16 Mart 2020 08:15
Son Güncellenme Tarihi: 16 Mart 2020 14:09

Whatsapp'ta hızla yayılan "COVID - ek önlemler" konulu "resmi belge" gerçek değil

Sağlık Bakanı Koca, WhatsApp gibi iletişim platformlarında hızla yayılan "COVID - ek önlemler" konulu "resmi yazı"nın gerçek olmadığını açıkladı.

Görsel: Whatsapp

Paylaş

Whatsapp gibi iletişim platformlarında hızla yayılan "COVID - ek önlemler" konulu "resmi yazı" gerçek değil. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, belgeyle ilgili soruşturma başlattı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüsle ilgili sosyal medya ve WhatsApp'tan "gizli belge" adıyla yayılan görselin gerçek dışı olduğunu bildirdi. Koca, "Sosyal medya ve Whatsapp’tan yayılan 'gizli' belge gerçek dışıdır. Panik yaratacağı bilinerek uydurulmuştur. Güven kaybına yol açarak, 82 milyonun zaafa düşmesini amaçlayanlar var. Hassasiyetinizle oynayanlar var. Şans tanımayın. Doğru haber resmen yapılan açıklamadır" ifadesini kullandı.

Söz konusu belgese aşağıdaki ifadeler yer alıyor:

"20 Mart tarihi itibariyle eczaneler ve hastaneler olmak üzere, insanların toplu olarak bir araya gelebileceği spor alanları, yüzme havuzları ve bazı spor tesisleri, kulüpler, dernekler, galeriler, kütüphaneler, ibadethaneler, parklar, otobüs terminalleri, alışveriş merkezleri ile 3 kişiden fazla çalışanı bulunan işletmelerin geçici olarak kapatılması;

23 Mart 2020 itibarıyla süpermarketlerin pazartesi - çarşamba ve cuma olmak üzere haftada 3 gün 08.00-16.00 saatleri arasında açık olmaları gibi bir takım önlemler alınacaktır."

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, koronavirüs ile ilgili sosyal medyada "gizli belge" başlığıyla yayılan görsele ilişkin soruşturma başlattı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da polisin bildirdiği 'provokatif' paylaşımlar için soruşturma başlattığını açıklamıştı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Gazeteci Alptekin Dursunoğlu hakkında tahliye kararı

SONRAKİ HABER

HDP'li Beştaş: Koronavirüs kapsamında risk grubundaki mahpuslar tahliye edilmeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...