileri sürmüş ve “Daha birçok aile, sevdiklerini zamansız kaybedecek” şeklinde konuşmuştu. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İşçiler kaygılı: Hastalıkta da sağlıkta da bizi en son düşünüyorlar

SONRAKİ HABER

DİDF: Almanya'da çalışanların koronavirüsten korunması için önlemler artırılsın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...